Gýmeš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gýmeš
Hradní zřícenina Gýmeš
Hradní zřícenina Gýmeš
Základní informace
Výstavba13. století
Přestavba18. století
Poloha
Adresaokres Nitra, SlovenskoSlovensko Slovensko
Nadmořská výška514 m
Souřadnice
Gýmeš
Gýmeš
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gýmeš je zřícenina středověkého slovenského hradu na křemencovém vrchu Dúň (514 m n. m.) na jižním výběžku pohoří Tribeč asi pět kilometrů severně od obce Jelenec v okrese Nitra.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hrad dal postavit pravděpodobně v letech 1253 až 1270 Ondrej, zakladatel rodu Forgáchů na místě staršího hradiště. Nejstarší jádro vymezovalo raně gotické opevnění, které uzavíralo trojúhelníkovité nádvoří. Na jeho jižní straně se nacházela hranolovitá věž s obytnou i obrannou funkcí. Koncem 13. století postavili další věž, mezi nimi pak hradní palác. Přibližně v této podobě přetrval až do 15. století. Počátkem 14. století padl do rukou Matúše Čáka Trenčanského a trvalo deset let, než jej v roce 1312 vydobyl Karel Robert z Anjou. Zpět do rukou Forgáchů se dostal v roce 1386, poté co Blažej Forgách na žádost královny Marie zabil jejího protivníka Karla Malého z Anjou a panství dostal jako odměnu. Hrad byl poté na dlouhá staletí sídlem Forgáchů a centrem panství Gýmeš (Jelenec).

V 15. a 16. století došlo k dalšímu rozvoji: vybudovány byly nové paláce, rozsáhlé opevnění, při vstupu do hradu velká lichoběžníková a menší válcovitá věž. Zvýšené poplatky a daně vedly v roce 1610 ke vzpouře poddaných, která byla krutě potlačena. Na podzim roku 1663, po pádu Nových Zámků, vtrhli Turci do této oblasti a hrad i okolní obce zničili. Při následné obnově hradu bylo na jižní, nejvíce ohrožené straně, vybudováno nové opevnění s dělovými baštami. Gýmeš byl jedním z mála hradů, kde stavební práce probíhaly ještě v 18. století. V tomto období byl gotický palác přeměněn na rodovou kryptu Forgáchů s kaplí. Forgáchovi se však v průběhu 18. století přestěhovali do zámku v obci. Hrad byl opuštěn definitivně v první polovině 19. století, k jeho rozpadu přispěl požár a poté byly železné konstrukce použity ke stavbě cukrovaru.

Stavební podoba[editovat | editovat zdroj]

Siluetu hradní ruiny modelují tvary zachovalých částí zdiva opevnění a konstrukcí hradních budov. Zachovala se řada zaklenutých prostor, otvory oken a vstupů si na více místech dochovaly kamenné obruby, čitelná je pozdně barokní architektura hradní kaple, kde jsou viditelné pilastry a kamenné římsy, které dříve nesly klenby. Nedošlo bohužel prozatím k odbornému zakonzervování zbytků stavby. Vzrostlé stromy byly částečně odstraněny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]