Řepík lékařský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Řepík lékařský

alternativní popis obrázku chybí
Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: růžotvaré (Rosales)
Čeleď: růžovité (Rosaceae)
Rod: řepík (Agrimonia)
L.
Binomické jméno
Agrimonia eupatoria
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Plody řepíku lékařského

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) je druh rostlin patřící do čeledi růžovité (Rosaceae). Celá rostlina je tmavě zelená s četnými měkkými chlupy. Měkkými chloupky pokryté plody rostliny se přichytávají na jakékoliv zvíře nebo osobu, která přichází do styku s rostlinou. Květy mají kořeněnou vůni, připomínající meruňky. Vytrvalá bylina až 60 cm vysoká. Možno pěstovat ve skleníku i na zahradě, vyžaduje slunné stanoviště.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Roste ve velké části Evropy, v jihovýchodní Asii a Severní Americe, v Mexiku. Řepíku lékařskému se daří jak v podhorských oblastech, tak v nížinách, na okraji lesů a pastvin, ale i v oblastech se středomořským podnebím, zejména v otevřených lokalitách, kde je suché a slunečné stanoviště.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Řepík byl používán k magii a léčení již od dob Plinia staršího. V magii sloužil řepík k ochraně a odvrácení záporných energií, zahánění duchů.[1] V lidovém léčitelství řepík byly řepíkem léčeny střelné rány z muškety a čarodějnictví.

Bylo doporučováno použití řepíku jako lék na mužskou impotenci, vařený v mléce by měl být schopen způsobit, aby muž byl „dostatečně mužný,“ ale také je uváděno, že při vaření ve velšském pivu má opačný efekt.[2] V tradiční fytoterapii byl doporučen jako lék na nespavost, často byl součástí bylin v polštářích. Také byla pověra, že dokáže vytahovat třísky.

Moderní herbalisté řepík předepisují na poruchy ledvin, jater, močového měchýře, a syndrom podrážděných střev. Je mírné svíravý. Pomáhá při žlučníkových obtížích, má protizánětlivé a vysušující účinky. Řepík je vhodný i pro nejmenší děti, často se používá k léčbě „novorozeneckého a kojeneckého akné“.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Agrimonia eupatoria na anglické Wikipedii.

  1. Řepík lékařský [online]. Atlas rostlin.cz, [cit. 2015-01-11]. Dostupné online.  
  2. Robert Lacey and Danny Danziger August:The Year 1000: What Life Was Like at the Turn of the First Millennium Little, Brown, 2000 ISBN 0-316-51157-9

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]