Bitva na řece Jalu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o bitvě rusko-japonské války. O námořní bitvě první čínsko-japonské války pojednává článek Bitva u řeky Jalu.
Bitva na řece Jalu
Konflikt: Rusko-japonská válka
Mapa bitvy na řece Jalu
Mapa bitvy na řece Jalu
Trvání: 1. května 1904
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: řeka Jalu, Mandžusko
Casus belli: {{{příčina}}}
Výsledek: vítězství Japonska
Změny území: {{{území}}}
Strany
Rusko Ruské impérium Japonsko Japonské císařství
Velitelé
M. I. Zasulič Tamemoto Kuroki
Síla
19 000 34 000
Ztráty
2200 1000
{{{poznámky}}}

Bitva na řece Jalu (japonsky 鴨緑江会戦, Órjokkó Kaisen; rusky Сражение на реке Ялу, Sraženie na reke Jalu) proběhla v době rusko-japonské války dne 1. května 1904. Byl to první vojenský střet této války na pevnině.

Průběh bitvy[editovat | editovat zdroj]

Japonská pěchota překračuje řeku Jalu

Východní oddíl ruské Mandžuské armády (16 500 bajonetů, 2500 šavlí, 62 děl, 8 kulometů) pod vedením generálporučíka M. I. Zasuliče bránil hlavní silou pravý břeh dolního toku řeky Jalu na úseku mezi Sachodzy a Tjurenčenem. První japonská armáda (34 000 šavlí, 128 děl) se pod vedením generála Tamemoto Kurokiho přeplavila přes řeku nad ruskými pozicemi a zahájila útok na jejich levé křídlo bráněné částmi různých pluků (5000 bajonetů).

Důsledky[editovat | editovat zdroj]

V důsledku japonské přesily, lepšího vyzbrojení a lepšího vedení boje utrpěli Rusové porážku, když ztratili 2200 vojáků, 21 děl a všechny kulomety. Ustoupili na svahy hřbetu Fynypujlyn. Japonci ztratili přibližně 1000 vojáků. Vítězství jim umožnilo výsadek druhé armády na Liaotunském poloostrově a nástup do vnitrozemí Mandžuska.

Literatura[editovat | editovat zdroj]