Báječná show

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Báječná show
Země ČeskoČesko Česko
Scénář Vladimír Mráz
Režie Vladimír Mráz
Obsazení a filmový štáb
Dabing Dan Bárta
Václav Neckář
Lucie Vondráčková
Jiří Korn
Petr Janda
Báječná show na ČSFD 
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Báječná show je český animovaný film režiséra Vladimíra Mráze z roku 2002. Jedná se o první celovečerní animovaný snímek české kinematografie po sametové revoluci. Vznikl v dílnách QQ studia Ostrava. Film kombinuje klasickou kreslenou a ploškovou animaci s plastelínovou loutkou. K tomu tvůrci ještě připojili 3D počítačovou animaci a poměrně velké množství speciálních efektů.

Tvůrci[editovat | editovat zdroj]

Režie se chopil režisér Vladimír Mráz. Na scénáři se podíleli Vladimír Mráz a dramaturgyně ostravského Divadla loutek Helena Motýlová. Scénář filmu vychází z klasických La Fontainových bajek.

Digitálně zpracované kompozice měl pod dohledem Lukáš Najbrt. Společně s ním na 3D animaci pracoval mladý počítačový grafik Filip Záruba. Autorem výtvarných návrhů celého filmu je výtvarník a ilustrátor dětských knih Josef Quis. Na animaci bajek v „Báječné show“ se výrazně podíleli především Ivo Hejcman ze zlínských ateliérů a bývalí pracovníci Studia Prométheus Karel Trlica, Věra Bobková a Marta Kačorová. Při práci na Báječné show se tito animátoři setkali s mladou generací ostravských tvůrců, především z řad absolventů Ostravské univerzity, Gabrielou Pyszko, Marcelou Polochovou a Janem Drozdem.

Důležitou složkou filmu je zvuk. Petr Penzes, zvukař z pořadu ČT „Tak neváhej a toč!“, bajky naruchoval a ve spolupráci s Janem Kaciánem, který míchal většinu populárních českých večerníčků, vtiskl filmu finální podobu mixu. Všechny bajky jsou animovány na písně známého ostravského hudebního skladatele a jazzmana Borise Urbánka.

Obsah filmu[editovat | editovat zdroj]

Celovečerní film Báječná show vychází z klasických La Fontainových bajek. Úsměvnou formou nabízí celou plejádu historek ze zvířecí říše. Na kouzelném koberci se schází významní herci ze zvířecí říše, aby si jako každý rok nadělili filmové ceny... Pořádek zajišťuje přítomnost krále lva a o zábavu se stará bavič ptakopysk Bobo. Mezi jeho jednotlivými výstupy plastelínových postaviček se promítají filmy - známé bajky La Fontaina. Celou show zaznamenává televizní štáb v čele s režisérem jezevcem. Organizace klape, až na pár nepříjemností s vlky. Nakonec se přece jen obecenstvo neudrží a nastane správná mela…

Ve snímku je zakomponováno osm samostatných bajek – Liška a vrána, Zajíc a želva, Vůl a žába, Myšák a hraboš, Netopýr a dvě lasičky, Vlk v převleku, Kojot a mula, Liška a čáp. Každá z bajek je přitom zpracována v určitém filmovém žánru. Zvířecí říše je jako ve všech bajkách čitelnou personifikací lidského světa. Hlavním tématem je pýcha v nejrozmanitějších podobách. Je to podobenství o rozmařilosti, o rozpolcenosti, o uvědomování si, čím chceme být a co doopravdy jsme. Film však není mravoučným pojednáním, z něhož by plynulo přísné etické ponaučení. Autoři zvolili hravou, současnou a nápaditou formu.

Písně z Báječné show[editovat | editovat zdroj]

Texty k 15 původním skladbám napsali Jiří Sedláček, Marek Dohnal, Hermína Motýlová a Jiří M. Brabec. Pro každou bajku složil hudební skladatel Boris Urbánek skladbu v jiném žánru. Písně nazpívaly hvězdy české popmusic, které se zároveň chopily dabingu animovaných postav. Role kojota připadla Václavu Neckáři, hraboše se ujal Dan Bárta, kočky Mícy Heidi Janků a netopýra zase Vilém Čok, čápovi propůjčil hlas Jiří Korn. Hlas vola připadl Petru Jandovi. Ve filmu uslyšíte i ikonu ostravské hudební scény Věru Špinarovou, idol českých teenagerů Lucii Vondráčkovou, Žofii Kabelkovou, Jana Spáleného, Oto Klempíře, Norberta Lichého nebo dětský pěvecký sbor Ondrášek.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Na Mezinárodním festivalu filmové a televizní tvorby v Plzni „Filmák 2002“ získala Báječná show cenu dětské poroty za nejlepší animovaný film.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]