Motýlek (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Motýlek
Původní názevPapillon
Země původuUSA USA
Jazykangličtina
Délka151 min
Žánrydrama
životopisný
PředlohaMotýlek
ScénářScénář:
Dalton Trumbo
Lorenzo Semple Jr.
Kniha:
Henri Charrière
RežieFranklin J. Schaffner
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleSteve McQueen
Dustin Hoffman
Victor Jory
Don Gordon
Anthony Zerbe
ProdukceRobert Dorfmann
Franklin James Schaffner
HudbaJerry Goldsmith
KameraFred J. Koenekamp
KostýmyAnthony Powell
Výroba a distribuce
Premiéra16. prosince 1973
Tržby53,3 mil. $ (USA)[1]
Motýlek na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Motýlek (ang. Papillon) je americký hraný film natočený režisérem Franklinem J. Schaffnerem v roce 1973 na motivy stejnojmenného autobiografického románu spisovatele Henriho Charrière.

Film vypráví příběh francouzského vězně Henriho Charrière přezdívaného Motýlek (Steve McQueen), který se spolu se spoluvězněm Louisem Degou (Dustin Hoffman) pokouší uprchnout z trestanecké kolonie ve Francouzské Guyaně. Ústředním motivem snímku je touha člověka po svobodě.

Děj[editovat | editovat zdroj]

V úvodu snímku je odsouzený vězeň Henri přezdívaný pro své tetování Motýlek odeslán z Francie na doživotí do trestanecké kolonie ve Francouzské Guyaně. Na lodi potkává odsouzence Louise Degu, který byl do kolonie poslán za falšování peněz. Henri za úplatu brání slabšího Louise před ostatními spoluvězni. Po doplutí do kolonie jsou oba konfrontováni s hrubým zacházením dozorců a otřesnými podmínkami, které činí pobyt v tropickém vězení téměř nemožným. Motýlek se od počátku pokouší z věznice uprchnout. Při pokusu o útěk je však zadržen a dva roky držen na samotce. Po propuštění a umístění do ošetřovny naplánuje Motýlek nový útěk společně s vězni Clusiotem a Maturettem. Na poslední chvíli se ke skupince přidává také Louis. Clusiot je při útěku chycen a Louis Dega si zlomí kotník, přesto se tříčlenné skupině podaří uprchnout až k nachystané lodi. U ní však zjistí, že byli podvedeni, neboť loď je prohnilá a neschopná plavby. Pomoc naleznou v nedalekém táboře malomocných, kteří jim poskytnou své plavidlo. Na ní se vězni doplaví k pobřeží Hondurasu, kde jsou však ihned po přistání napadeni vojáky. Uprchnout se podaří pouze Motýlkovi, který se skryje v džungli a útočiště nalezne u místního indiánského kmene. Po odchodu od indiánů se Motýlek skryje v ženském klášteře, avšak abatyše jej prozradí úřadům, načež je opět odvezen do věznice v Guyaně a na samotce je držen dalších pět let. Poté je zestárlý Motýlek převezen na Ďábelský ostrov, kde se setká s přítelem Louisem Degou. Motýlek uprchne i odtud, když skočí do moře a na pevninu se nechá unášet na pytli naplněném kokosovými ořechy.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Steve McQueen Motýlek - Henri Charrière
Dustin Hoffman Louis Dega
Don Gordon Julot
Anthony Zerbe Toussaint
Robert Deman Maturette
Victor Jory indiánský náčelník
Woodrow Parfrey Clusiot
Bill Mumy Lariot
George Coulouris doktor Chatal
Ratna Assan Zoraima
William Smithers dozorce Barrot
Val Avery Pascal
Gregory Sierra Antonio
Ron Soble Santini

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Jerry Goldsmith byl za hudbu k filmu Motýlek v roce 1974 nominován na cenu Oscara. Téhož roku byl Steve McQueen za hlavní roli v tomto filmu nominován na zisk Zlatého glóbu. Ocenění Golden Screen získal film Motýlek v roce 1974 a 1984.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Box Office Mojo. Dostupné online. [cit. 2023-11-27]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]