Ro Tche-u

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ro Tche-u
Roh Tae-woo - cropped, 1989-Mar-13.jpg

6. prezident Korejské republiky
Ve funkci:
25. února 1988 – 25. února 1993
Předchůdce Čon Du-hwan
Nástupce Kim Jong-sam

Narození 4. prosince 1932
Tegu, Korea
Choť Kim Ok-suk
Děti Roh Soh-yeong
Ro Jae-Hun
Profese politik
Náboženství Buddhismus
Ocenění rytíř velkokříže Řádu sv. Michala a sv. Jiří
Grand Order of Mugunghwa
Commons Roh Tae-woo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ro Tche-u (* 4. prosince 1932) je jihokorejský voják a politik. V letech 19881993 byl prezidentem Jižní Koreje. Byl jedním z hlavních organizátorů letních olympijských her v Soulu roku 1988.

Jeho předchůdce, autoritativní prezident Čon Du-hwan, ho na začátku osmdesátých let povolal z armády do vlády, kde zastával různé pozice, v praxi se však stával především Čonovou pravou rukou. Byl pověřen i organizováním olympijských her. Čon ho označil jako svého nástupce roku 1987, což vyvolalo vlnu protestů, neboť zejména demokraticky naladění studenti očekávali od Čonova odchodu uvolnění režimu, zatímco volba Roa pro ně znamenala de facto prodloužení Čonovy vlády. Ro se pokusil hnutí odporu uklidnit představením rozsáhlého reformního programu a slibem, že prezidentské volby budou skutečně svobodné. To také splnil a je tudíž označován za prvního skutečně demokraticky zvoleného jihokorejského prezidenta (porazil ve volbách Kim Jong-sama a Kim Te-džunga, přičemž oba se později rovněž stali prezidenty).

Kim Jong-sam obvinil roku 1993 Roa z korupce a sám stanul v čele země. Oba však byli později souzeni za podíl na masakru v Kwangdžu, který se odehrál roku 1979, v počátcích vlády Čona.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]