Anadenanthera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAnadenanthera
alternativní popis obrázku chybí
Anadenanthera peregrina
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád bobotvaré (Fabales)
Čeleď bobovité (Fabaceae)
Podčeleď Caesalpinioideae
Rod Anadenanthera
Speg., 1923
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anadenanthera je rod rostlin z čeledi bobovité. Jsou to stromy s bohatě jemně členěnými listy a s charakteristickými dlouhými lusky. Vyskytují se ve dvou druzích v tropické Americe. Oba druhy obsahují tryptaminy a jsou tradičně využívány jako halucinogen.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zástupci rodu Anadenanthera jsou stromy s deštníkovitou korunou, dorůstající výšky až 37 metrů. Na kmeni mohou být ve spodní části kuželovité výrůstky připomínající trny. Listy jsou dvakrát zpeřené, složené z velkého množství drobných lístků, s opadavými štětinovitými palisty a nektáriovou žlázkou na řapíku. Květenství jsou kulovité hlávky uspořádané ve svazcích nebo zdánlivých hroznech. Květy jsou drobné, bělavé nebo krémové, pětičetné. Kalich je zvonkovitý, s 5 zuby. Korunní lístky jsou téměř volné až do necelé poloviny srostlé. Tyčinek je 10, s volnými nitkami, a jsou 2x až 3x delší než koruna. Semeník je lysý, téměř přisedlý. Lusky jsou čárkovité, ploché, 10 až 30 cm dlouhé, mezi semeny slabě zaškrcované, s kožovitými chlopněmi a pukající pouze jedním švem. Uvnitř jsou bez přehrádek a bez dužniny a obsahují asi 8 až 16 plochých, diskovitých, lesklých semen s ostrým okrajem.[1][2][3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod Anadenanthera zahrnuje pouze 2 druhy. Anadenanthera peregrina je rozšířena v tropické Jižní Americe od Kolumbie a Francouzské Guyany po Brazílii a Paraguay a také na některých ostrovech v Karibiku. Do některých oblastí byla pravděpodobně přenesena člověkem. Anadenanthera colubrina se vyskytuje v Jižní Americe na jih od Amazonky od Brazílie po Peru a severní Argentinu.

Zástupci rodu Anadenanthera rostou zejména v poříčních lesích, na savanách a na skalnatých svazích až do nadmořské výšky 2000 metrů. V některých typech suchých lesů dominují.[1][3][2]

Obsahové látky[editovat | editovat zdroj]

Účinnými látkami v rostlinách rodu Anadenanthera jsou tryptaminové sloučeniny a D-karboliny.[4]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Pražená rozdrcená semena Anadenanthera peregrina jsou po smísení s alkalickým rostlinným popelem zdrojem silně halucinogenního šňupacího prášku zvaného yopo a tradičně využívaného zejména v povodí Orinoka. Kouří se také listy. Obdobným způsobem je zejména v severní Argentině a Peru využíván i příbuzný druh Anadenanthera colubrina, známý jako vilca nebo také sebil. Byl používán již starými Inky.[1][4][5]

Dřevo obou druhů je tvrdé a těžké a je používáno na stavbu domů a hrubé stavby. Anadenanthera colubrina poskytuje klovatinu podobnou arabské gumě.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c BERRY, P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. VI). Missouri: Timber Press, 2001. ISBN 0-915279-81-9. 
  2. a b GENTRY, A.H. Wooden Plants of Northwest South America. Chicago: The Univ. of Chicago Press, 1996. ISBN 0226289435. 
  3. a b c ALLEN, O.N.; ALLEN, E.K. The Leguminosae, a Source Book of Characteristics, Uses, and Nodulation. Madison: The University of Wisconsin Press, 1981. ISBN 0-299-08400-0. 
  4. a b VALÍČEK, Pavel a kol. Užitkové rostliny tropů a subtropů. Praha: Academia, 2002. ISBN 80-200-0939-6. 
  5. KRANZLER, H.R.; KORSMEYER, P. Encyclopedia of Drugs, Alcohol and Addictive Behavior. [s.l.]: Gale, 2009. Dostupné online. ISBN 978-0-02-866065-3. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]