18. světové skautské jamboree

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
18. světové skautské jamboree
Téma Future is Now
Místo Dronten
Země NizozemskoNizozemsko Nizozemsko
Datum 1.-11. srpna 1995
Účast 28 960 skautů
Předchozí 17. světové skautské jamboree
Následující 19. světové skautské jamboree
Některá data mohou pocházet z datové položky.

18. světové skautské jamboree (nizozemsky 18e Wereldjamboree) se konalo od 1. do 11. srpna 1995. Hostilo ho Nizozemsko na polderech blízko Biddinghuizenu ve Flevolandu. 28 960 skautů a vůdců ze 166 zemí a teritorií se účastnilo události s do té doby největším zastoupením zemí, včetně 34 zemí kde skauting vznikal nebo probíhala jeho obnova.

Zahájení a účast královské rodiny[editovat | editovat zdroj]

Událost byla zahájena královnou Beatrix Nizozemskou a jejím manželem Claus van Amsberg. Tématem tohoto jamboree bylo Future is Now (Budoucnost je teď) a navštívili jej také Karel XVI. Gustav, princezna Basma bint Talal z Jordánska a Sadako Ogataová, z Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, která zahájila druhou Global Development Village, hlavní atrakci, kde skauti z celého světa sdíleli zkušenosti a dozvídali se více o jiných způsobech života. Různé aktivity a stánky na náměstí, uprostřed tábořiště Jamboree, nabízely lehčí zábavu.

Aktivity[editovat | editovat zdroj]

Některé z rozsahu nabízených činností zahrnovaly Jamboree Friendship Award, mezináboženský obřad o násilí a míru, Skautské fórum se spojením přes satelit s Butrus Butrus-Ghálím, Generální tajemník OSN, oslavující 50. výročí Organizace spojených národů, ve spolupráci se skautskými organizacemi, a dalšími nestátními neziskovými organizacemi a specializovanými agenturami OSN, zejména UNHCR a Dětský fond Organizace spojených národů.

První kroky ke zformování Komunity Lusofonního skautingu[editovat | editovat zdroj]

Comunidade do Escutismo Lusófono je založeno na Carta do Escutismo Lusófono (Chartě Lusofonního skautingu), sepsané během Jamboree 6. srpna 1995. Původní signatářské organisace byly Corpo Nacional de Escutas - Escutismo Católico Português, União dos Escoteiros do Brasil, Corpo Nacional de Escutas da Guiné-Bissau a Associação de Escuteiros de São Tomé e Príncipe.[1]

Subcampy[editovat | editovat zdroj]

Tábořiště bylo rozděleno na 8 subcampů pojmenovaných po souhvězdích:

Kemp pro členy IST (International Service Team) a ostatní dospělé:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 18th World Scout Jamboree na anglické Wikipedii.

  1. Carta do Escutismo Lusófono [online]. Corpo Nacional de Escutas - Escutismo Católico Português [cit. 2007-03-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-01-28. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]