Žďákovský most

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Žďákovský most
Letecký pohled
Letecký pohled
Základní údaje
Státy Česko
Kraj Jihočeský
Okres Písek
Přes Vltava
Architekt Karel Vejmelka
Projektant Oskar Oehler
Souřadnice 49°30′15,84″ s. š., 14°11′2,04″ v. d.
Parametry
Délka 542,91 m
Pohled na most na podzim

Žďákovský most je ocelový silniční most, který překonává řeku Vltavu v místech Orlické přehrady v okrese Písek, v jižních Čechách. Je součástí silnice I/19 spojující Tábor s Plzní a nachází se asi 15 km západně od Milevska a 12 km východně od Mirovic. Leží mezi vesnicemi Staré Sedlo (Orlík nad Vltavou) na levém břehu a Kostelec nad Vltavou na pravém břehu řeky. Je to největší jednoobloukový most bez táhla na světě.

Autorem architektonického návrhu byl Karel Vejmelka, hlavním projektantem byl Oskar Oehler.

Historie a charakteristika mostu[editovat | editovat zdroj]

Žďákovský most

Most je pojmenován podle zatopené obce Žďákov u Chrástu. S mostem v těchto místech bylo uvažováno již v roce 1941, ale později byly, vzhledem k dvacetimetrovému vzedmutí hladiny, plány upraveny.

Stavba mostu byla zahájena současně se stavbou hráze Orlické přehrady v roce 1958. Stavba za 71 milionů korun československých byla, po čtyřleté přestávce v letech 1960-4, definitivně dokončena roku 1967. V té době byl odborníky považován za největší prostý plnostěnný dvoukloubový ocelový obloukový most na světě. V současné době je pravděpodobně na osmém místě na světě a své prvenství drží v rámci České republiky. Dodnes je také nejdelším obloukovým mostem s horní mostovkou (bez táhla). V roce 2001 byla v rámci sympozia Mosty 2001 v Brně udělena Žďákovskému mostu cena Most století v kategorii ocelových silničních mostů.

Z tohoto mostu byly shazovány v sudech i oběti tzv. orlických vrahů.

V roce 1998 byla zjištěna trhlina v trámu mostovky a posléze i několik dalších trhlin. Most byl tehdy zcela uzavřen pro provoz vozidel, cestující museli na jednom břehu vystoupit z autobusu a na druhé straně mostu nastoupit do jiného. Po odstranění poruch i jejich příčin (pokud se voda dostala do dutin, neměla kudy odtéct a při mrazu poškozovala materiál) byl po dvou měsících opět provoz obnoven.

Kvůli stále většímu provozu kamionů se však most stále více opotřebovával, proto byl na jaře 2010 na mostě zakázán provoz vozidel nad 13 tun. V současnosti (2011) chybí asi 400 milionů Kč na opravu, do provedení generální opravy zůstane most pro nákladní dopravu uzavřen.

Technické údaje[editovat | editovat zdroj]

Délka mostu činí 542,91 m. Hlavní oblouk o rozpětí 379,60 m mezi pilíři (330 m mezi klouby) podpírá konstrukci, po níž vede dvouproudá silnice ve výšce 50 m nad hladinou jezera a 100 m nad dnem řeky Vltavy. Hmotnost oblouku je 3 100 t, hmotnost veškeré použité oceli pak 4 116 tun. Autory projektu byly společnosti Pragoprojekt a Hutní projekt Praha. Stavbu provedl podnik Hutní montáže Ostrava-Vítkovice.[1]

Letecký pohled na Žďákovský most

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Naše mosty historické a současné, Dušan Josef, Nakladatelství NADAS, Praha 1984

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

http://www.silnice-zeleznice.cz/clanek/tak-trochu-jiny-zdakovsky-most/

http://www.silnice-zeleznice.cz/clanek/zdakovsky-most-z-pohledu-historie/