Bitva na řece Ša-che

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Bitva na řece Ša-che
konflikt: Rusko-japonská válka
trvání: 5.17. října 1904
místo: řeka Ša-che, Mandžusko
výsledek: status quo
strany
Rusko Ruské impérium Japonsko Japonské císařství
velitelé
Alexej Kuropatkin Iwao Ójama

síla
210 000 120 000
ztráty
5084 zabitých,
30 506 zraněných
4869 nezvěstných
3951 zabitých,
16 394 zraněných

Bitva na řece Ša-che (japonsky 沙河会戦, rusky Сражение на реке Шахе, Sraženije na reke Šache) proběhla v době rusko-japonské války ve dnech 5.17. října 1904.

Průběh bitvy[editovat | editovat zdroj]

Po z ruské strany nepovedené bitvě u Liao-jangu se ruská mandžuská armáda pod vedením Alexeje Kuropatkina přesunula do oblasti města Mukdenu a jižněji. Japonské armády (první, druhá a čtvrtá o celkové síle 150 tisíc bajonetů a šavlí, 648 děl a 18 kulometů) pod vedením maršála Iwao Ójamy se zastavily severně od řeky Tchaj-c’-che. Navýšil sestavu armády na 195 000 bajonetů (fakticky jen 150 000 bez šestého sibiřského útvaru, který dorazil až na konci bitvy), 19 000 šavlí, 758 děl a 32 kulometů. Kuropatkin plnil přání cara a tak se rozhodl přejít do útoku, aby pomohl obsazenému Port Arthuru a otočil průběh války v ruský prospěch. Operace však byla organizována špatně, nebylo zabezpečeno utajení příprav, byl chybně vybrán směr hlavního útoku přes hornatou krajinu, špatně byly rozloženy síly a dokonce nebyly k dispozici ani mapy oblasti. Japonci se dověděli o útoku a očekávali Rusy na připravených pozicích a chtěli je zničit a přejít do protiútoku. 5. října ruská armáda začala útok z cílem obsadit severní břeh Tchaj-c’-che. Hlavní úder byl veden levým křídlem (východní oddíl generála A. Štakelberga, jedna třetina všech sil) skrze hornatou krajinu na Pen-si-chu za účelem obklíčení pravého boku nepřítele. Zároveň pravé křídlo (západní oddíl generála A. A. Bilderlinga, jedna čtvrtina všech sil) provedlo pomocný úder na Liao-jang. Významné síly byly ponechány v rezervě (jedna čtvrtina) a na ochranu týlu (jedna šestina). Vojska postupovala pomalu a teprve k večeru 6. října dorazilo pravé křídlo k řece Ša-che a levé křídlo narazilo na přední pozice protivníka. Úporné napadání japonské první armády východním oddílem v průsmycích nemělo úspěch a vedlo k těžkým ztrátám. 10. října přešly druhá a čtvrtá japonská armáda do protiútoku a 12. října vytlačili západní oddíl za řeku Ša-che. 13. října se stáhnul i východní oddíl. Poté se japonská vojska pokusila nastoupit na svém levém křídle, ale byla odražena ruskými vojsky.

Důsledky[editovat | editovat zdroj]

Vysíleni velkými ztrátami (Rusové 40 000, Japonci 20 000) přešli oba protivníci k obraně. Vznikla 60 km dlouhá poziční bojová linie jižně od Mukdenu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]