Korejské demilitarizované pásmo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Korejské demilitarizované pásmo (anglicky: Korean DMZ, korejsky: 한반도 비무장 지대) je pás země protínající Korejský poloostrov zhruba na polovinu v okolí 38. rovnoběžky, který slouží jako nárazníková zóna mezi Severní a Jižní Koreou. Je 250 km dlouhé a přibližně 4 km široké. Pásmo vzniklo v roce 1953 po ukončení korejské války.

Na severní straně hranice se nachází přibližně 700 000 severokorejských vojáků a na jižní straně hranice je asi 400 000 jihokorejských vojáků.[zdroj?] Přímo v zóně se nachází vesnice Pchanmundžom, která je sídlem Společné bezpečnostní oblasti (Joint Security Area) a současně jediným dotekovým místem mezi oběma Korejemi. Další dvě vesnice jsou na obou stranách demilitarizované zóny sobě navzájem na dohled, na jihokorejské straně „vesnice svobody“ Täsong-dong a na severokorejské straně „vesnice míru“ Kidžong-dong, nazývaná též vesnice propagandy.[1]

Různá místa demilitarizovaného pásma včetně Společné bezpečnostní oblasti jsou cílem jihokorejského turismu.[2]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. POTTS, Rolf. Korea’s no-man’s-land. Salon. 1999-02-03. Dostupné online [cit. 2017-09-16]. (anglicky) 
  2. Demilitarizovaná zóna mezi Korejemi. Děsivá, bizarní, absurdní. Novinky.cz. Dostupné online [cit. 2017-09-16].  Archivováno 16. 9. 2017 na Wayback Machine.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]