Bitva na řece Jalu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o bitvě rusko-japonské války. O námořní bitvě první čínsko-japonské války pojednává článek Bitva u řeky Jalu.
Bitva na řece Jalu
konflikt: Rusko-japonská válka
Mapa bitvy na řece Jalu
Mapa bitvy na řece Jalu
trvání: 1. května 1904
místo: řeka Jalu, Mandžusko
výsledek: vítězství Japonska
strany
Rusko Ruské impérium Japonsko Japonské císařství
velitelé
M. I. Zasulič Tamemoto Kuroki

síla
19 000 34 000
ztráty
2200 1000

Bitva na řece Jalu (japonsky 鴨緑江会戦, Órjokkó Kaisen; rusky Сражение на реке Ялу, Sraženie na reke Jalu) proběhla v době rusko-japonské války dne 1. května 1904. Byl to první vojenský střet této války na pevnině.

Průběh bitvy[editovat | editovat zdroj]

Japonská pěchota překračuje řeku Jalu

Východní oddíl ruské Mandžuské armády (16 500 bajonetů, 2500 šavlí, 62 děl, 8 kulometů) pod vedením generálporučíka M. I. Zasuliče bránil hlavní silou pravý břeh dolního toku řeky Jalu na úseku mezi Sachodzy a Tjurenčenem. První japonská armáda (34 000 šavlí, 128 děl) se pod vedením generála Tamemoto Kurokiho přeplavila přes řeku nad ruskými pozicemi a zahájila útok na jejich levé křídlo bráněné částmi různých pluků (5000 bajonetů).

Důsledky[editovat | editovat zdroj]

V důsledku japonské přesily, lepšího vyzbrojení a lepšího vedení boje utrpěli Rusové porážku, když ztratili 2200 vojáků, 21 děl a všechny kulomety. Ustoupili na svahy hřbetu Fynypujlyn. Japonci ztratili přibližně 1000 vojáků. Vítězství jim umožnilo výsadek druhé armády na Liaotunském poloostrově a nástup do vnitrozemí Mandžuska.

Literatura[editovat | editovat zdroj]