Jamboree

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Uzavírací ceremoniál dvacátého světového skautského Jamboree v Thajsku v roce 2002/2003

Jamboree je velké skautské setkání pořádané na národní nebo mezinárodní úrovni.

První světové skautské jamboree proběhlo roku 1920 ve Spojeném království. Od té doby proběhlo celkem 23 celosvětových jamboree v různých zemích světa, a to každé 4 roky (až na výjimky). Poslední konané Jamboree bylo 23rd World Scout Jamboree v roce 2015 v Japonsku u Kirarahamu.

Hlavním smyslem Jamboree je poznávání lidí různých národností, kultur, jazyků a náboženství a je to velká příležitost pro skauty jak poznat spoustu nových přátel, mnohdy na celý život. Zároveň skauti ukazují celému světu to, co už chtěl zakladatel Baden - Powell: přátelství všech lidí bez rozdílu pohlaví, národnosti, jazyka nebo vyznání.

Na Jamboree se skauti nejenom seznamují a hrají hry, ale také se vzdělávají vtipnou formou a hrou ve věcech globálních problémů (odpad, diskriminace, lidská práva) nebo si zkoušejí různé pokusy a zajímavosti. Zároveň prezentují svou zemi. Čeští skauti se prezentují kromě tradičních jídel, řemesel a tanců také podsadovými stany, které vymysleli na začátku 20. století čeští skauti. Jde o stany s dřevěnou základnou a dvěma postelemi, které mezi ostatními skauty z celého světa vzbuzují zvědavost.

Název „jamboree“ vymyslel sir Robert Baden-Powell, zakladatel světového skautského hnutí. Údajně je to složenina ze svahilského přátelského pozdravu jambo a slova corroboree, pocházejícího z domorodých australských jazyků, které znamená "slavnostní setkání". Možných etymologií slova je ale více - dle různých názorů pochází z hindštiny, svahilštiny nebo z jazyků původních obyvatel severní Ameriky.

Mezinárodní jamboree[editovat | editovat zdroj]

Historie světových Jamboree[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]