Achalciche

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Achalciche
ახალციხე
Achalciche
Achalciche
Achalciche – znak
znak
Achalciche – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo UTC+4
Stát GruzieGruzie Gruzie
mchare Samcche-Džavachetie
okres Achalciche
Achalciche
Achalciche
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 17 903 (2014)
Správa
Vznik 12. století
Telefonní předvolba +995 261
PSČ 383750
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Achalciche (gruzínsky: ახალციხე Achalciche; ázerbájdžánsky Axaltsixe; arménsky: Ախալցխա Achalccha) je gruzínské město, které je centrem regionu Samcche-Džavachetie. Název města se dá do češtiny přeložit jako „Nová pevnost“. Žije v něm 17 903 obyvatel.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Město se nachází v rozlehlém horském údolí Malého Kavkazu položeném ve výšce okolo 1000 metrů nad mořem v historickém regionu Samcche. Městem protéká říčka Pocchovi, která se vlévá zleva do řeky Kury. Vzhledem k blízkosti města k arménským hranicím je velká část obyvatelstva arménské národnosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Achalciche koncem 19. stol.

O městě hovoří první zmínky v kronikách poprvé ve 12. století. Tehdy městu vládl místní šlechtický rod Achalcicheli. Od 13. bylo město i region Samcche ve správě rodu Džakeli. Od roku 1576 bylo Achalciche okupováno osmanskými Turky a v roce 1628 bylo k Osmanské říši anektováno a stalo se správním střediskem provincie Ahıska.

V roce 1828 bylo město během rusko-tureckých válek dobyto ruskou armádou pod velením generála Ivana Paskeviče a na základě mírové dohody z Drinopole z roku 1829 připadlo Achalciche Rusku, kde se město stalo součástí nejprve kutaiské, později tbiliské gubernie.[1]

Během sovětské éry v 80. letech byla ve městě zřízena základna 10. motostřelecké divize Rudé armády, která byla po rozpadu Sovětského svazu začleněna do řad gruzínské armády.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Hrad Achalciche

Díky bohaté historii a kulturním vlivům se v Achalciche dochovaly cenné památky. V historickém centru města je k vidění stará Achalcichská pevnost Rabat a hrad, starý sídelní hrad rodu Džakeli (13. až 14. století), několik arménských kostelů, jedna mešita a jedna synagoga. Na kopci nedaleko města se nachází klášter Sapara z 10. až 14. století.

Sesterská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.hrono.ru - Оборона Ахалциха; редактор Вячеслав Румянцев; 11.8. 2003

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]