Gýmeš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gýmeš
Hradní zřícenina Gýmeš
Hradní zřícenina Gýmeš
Základní informace
Výstavba 13. století
Přestavba 18. století
Poloha
Adresa okres Nitra, SlovenskoSlovensko Slovensko
Nadmořská výška 514 m
Souřadnice
Gýmeš
Gýmeš
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gýmeš je zřícenina středověkého slovenského hradu na křemencovém vrchu Dúň (514 m n. m.) na jižním výběžku pohoří Tribeč asi pět kilometrů severně od obce Jelenec v okrese Nitra.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hrad dal postavit pravděpodobně v letech 1253 až 1270 Ondrej, zakladatel rodu Forgáchů na místě staršího hradiště. Nejstarší jádro vymezovalo raně gotické opevnění, které uzavíralo trojúhelníkovité nádvoří. Na jeho jižní straně se nacházela hranolovitá věž s obytnou i obrannou funkcí. Koncem 13. století postavili další věž, mezi nimi pak hradní palác. Přibližně v této podobě přetrval až do 15. století. Počátkem 14. století padl do rukou Matúše Čáka Trenčanského a trvalo deset let, než jej v roce 1312 vydobyl Karel Robert z Anjou. Zpět do rukou Forgáchů se dostal v roce 1386, poté co Blažej Forgách na žádost královny Marie zabil jejího protivníka Karla Malého z Anjou a panství dostal jako odměnu. Hrad byl poté na dlouhá staletí sídlem Forgáchů a centrem panství Gýmeš (Jelenec).

V 15. a 16. století došlo k dalšímu rozvoji: vybudovány byly nové paláce, rozsáhlé opevnění, při vstupu do hradu velká lichoběžníková a menší válcovitá věž. Zvýšené poplatky a daně vedly v roce 1610 ke vzpouře poddaných, která byla krutě potlačena. Na podzim roku 1663, po pádu Nových Zámků, vtrhli Turci do této oblasti a hrad i okolní obce zničili. Při následné obnově hradu bylo na jižní, nejvíce ohrožené straně, vybudováno nové opevnění s dělovými baštami. Gýmeš byl jedním z mála hradů, kde stavební práce probíhaly ještě v 18. století. V tomto období byl gotický palác přeměněn na rodovou kryptu Forgáchů s kaplí. Forgáchovi se však v průběhu 18. století přestěhovali do zámku v obci. Hrad byl opuštěn definitivně v první polovině 19. století, k jeho rozpadu přispěl požár a poté byly železné konstrukce použity ke stavbě cukrovaru.

Stavební podoba[editovat | editovat zdroj]

Siluetu hradní ruiny modelují tvary zachovalých částí zdiva opevnění a konstrukcí hradních budov. Zachovala se řada zaklenutých prostor, otvory oken a vstupů si na více místech dochovaly kamenné obruby, čitelná je pozdně barokní architektura hradní kaple, kde jsou viditelné pilastry a kamenné římsy, které dříve nesly klenby. Nedošlo bohužel prozatím k odbornému zakonzervování zbytků stavby. Vzrostlé stromy byly částečně odstraněny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]