Čierny hrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čierny hrad
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Výstavba13.–14. století
Zánik15. století
Poloha
AdresaZlatno, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Čierny hrad
Čierny hrad
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čierny hrad je zaniklý hrad na Slovensku v pohoří Tribeč, nacházející se 13 km severně od Zlatých Moravců nad obcí Zlatno.

Hrad byl postaven s největší pravděpodobností na pravěkém hradišti ze starší doby bronzové. Nálezový materiál také dokládá osídlení lokality v 9. a 10. století Slovany. Šlo pravděpodobně o výšinné opevnění vybudované na ochranu před nájezdy Maďarů.

Pozdější středověký kamenný hrad byl podle archeologických výzkumů z let 2005, 2007 a 2009 vybudován někdy koncem 13. nebo začátkem 14. století.[1] Stavba hradu hluboko v horách v tak odlehlé lokalitě bez významných cest pravděpodobně souvisela s rýžováním zlata v nedalekém Zlatnu. Strategická poloha hradu umožňovala vizuální kontakt s hrady Gýmeš a Hrušov, jakož i nedalekým Velčickým Hrádkem.

Historik Ján Lukačka předpokládá, že stavebníky hradu byli předkové Báše (Baas), který žil na přelomu 13. a 14. století.[2] V roce 1341 se jeho synové Marek a Jan připomínají jako vlastníci Zlatna (Zalathnuk). Množství nálezové materiálu z 13. století však umožňuje na místě kamenného hradu předpokládat existenci staršího dřevěného hrádku již ve 13. století. Bášovi potomci pravděpodobně zemřeli bez potomků, neboť v roce 1386 daroval král Zlatno Blažejovi Forgáčovi. Ten však ještě týž rok umřel a jeho dědicové o Zlatno pravděpodobně rychle přišli, protože v roce 1396 se připomíná jako jeho vlastník Vavřinec z Veľkých Uherců. Na základě nálezového materiálu lze předpokládat zánik hradu na přelomu 14. a 15. století. Je však možné, že hrad byl dočasně kontrolován bratříky v polovině 15. století.[2]

Z roku 1516 pochází zatím jediná písemná zmínka o hradu. V listině žádají Forgáčové od krále právo rýžovat zlato na jejich panství Fekhetewar (Černý hrad).[2] Ojedinělé nálezy z 16. století umožňují předpokládat, že hrad mohl být v této době dočasně obnoven.

Od roku 2006 probíhají na hradě vedle archeologickém výzkumu i konzervační práce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Čierny hrad na slovenské Wikipedii.

  1. Slivka, M – Barič, J. - Jaššo, F. (2005): Výskumná dokumentácia z archeologického výskumu v Zlatne na NKP Čierny hrad
  2. a b c Bóna, M. - Lukačka, J. (2006): Čiastkový architektonicko-historický a archívny výskum NKP Čierny hrad. Výskumná dokumentácia uložená v archíve KPÚ v Nitre.

Související články[editovat | editovat zdroj]