Útěk z vězení
Útěk z vězení je neoprávněné opuštění vězení, v němž obviněný vykonává vazbu nebo odsouzený soudem udělený trest odnětí svobody. Příslušné orgány se pak snaží uprchlíka najít, dostihnout a vrátit do vězení. Za útěk z vězení je uprchlík zpravidla postižen dalším trestem. V České republice se uprchnutí stráži z vazby nebo z výkonu trestu odnětí svobody podle platného trestního zákoníku posuzuje jako trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí, za který hrozí uložení trestu odnětí svobody až na pět let nebo peněžitý trest.[1]
Útěk může být náhodný, kdy vězeň dopředu nezamýšlí vězení opustit, avšak nečekaný a nahodilý sled událostí mu dá příležitost utéct a on ji jen využije. Plánovaný útěk je založen na promyšlení a zpravidla i přípravě jak samotného způsobu opuštění věznice, tak i dalšího pobytu na svobodě. Dlouhá doba věznění umožňuje pečlivé promyšlení a přípravu plánu.
Dále lze útěky rozlišovat podle typu pomoci. Útěk s vnější pomocí je založen na spolupráci s osobami mimo věznici. Mohou zajistit propašování potřebných věcí do věznice, přistavení vhodného dopravního prostředku v blízkosti věznice, poskytnou uprchlíkovi úkryt, oděv, jídlo, peníze apod. Z těchto důvodů jsou vězňům kontrolovány návštěvy, zásilky, pošta a další způsoby komunikace s vnějším světem. Útěk s vnitřní pomocí se vyznačuje zapojením dalších spoluvězňů, podplacených příslušníků ostrahy či vedení věznice.
Útěkáři
[editovat | editovat zdroj]- Jedním z nejslavnějších „útěkářů“ historie byl francouzský zločinec a zakladatel francouzské policie Eugène-François Vidocq, který za své zločinecké životní fáze opakovaně úspěšně prchal z nejtěžších francouzských věznic
- Italský spisovatel Giacomo Casanova v roce 1756 úspěšně uprchl z Piombi (vězení benátského Dóžecího paláce)
- Petr Kropotkin[2]
- Vítězslav Lederer, jeden z židovských uprchlíků z koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau (1944).[3]
- Harvardský psycholog a disident Timothy Leary za pomoci organizace Weatherman[4]
- Opakovanými útěky se proslavil Jiří Kajínek, který poprvé utekl z vězení dne 18. ledna 1993 (v průběhu přerušení výkonu trestu), podruhé se o útěk pokusil v červenci 1994, kdy však byl dopaden ještě týž den. Následně se pokusil dne 11. září 1996 uprchnout z věznice ve Valdicích, avšak po dvacetiminutovém pátrání byl objeven na střeše jednopatrového přístavku. Naposledy úspěšně utekl z Věznice Mírov dne 29. října 2000, po čemž byl dopaden Útvarem rychlého nasazení Policie České republiky až dne 8. prosince 2000.
Útěky z vězení v kultuře
[editovat | editovat zdroj]Podle skutečných událostí
[editovat | editovat zdroj]- Velký útěk (The Great Escape) je americký film z roku 1963 se Stevem McQueenem v hlavní roli, který byl natočen podle skutečného útěku válečných zajatců z německého tábora za druhé světové války
- Motýlek (Papillon) je román bývalého francouzského vězně Henriho Charriéra, odsouzeného v roce 1931 k doživotí na Ďábelských ostrovech za vraždu, kterou nespáchal. V knize opisuje své opakované útěky z Ďábelských ostrovů, včetně toho posledního, úspěšného. Rovněž filmově zpracován.
Fiktivní
[editovat | editovat zdroj]- Hrabě Monte Cristo je slavný francouzský román Alexandra Dumase staršího o nespravedlivém věznění Edmonda Dantèse v bouřlivém období pádu císaře Napoleona a návratu Bourbonů, jeho útěku z vězení a pomstě osobám, kvůli nimž byl do žaláře uvržen.
- Útěk z vězení (Prison Break) je populární americký televizní seriál o složitém plánu útěku ze současného amerického vězení, pomocí kterého chce hlavní hrdina zachránit svého bratra odsouzeného k trestu smrti po vykonstruovaném obvinění.
- Vykoupení z věznice Shawshank (The Shawshank Redemption) je americký film z roku 1994 s Timem Robbinsem a Morganem Freemanem v hlavních rolích o útěku z amerického vězení poloviny 20. století, kam byl hlavní hrdina nespravedlivě odsouzen.
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prison escape na anglické Wikipedii.
- ↑ Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, § 337 odst. 3 písm. b). [cit. 2020-04-10]. Dostupné online.
- ↑ Stepňak: Petr Kropotkin [online]. Československá anarchistická federace, 2002-11-27 [cit. 2011-01-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-27.
- ↑ Report regarding the activities of Siegfried Lederer in the Czech underground, and a telegram sent by the Gestapo following Lederer's escape from Auschwitz camp, dated, 1944-1945 [online]. [cit. 2018-08-19]. Dostupné online. (Yad Vashem)
- ↑ Recenze dokumentu The Weather Underground [online]. Československá anarchistická federace [cit. 2010-12-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-09-28.
Literatura
[editovat | editovat zdroj]- DIRGA, Lukáš, KUBÍN, Tomáš. Vězeň na útěku. Praha: Academia, 2023. ISBN 978-80-200-3414-4. (recenze zde)
Související články
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu útěk z vězení na Wikimedia Commons