17. světové skautské jamboree

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
17. světové skautské jamboree
Brána subkempu amerického Idaho
Téma Many Lands, One World
Místo Soraksan National Park
Země Jižní Korea
Datum 8.-16. srpna 1991
Účast 20 000 skautů
Předchozí 16. světové skautské jamboree
Následující 18. světové skautské jamboree

17. světové skautské jamboree (Korejsky: 제17회 세계잼버리) se konalo od 8. do 16. srpna, 1991 a hostila ho Jižní Korea v Národní park Seoraksan, nedaleko od hranic se Severní Koreou, a asi 200 km, šest hodin jízdy, ze Seoulu.

Many Lands, One World bylo tématem tohoto jamboree, které spojilo 20 000 skautů ze 135 států a teritorií,a obzvláště, národy východní Evropy, všechny dříve komunistické státy Střední a Východní Evropy a Sovětského svazu kde se skauting rozvíjel v měsících předcházejících Rozpad Sovětského svazu. Skauti z Československa a Maďarska se připojili ke Světovému skautskému hhnutí poprvé od roku 1947. Svůj kontingent mělo Bulharsko, Bělorusko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Polsko, Rumunsko, Rusko, Ukrajina a Jugoslávie.

Jamboree začalo se špatným počasím s deštěm a záplavami které způsobily velké problémy. Zahajovací a závěrečná ceremonie byly navrženy tak, aby soupeřili s těmi z Letních olympijských her 1988. Součásti Jamboree poprvé byl program Global Development Village, a navštívili jej korejský prezident Ro Tche-u, švédský král Karel XVI. Gustav a monacký Princ Mulaj Rašid.

Brtiský kontingent přivezl repliku Skautského tábora na Brownsea a zopakoval experiment Roberta Baden Powella z roku 1907. To se stalo nejvíce fotografovanou a natáčenou událostí na Jamboree.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 17th World Scout Jamboree na anglické Wikipedii.