Bitva ve Žlutém moři

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitva ve Žlutém moři
Bitva u Šantungu
konflikt: Rusko-japonská válka
Japonská bitevní loď Šikišima pálí boční salvu na levobok během denní fáze bitvy. Před ní plují Fudži, Asahi a (částečně v zákrytu) vlajková Mikasa
Japonská bitevní loď Šikišima pálí boční salvu na levobok během denní fáze bitvy. Před ní plují Fudži, Asahi a (částečně v zákrytu) vlajková Mikasa
trvání: 10. a 11. srpna 1904
(28. a 29. července Juliánského kalendáře)
místo: Žluté moře
casus belli: obležení Port Arthuru, pokus o únik ruské Tichooceánské eskadry do Vladivostoku
výsledek: Japonské vítězství
strany
Ruské impérium Ruské impérium Japonsko Japonské císařství
velitelé
Ruské impérium Wilhelm Karlovič Vitgeft
Ruské impérium Pavel Petrovič Uchtomskij
Japonsko Heihačiró Tógó
Japonsko Šigetó Dewa

síla
Ruské impérium 6 bitevních lodí
4 chráněné křižníky
14 torpédoborců
Japonsko 4 bitevní lodě
4 pancéřové křižníky
8 chráněných křižníků
18 torpédoborců
30 torpédovek
ztráty
Ruské impérium 1 bitevní loď vážně poškozena
5 bitevních lodí lehce poškozeno
48 mrtvých
292 zraněných
Několik lodí internováno v neutrálních přístavech
Japonsko 2 bitevní lodě vážně poškozeny
1 bitevní loď lehce poškozena
1 chráněný křižník lehce poškozen
1 torpédovka těžce poškozena
226 padlých a zraněných

Bitva ve Žlutém moři, též bitva u Šantungu, byla námořní bitva rusko-japonské války, která se odehrála 10. srpna 1904 (a částečně i po půlnoci na 11. srpna). Střetla se v ní většina ruské Tichooceánské eskadry admirála Vitgefta s částí japonské Rengó kantai admirála Tógóa. V tomto druhém (a posledním) pokusu Tichooceánské eskadry prorazit z obleženého Port Arturu do Vladivostoku se nejprve Vitgeftovi podařilo rychlé a nečekané vyplutí z Port Arturu, které zaskočilo japonské jednotky nesoustředěné a rozeseté v blízkém i vzdáleném okolí blokované ruské základny. Díky vyšší rychlosti japonských lodí se ale Japoncům podařilo včas soustředit dostatečné síly na zablokování ruského průlomu. Během druhé (odpolední) fáze bitvy byl dvěma 305mm granáty těsně po sobě zasažen můstek na ruské vlajkové bitevní lodi Cesarevič. První granát zabil admirála Vitgefta, zatímco druhý zasáhl velitelskou věž a přerušil spojení se zbytkem lodi v okamžiku, kdy se Cesarevič začal otáčet doleva, takže neřízená loď poté opsala kruh. Zásah vlajkové lodě a její nečekaný manévr uvedl ve zmatek zbytek ruské eskadry, která se následně otočila zpět k Port Arturu. Během nočních útoků japonských torpédoborců a torpédovek na ustupující ruskou eskadru se některým ruským lodím podařilo odpoutat a doplout do neutrálních přístavů, kde byla následně většina z nich internována.

Do Vladivostoku se nakonec pokusil doplul pouze chráněný křižník Novik, který byl ale cestou potopen v bitvě u Korsakova (20. srpna). Pár dní předtím – 14. srpna – ukončila bitva u Ulsanu aktivní činnost vladivostockých křižníků. Tichooceánská eskadra již další pokus o průlom neprovedla a z bitvy poškozené lodě byly postupně potopeny v Port Arturu japonským obléhacím dělostřelectvem. Japonci tak získali čas provést nezbytné opravy na lodích před připlutím 2. Tichooceánské eskadry viceadmirála Rožestvenského.

Pozadí[editovat | editovat zdroj]

Bitva[editovat | editovat zdroj]

Analýza[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Battle of the Yellow Sea na anglické Wikipedii.


Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CORBETT, Julian S. Maritime Operations in the Russo-Japanese War, 1904-1905 (Volume 1). Annapolis & Newport: Naval Institute Press & Naval War Collage Press, 2015. ISBN 978-1-59114-197-6. (anglicky) Poprvé vydáno 1914. 
  • JELÍNEK, Milan. Rusko-japonská válka: Port Artur 1904-1905: Zánik eskadry, pád pevnosti. Třebíč: Akcent, 2012. ISBN 978-80-7268-920-0. 
  • JELÍNEK, Milan. Lodě války rusko-japonské 1904-1905, Díl 1. Ruské námořní síly: I. Tichooceánská eskadra, II. Tichooceánská eskadra. Hradec Králové: Kanon, [2012?]. (Námořní žurnál historický). 
  • JELÍNEK, Milan. Lodě války rusko-japonské 1904-1905, Díl 2. Japonské námořní síly. Hradec Králové: Kanon, 2012. (Námořní žurnál historický). 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]