Bioplast

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Příbor z bioplastů

Bioplasty jsou plastické hmoty vyrobené z biomasy. Bioplasty vypadají na první pohled (a dotek) stejně jako běžné plastické látky, dosahují stejných vlastností (například tvrdost, pružnost, ohebnost, odolnost). Některé ale mohou být málo odolné vodě nebo dlouhodobým vlivům běžných podmínek (některé bioplasty jsou rozložitelné i ve vodě). Od klasických plastů se ale liší tím, že většinu z nich je možno biologicky degradovat a nepředstavují tedy ekologickou zátěž.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Jako základní surovina slouží biomasa rostlin, např. kukuřice, obilnin, řepy. Bioplasty jsou velmi často vyráběny ze škrobu. Aby se škrob přeměnil na látku s vlastnostmi odpovídajícími plastům, je nutné jej vystavit vysokým teplotám a izolovat z něj glukózu. Z ní je získána kvašením kyselina mléčná a z ní pak kyselina polymléčná (polylactic acid, PLA). Z ní se dají vyrobit obaly všech druhů stejně jako třeba fólie pro zemědělství. Není třeba je nákladně likvidovat. Rozloží se až po několika měsících.

Jiným řešením je kombinace škrobových a ropných složek, jakou je třeba polykaprolakton (PCL); nebo polylaktické kyseliny (PLA), kde vlastnosti bioplastů jsou zlepšeny. Z dalších typů jsou to pak např. plasty na bázi poly-3-hydroxybutyrátu (PHB), polyamidu 11 (PA 11), a monomerů polyethylenu.

Existují i bioplasty produkované mikroorganismy, ty jsou však ve fázi výzkumu a nedá se u nich mluvit o masové výrobě.[1]

Použití[editovat | editovat zdroj]

Bioplasty jsou často používány tam, kde jsou zapotřebí plasty se zkrácenou životností. Často se z nich vyrábí věci na jedno použití (sáčky, tašky, bedny, ale třeba i plastové talíře a příbory nebo i květináče).

Vzhledem k tomu, že likvidace běžných plastů začíná být čím dál větší problém (neexistují podmínky, ve kterých by se daly přirozeně rozložit; spalováním vznikají toxické látky, skládky jsou nákladné a představují další ekologické problémy. Nezanedbatelné množství drobných i větších úlomků z plastických předmětů je splavováno do oceánů, kde jsou přijímány spolu s potravou a putují výše v potravním řetězci[1]). Předpokládá se, že snaha nahradit stávající plasty biologicky degradovatelnými bioplasty (které řeší výše uvedené problémy), se bude zvyšovat.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Addicted to Plastic

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]