Alexandre de Lameth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alexandre de Lameth
Lameth, Alexandre.jpg
Narození 20. října 1760
Paříž
Úmrtí 18. března 1829 (ve věku 68 let)
Paříž
Místo odpočinku Hřbitov Père-Lachaise
Ocenění důstojník Řádu čestné legie
rytíř Řádu svatého Ludvíka
Příbuzní Charles Lameth
Théodore de Lameth
Augustin Louis Charles de Lameth
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexandre-Théodore-Victor, hrabě de Lameth (20. října 1760 v Paříži18. března 1829 v Paříži) byl francouzský voják a politik.

Život[editovat | editovat zdroj]

Alexandre de Lameth sloužil v Americké válce za nezávislost pod Rochambeauem a po návratu roku 1789 byl zvolen za šlechtu poslancem zasedání Generálních stavů. V Ústavodárném shromáždění vytvořil s Barnavem a Adrienem Duportem spojenectví, které bylo nazýváno „Triumvirátem“ a ovládalo cca 40 poslanců, kteří v té době představovali vyspělou levici.

V konstituantě si vydobyl znamenitou pověst předložením návrhu organizace armády, ale především svým slavným projevem v jakobínském klubu 28. února 1791 proti Mirabeauovi, který byl osobním nepřítelem Lamethovým a jehož kontakty s Dvorem byly podezřelé. Po pokusu o útěk královské rodiny se Lameth s Dvorem zcela rozešel. Sloužil v armádě v hodnosti maréchal de camp (cca generálmajor) pod Lucknerem a Lafayettem. Dne 15. srpna 1792 byl obviněn ze zrady, okamžitě utekl ze země a byl zatčen Rakušany.

Po propuštění se spolu se svým bratrem Charlesem a vévodou z Aiguillonu věnoval obchodu v Hamburku. Teprve během konzulátu se vrátil do Francie a během císařství byl postupně v několika departmentech prefektem. Roku 1810 byl jmenován baronem. Roku 1814 se přidal k Bourbonům a během restaurace se stal prefektem departmentu Somme, poslancem za volební obvod Dolní Seina a později za Seina-Oise. V této funkci byl vůdcem liberální opozice. V letech 18281829 uveřejnil velmi cenné dílo „Historie konstitučního shromáždění“ (Paříž, 2 svazky).

Příbuzní[editovat | editovat zdroj]

Známými se stali rovněž jeho bratři:

  • Theodore Lameth (1756-1854) sloužil také ve válce o americkou nezávislost, v Ústavodárném shromáždění byl poslancem za departement Jura a stal se marechal de camp.
  • Charles Malo Francois de Lameth (1757-1832) sloužil se svými bratry v Americe, byl poslancem zasedání Generálních stavů, ale emigroval již v první fázi revoluce. Se svým mladším bratrem se vrátil během konzulátu a za císařství byl jmenován guvernérem Würzburgu. Přidal se později k Bourbonům a stal se po Alexandrovi roku 1829 poslancem.