Barva žluti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Barva žluti
Logo Simpsonovi.svg
454. díl seriálu Simpsonovi
Pův. název The Color Yellow
Číslo řada 21
díl 13
Premiéra 21. února 2010
Tvorba
Scénář Billy Kimball
Ian Maxtone-Graham
Režie Raymond S. Persi
Prod. kód MABF06
Obsah
Gaučový gag Simpsonovi skočí do plaveckého bazénu, ale ke gauči doplavou jen Marge, Bart, Lisa a Maggie. Homer se topí na začátku.
Hosté
Posloupnost dílů
← Předchozí
Curlingová romance
Následující →
Pohlednice ze Springfieldu
Seznam dílů 21. řady
Seznam dílů seriálu Simpsonovi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Barva žluti (v anglickém originále The Color Yellow) je 13. díl 21. řady amerického animovaného seriálu Simpsonovi. Premiéru v USA měl 21. února 2010. V Česku měl premiéru 25. listopadu 2010. Scénář napsal Billy Kimball a Ian Maxtone-Graham. Díl režíroval Raymond S. Persi.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Líza má do školy vytvořit rodokmen Simpsonových, jenže když začne pátrat o svých předcích tak najde jen samé gaunery, zloděje a dokonce i vrahy. Ale najde ještě jeden světlý bod rodiny Simpsonových - Elisu Simpsonovou a její deník ze 60. let 19. století. Líza zjistí, že Elisa patřila mezi skupinu lidí, kteří pomáhali otrokům utíkat do Kanady, a právě Elisa tehdy pomáhala svému prvnímu otrokovi Virgilovi dostat se do svobodného světa. Homer ale Líze strčí deníček do ventilační šachty. Bohužel netuší, že Lízina zvědavost je velice silná, dívka se k deníku znovu dostane a příběh začne znovu ožívat. Líza se dočte o Elisině tajné návštěvě na bále Colonela Burnse, který byl shodou okolností adoptivní otec/biologický dědeček Montgomeryho Burnse. Elisa svého otroka Virgila našla v Burnsových stájích, ale plán záchrany se nečekaně pokazil, neboť je cestou na sever začali pronásledovat dva hlídači. V nejlepším se deníček, poslední naděje pro Lízu, rozpadne na prach. Marge a Líza se tedy vydají do knihovny, aby se poptaly po nějaké knížce o Elise. Žádnou knihu od Elisy nenajdou, ale jejich pátrání je zavede až ke kuchařce Elisiny matky, Mabel. Zde je, kromě podivných, ale možných chutných receptů, příběh, který přesně navazuje na Elisin deník. Tam se dozví, že se hlídačům nakonec nepodařilo Elisu a Virgila dopadnout. Podařilo se jim natrefit na potulný cirkus. Dostali se domů k Elisiným rodičům, ale „hlava“ rodiny, Hiram, nechtěl mít nic společného s otroky, ale nakonec se jej Virgilovi podařilo přesvědčit jeho „sladkými kolečky“. Přišel den, kdy Líza měla přednes svůj projekt. Všichni byly z příběhu nadšeni, až na Milhouse. Ten měl také jeden deníček - Milforda van Houtena. Ten zaslechl ve stejný den hádku z domu rodiny Simpsonových. V domě tehdy byl Colonel Burns s Hiramem. Ten byl zrovna pod tlakem, buď vydá otroka a dostane překvapení nebo se uvidí. Do hádky se vmísí Elisa, ale Colonel ji přesvědčil, aby svému otci nebránila říct mu kde se Virgil skrývá. Líza je z tohoto příběhu velmi smutná, ztratí víru ve svou rodinu a ztratí naději, že by se v rodině našel aspoň jeden slušný člověk. Nakonec jí ale děda Abe řekne, že Mabel zradu svého manžela tušila a za Virgila se postavila. Společně s Virgilem odjela do Kanady, zde Virgil vyznal Mabel lásku a ta se s Hiramem rozvedla. Jako rozdělený majetek byla uvedena bota od Colonela Burnse, ze které čerstvě rozvedená a čerstvě vdaná Mabel radost nemá. Elisa zůstane se svým otcem, ale Mabel s Virgilem jsou v Kanadě šťastní a narodí se jim syn, Abraham Simpson I., který byl prapradědeček dnešního dědy Aba, byl vlastně novou generací krve Simpsonových, která byla jak bělošská, tak černošská. Tak je Líza i zbytek rodiny šťastný.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Ve filmu, který si Líza pouští, je 100letá Elisa. V pozadí je obraz Elisy a slepce, který byl vlastně Milford Van Houten. To z Lízy a Milhouse dělá příbuzné, protože Elisa se provdala do rodiny Van Houtenových.