18. světové skautské jamboree

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
18. světové skautské jamboree
Téma Future is Now
Místo Dronten
Země Nizozemí
Datum 1.-11. srpna 1995
Účast 28 960 skautů
Předchozí 17. světové skautské jamboree
Následující 19. světové skautské jamboree

18. světové skautské jamboree (nizozemsky 18e Wereldjamboree) se konalo od 1. do 11. srpna 1995. Hostilo ho Nizozemí na polderech blízko Biddinghuizenu ve Flevolandu. 28 960 skautů a vůdců ze 166 zemí a teritorií se účastnilo události s do té doby největším zastoupením zemí, včetně 34 zemí kde skauting vznikal nebo probíhala jeho obnova.

Zahájení a účast královské rodiny[editovat | editovat zdroj]

Událost byla zahájena královnou Beatrix Nizozemskou a jejím manželem Claus van Amsberg. Tématem tohoto jamboree bylo Future is Now (Budoucnost je teď) a navštívili jej také Karel XVI. Gustav, princezna Basma bint Talal z Jordánska a Sadako Ogataová, z Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, která zahájila druhou Global Development Village, hlavní atrakci, kde skauti z celého světa sdíleli zkušenosti a dozvídali se více o jiných způsobech života. Různé aktivity a stánky na náměstí, uprostřed tábořiště Jamboree, nabízely lehčí zábavu.

Aktivity[editovat | editovat zdroj]

Některé z rozsahu nabízených činností zahrnovaly Jamboree Friendship Award, mezináboženský obřad o násilí a míru, Skautské fórum se spojením přes satelit s Butrus Butrus-Ghálím, Generální tajemník OSN, oslavující 50. výročí Organizace spojených národů, ve spolupráci se skautskými organizacemi, a dalšími nestátními neziskovými organizacemi a specializovanými agenturami OSN, zejména UNHCR a Dětský fond Organizace spojených národů.

První kroky ke zformování Komunity Lusofoního skautingu[editovat | editovat zdroj]

Comunidade do Escutismo Lusófono je založeno na Carta do Escutismo Lusófono (Chartě Lusofoního skautingu), sepsané během Jamboree 6. srpna 1995. Původní signatářské organisace byly Corpo Nacional de Escutas - Escutismo Católico Português, União dos Escoteiros do Brasil, Corpo Nacional de Escutas da Guiné-Bissau a Associação de Escuteiros de São Tomé e Príncipe.[1]

Subcampy[editovat | editovat zdroj]

Tábořiště bylo rozděleno na 8 subcampů pojmenovaných po souhvězdích:

Kemp pro členy IST (International Service Team) a ostatní dospělé:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 18th World Scout Jamboree na anglické Wikipedii.

  1. Carta do Escutismo Lusófono [online]. Corpo Nacional de Escutas - Escutismo Católico Português [cit. 2007-03-15]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]