Čierny hrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čierny hrad
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Výstavba13.–14. století
Zánik15. století
Poloha
AdresaZlatno, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Čierny hrad
Čierny hrad
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čierny hrad je zaniklý hrad na Slovensku v pohoří Tribeč, nacházející se 13 km severně od Zlatých Moravců nad obcí Zlatno.

Hrad byl postaven s největší pravděpodobností na pravěkém hradišti ze starší doby bronzové. Nálezový materiál také dokládá osídlení lokality v 9. a 10. století Slovany. Šlo pravděpodobně o výšinné opevnění vybudované na ochranu před nájezdy Maďarů.

Pozdější středověký kamenný hrad byl podle archeologických výzkumů z let 2005, 2007 a 2009 vybudován někdy koncem 13. nebo začátkem 14. století.[1] Stavba hradu hluboko v horách v tak odlehlé lokalitě bez významných cest pravděpodobně souvisela s rýžováním zlata v nedalekém Zlatnu. Strategická poloha hradu umožňovala vizuální kontakt s hrady Gýmeš a Hrušov, jakož i nedalekým Velčickým Hrádkem.

Historik Ján Lukačka předpokládá, že stavebníky hradu byli předkové Báše (Baas), který žil na přelomu 13. a 14. století.[2] V roce 1341 se jeho synové Marek a Jan připomínají jako vlastníci Zlatna (Zalathnuk). Množství nálezové materiálu z 13. století však umožňuje na místě kamenného hradu předpokládat existenci staršího dřevěného hrádku již ve 13. století. Bášovi potomci pravděpodobně zemřeli bez potomků, neboť v roce 1386 daroval král Zlatno Blažejovi Forgáčovi. Ten však ještě týž rok umřel a jeho dědicové o Zlatno pravděpodobně rychle přišli, protože v roce 1396 se připomíná jako jeho vlastník Vavřinec z Veľkých Uherců. Na základě nálezového materiálu lze předpokládat zánik hradu na přelomu 14. a 15. století. Je však možné, že hrad byl dočasně kontrolován bratříky v polovině 15. století.[2]

Z roku 1516 pochází zatím jediná písemná zmínka o hradu. V listině žádají Forgáčové od krále právo rýžovat zlato na jejich panství Fekhetewar (Černý hrad).[2] Ojedinělé nálezy z 16. století umožňují předpokládat, že hrad mohl být v této době dočasně obnoven.

Od roku 2006 probíhají na hradě vedle archeologickém výzkumu i konzervační práce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Čierny hrad na slovenské Wikipedii.

  1. Slivka, M – Barič, J. - Jaššo, F. (2005): Výskumná dokumentácia z archeologického výskumu v Zlatne na NKP Čierny hrad
  2. a b c Bóna, M. - Lukačka, J. (2006): Čiastkový architektonicko-historický a archívny výskum NKP Čierny hrad. Výskumná dokumentácia uložená v archíve KPÚ v Nitre.

Související články[editovat | editovat zdroj]