Bitva u Korsakova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitva u Korsakova
konflikt: Rusko-japonská válka
{{{alt}}}
Ruský chráněný křižník Novik
trvání: 20. srpna 1904
(7. srpna Juliánského kalendáře)
místo: v blízkosti Korsakova na Sachalinu
casus belli: obležení Port Arthuru, pokus o únik do Vladivostoku
výsledek: japonské vítězství
strany
Námořní znak Japonska Japonské císařství Námořní znak Ruska Ruské impérium

síla
2 křižníky 1 křižník
ztráty
Námořní znak Japonska 1 křižník poškozen Námořní znak Ruska 1 křižník potopen

Bitva u Korsakova bylo námořní střetnutí rusko-japonské války, které se odehrálo 20. srpna 1904. Bitva zabránila chráněnému křižníku Novik[1] uniknout z Port Arthuru, aby se připojil k ruské křižníkové eskadře ve Vladivostoku poté, co byla ruská tichomořská eskadra rozehnána v bitvě ve Žlutém moři.

Před bitvou[editovat | editovat zdroj]

Novik náležel k tichomořské flotě, která byla od vypuknutí války v únoru 1904 blokována japonským námořnictvem v Port Arturu. Když se ruská flota pokusila prorazit blokádu, aby se spojila s křížníkovou eskadrou ve Vladivostoku, byla 10. srpna poražena v bitvě ve Žlutém moři. Během střetu se ruská formace rozpadla, přičemž se některé lodě vracely do Port Arthuru a další prchaly na jih do Žlutého moře, aby vyhledaly útočiště v čínských přístavech. Novik byl mezi loděmi, které směřovaly k jihu.

Potopený křižník Novik u Korsakova

O pohybu Noviku měli Japonci málo informací až do 14. srpna, kdy dostali zprávy, že za úsvitu 13. srpna opustil Kiau-čou a že loď vypadající jako Novik byla spatřena neutrální obchodní lodí ve Východočínském moři na půl cestě ze Šanghaje do Nagasaki 13. srpna v 10:15 a zjevně míří do Van Diemenovy úžiny jižně od Kjúšú. Japonci zprvu nařídili chráněným křižníkům Niitaka a Cušima plout do Cugarského průlivu, kdyby se pokusil doplout touto cestou do Vladivostoku. Pak ale rozkaz zrušili, neboť lodě bylo třeba nasadit v oblasti Šanghaje při hledání chráněného křižníku Askold. Toto rozhodnutí poskytlo Noviku příležitost plout nerušeně na sever. V 05:30 14. srpna proplul jižně od Jakušimy v souostroví Ósumi a směřoval Pacifikem na sever.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Battle of Korsakov na anglické Wikipedii.

  1. Ташлыков, С. Л. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2019-11-19]. Heslo «НОВИ́К». Dostupné online. (rusky)