Antonín Ferdinand Feuerstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Antonín Ferdinand hrabě Feuerstein z Feuersteinsbergu
Erb hrabat Feuersteinů z Feuersteinsbergu
Erb hrabat Feuersteinů z Feuersteinsbergu
Narození 15. prosince 1691
Praha
Úmrtí 26. ledna 1780
Nadějkov
Vojenská kariéra
Hodnost nejvyšší císařský polmistr, velící důstojník císařského polního dělostřelectva, polní maršál
Vyznamenání Velkokřížem Vojenského řádu Marie Terezie

Antonín Ferdinand hrabě Feuerstein z Feuersteinsbergu (německy Anton Ferdinand Graf Feuerstein von Feuersteinsberg, * 15. prosince 1691, Praha – 26. ledna 1780, Nadějkov) byl česko-rakouský důstojník, polní maršál.

Život[editovat | editovat zdroj]

Kostel v Nadějkově, místo posledního odpočinku hraběte Antonína Ferdinanda

Antonín Ferdinand Feuerstein byl jmenován nejvyšším císařským polmistrem. Byl také velícím důstojníkem celého císařského polního dělostřelectva. Za své zásluhy byl vyznamenán velkokřížem Vojenského řádu Marie Terezie.[1]

Ve svých sedmdesáti letech, 29. března 1761, koupil za 80 000 florinů od paní Apollonie Scherzerové z Kleinmühle jihočeská panství Nadějkov se Starčovou Lhotou na Táborsku a 31. ledna 1763 také přilehlé panství Růžená. Nikdy se neoženil a zemřel ve věku 90 let na zápal plic v Nadějkově. Byl pochován ve zdejším kostele Nejsvětější Trojice, kde je také umístěna jeho busta.

Jeho bratr Ondřej Leopold (15. listopadu 1697 – 4. března 1774 v Nadějkově), byl tajným radou a císařským polním maršálem - poručíkem dělostřelectva (1. dubna 1759). Za své velení v bitvě u Kolína byl ihned po bojích 4. července 1757 císařovnou Marií Terezií povýšen do hodnosti generála-polního vachmistra. Podobně též při obléhání Sonnensteinu v následujícím roce.

Oběma bratrům, Antonínu Ferdinandovi a Ondřeji Leopoldovi byl 19. ledna 1757 ve Vídni potvrzen predikát von Feuersteinsberg, který získali jejich předkové, a byli povýšen do stavu svobodných pánů s oslovením „Velectěný/Wohlgeboren“, a jejich rodový erb byl polepšen. Současně s tím obdrželi inkolát v panském stavu v Čechách a 12. března téhož roku také na Moravě.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TRAJER, Johann. Historisch-statistische Beschreibung der Diöcese Budweis. České Budějovice: Verlag F. Zdarssa, 1862. 657 s. (německy) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Feuerstein von Feuersteinsberg na německé Wikipedii.