Polštář

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Několik druhů polštářů

Polštář (moravsky zhlavec[1]) je účelové a dekorativní vybavení obytných prostorů různého tvaru a barvy, které se využívá převážně na posteli jako podložka pod hlavu.

Použití polštáře při spánku napomáhá k vyvýšení hlavy, což má za efekt narovnání krku, respektive krční páteře, která si tak odpočine a může regenerovat. Při nepoužití polštáře se krk ohýbá do nepřirozené polohy, která enormně namáhá krční svaly na jedné straně těla, což způsobuje výrazné bolesti krku. Správné vyrovnání páteře je mezi dalšími záležitostí vhodně zvoleného polštáře.

Polštáře se vyrábějí většinou ze dvou částí – obalu a vnitřní náplně, případně jsou ještě opatřeny povlečením. Obal je většinou pevný, aby vydržel i hrubší zacházení. Náplň byla dříve vyráběna většinou z ptačího peří. Peřový polštář byl určen pro majetnější část populace, chudší část si vycpávala polštář slámou. V dnešní době je vyráběno mnoho druhů náplní, které jsou vhodné i pro alergiky a astmatiky (takové polštáře nevytváří téměř žádný prach).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český jazykový atlas. Díl 1. Praha: Academia, 1992. ISBN 80-200-0014-3. Heslo polštář, s. 314–316. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]