Jamboree

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
21. Světové skautské jamboree se konalo na výročí 100 let od založení skautingu na přelomu července a srpna roku 2007 ve Velké Británii.

Jamboree je velké skautské setkání pořádané na národní nebo mezinárodní úrovni. První světové skautské jamboree proběhlo roku 1920 ve Velké Británii. Od té doby proběhlo celkem 24 celosvětových jamboree v různých zemích světa, a to každé 4 roky (až na výjimky).

Hlavním smyslem jamboree je poznávání lidí různých národností, kultur, jazyků a náboženství a je to velká příležitost pro skauty jak poznat spoustu nových přátel, mnohdy na celý život. Zároveň skauti ukazují celému světu to, co už chtěl zakladatel skautingu Robert Baden - Powell: přátelství všech lidí bez rozdílu pohlaví, národnosti, jazyka nebo vyznání.

Na jamboree se skauti nejenom seznamují a hrají hry, ale také se vzdělávají vtipnou formou a hrou ve věcech globálních problémů (odpad, diskriminace, lidská práva) nebo si zkoušejí různé pokusy a zajímavosti. Zároveň prezentují svou zemi. Čeští skauti se prezentují kromě tradičních jídel, řemesel a tanců také podsadovými stany, které vymysleli na začátku 20. století Češi. Jde o stany s dřevěnou základnou a dvěma postelemi, které mezi ostatními skauty z celého světa vzbuzují zvědavost.

Název „jamboree“ vymyslel lord Robert Baden-Powell. Údajně je to složenina ze svahilského přátelského pozdravu jambo a slova corroboree, pocházejícího z domorodých australských jazyků, které znamená „slavnostní setkání“. Možných etymologií slova je ale více – dle různých názorů pochází z hindštiny, svahilštiny nebo z jazyků původních obyvatel severní Ameriky.

Mezinárodní jamboree[editovat | editovat zdroj]

Historie světových skautských jamboree[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Světové skautské jamboree.

První světové skautská jamboree se uskutečnilo v roce 1920 v Londýně. Od té doby se uskutečnilo už třiadvacet světových jamboree, to poslední se konalo v létě roku 2019 v Západní Virginii v USA.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]