Přeskočit na obsah

Jovan Kršić

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jovan Kršić
Narození18. ledna 1898
Sarajevo
Úmrtí24. července 1941 (ve věku 43 let) nebo 22. července 1941 (ve věku 43 let)
Sarajevo
Povolánípřekladatel
Alma materFilozofická fakulta Univerzity Karlovy
Právnická fakulta Univerzity Karlovy
Témataliterární historie, literární kritika, publicistika a překlad
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jovan Kršić (18. ledna 1898 Sarajevo, Bosna a Hercegovina24. července 1941, popraven v okolí Sarajeva, Bosna a Hercegovina) byl bosenskohercegovský literární kritik, kulturní historik, překladatel, hlavně z češtiny, a publicista srbského původu.

Život

V letech 19191923 studoval na pražské Karlově univerzitě slovanskou filologii, moderní literatury a filozofii. Po získání doktorátu filozofie setrval v letech 19231924 jako stipendista československé vlády v ČSR za účelem studia české a slovenské literatury. Po návratu do Bosny a Hercegoviny působil jako středoškolský profesor a soustavně se věnoval literární historii.

Své studie, články, literární a divadelní recenze uveřejňoval jak v jihoslovanských, tak v českých literárních a vědeckých časopisech i v denním tisku (České slovo, Československá republika, Čas, Časopis pro moderní filologii a literatury, Studentská revue, Slavia, Národní osvobození, Rozpravy Aventina, Časopis Národního musea, Lidové noviny, Literární noviny, Panorama, Česká mysl aj.).

Společně se sarajevským Čechem, učitelem Ludvíkem Jarošem, napsal první učebnici češtiny vydanou v Bosně a Hercegovině. Záslužné jsou jeho překlady z češtiny (básnická antologie Moderna češka lirika, Bělehrad 1930, obsahující ukázky z poezie dvaadvaceti českých básníků od Sovy, Březiny a Machara po Seiferta, Nezvala a Závadu, Masarykova Světová revoluce, Havlíčkův Křest svatého Vladimíra, divadelní hry Františka Langra Velbloud uchem jehly a Viktora Dyka Znoudření Dona Quijota.

Jako levicově orientovaný bosenskohercegovský intelektuál se po rozpadu Jugoslávie v roce 1941 stal jednou z prvních obětí ustašovského teroru.

Dílo

  • Moderní lyrika jihoslovanská, její vývoj, tendence, předchůdcové a hlavní představitelé, 1923
  • Kršić, Jovan: Sabrana djela. 1–4. Sarajevo 1979

Literatura

  • Leksikon pisaca Jugoslavije, Novi Sad, Matica srpska. III. K–Lj 1987.

Externí odkazy