ČKD Blansko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ČKD Blansko
ČKD Blansko Kaplanova turbína.jpg
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Adresa sídla Blansko, Česko
Identifikátory
Oficiální web www.ckdlh.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

ČKD Blansko, od roku 2006[1] ČKD Blansko Holding, a.s., je firma v Blansku zabývající se strojírenskou výrobou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ceník z 2. poloviny 19. století s vyobrazením továren
Starohraběcí huť roku 1850

Historie železářství v regionu spadá prakticky až do pravěku, kdy zde byla využívána lehce tavitelná železná ruda. Těžba a zpracování železné rudy od středověku jsou spjaty zejména s lokalitami v Josefovském údolí či v okolí vsí Olomučany a Rudice. K zpracování železa na blanenském panství došlo roku 1698, kdy majitelé panství Gellhornové založili po vzoru sousedního Lichtenštejnského Pozořického panství první železný hamr. Ten ležel v Arnoštově údolí a vyráběl kujné železo a litinové výrobky. V roce 1766 koupil blanenské panství včetně železáren šlechtický rod Salmů. Největší rozvoj strojíren zahájil hrabě Hugo František Salm, za něhož se blanenské strojírny staly na dlouhou dobu největší továrnou v Rakouském císařství. V Blansku byla postavena kuplovací pec, válcovna, slévárna, modelárna, strojírna, následovaly provozy destilační uhelné peci, prachárny, byly postaveny hamry, papírna, v údolí Svitavy a Punkvy vyrůstaly nesčetné milíře. K Salmovým továrnám patřila i Hugova huť v Jedovnicích a továrny na stroje v Brně a v Doubravici. O rozvoj výroby se zasloužil i Karel Reichenbach, který byl ředitelem Salmových průmyslových podniků. Blanenské strojírny se staly zejména významným výrobcem užitkové i umělecké litiny, která se vyvážela do celého Rakouského císařství i do německých států. Roku 1896 prodali Salmové železárny a strojírny Akciové společnosti pro stavbu strojů Breitfeld-Daněk. Došlo k dalšímu rozvoji podniku, byly zbudovány nové slévárenské a strojírenské provozy.

Českomoravská-Kolben-Daněk, a.s.[editovat | editovat zdroj]

V druhé polovině 20. let 20. století se akciová společnost Breitfeld-Daněk dostala do závislosti Živnobanky, která ji svou politikou donutila v roce 1927 k fúzi s českým koncernem Českomoravská-Kolben a vznikla tak velká strojírenská skupina Českomoravská, Kolben & Daněk.[2] Firma se začala soustředit na výrobu vodních, mlýnských, potravinářských a dřevoobráběcích strojů. Za druhé světové války byla továrna německými nacisty donucena přejít na válečnou výrobu. Po válce továrna vyráběla především kanalizační litinu, odpadové trouby a tvarovky.

ČKD Blansko[editovat | editovat zdroj]

V roce 1950 se továrna oddělila a vznikl samostatný národní podnik ČKD Blansko. Postupem času došlo k výstavbě nových hal, rozšiřovaly se strojírenské i metalurgické provozy. Firma pokračovala jak v tradiční výrobě výrobků z litiny, včetně umělecké tak se začala specializovat na výrobu turbín do vodních elektráren, těžkých obráběcích strojů a strojírenské metalurgie. Produkcí vodních turbín si získalo ČKD Blansko dobré postavení, zařízení se vyvážela prakticky do celého světa. Po roce 1989 došlo k úpadku výroby, firma vyklidila pozice na trzích a došlo ke snižování počtu zaměstnanců. V roce 1991 byla v důsledku politických změn založena akciová společnost ČKD Blansko, a.s., později došlo v rámci další transformace i k nestandardním finančním a majetkovým přesunům, které skončily trestním stíháním ředitele.[3] Jednotlivé provozy byly postupně privatizovány, na půdě bývalého podniku vznikaly další společnosti. Z jádra podniku vznikla v roce 2001 nová společnost ČKD Blansko Strojírny, a. s., v roce 2007 vznikla společnost ČKD Blansko Holding, a.s., která sdružuje divize Hydro, Karusely, Wind a výrobní divizi Strojírny. V březnu roku 2010 koupil ČKD Blansko Holding od skupiny J&T přední ruský průmyslový podnik Syzraňy Ťažmaš.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Veřejný rejstřík a Sbírka listin - Ministerstvo spravedlnosti České republiky. or.justice.cz [online]. [cit. 2018-06-19]. Dostupné online. (česky) 
  2. CRHONKOVÁ, Jaroslava. Turbo, firemní časopis společnosti ČKD Blansko Holding. Turbo. 2017-06-16, s. 1-2. Dostupné online [cit. 2018-06-19]. 
  3. Bývalý šéf ČKD Blansko je ve vězení. Na pět let. iDNES.cz [online]. 2008-05-14 [cit. 2018-06-19]. Dostupné online. 
  4. Skupina J&T prodala Rusům strojírenskou společnost ČKD Blansko. iDNES.cz [online]. 2010-03-24 [cit. 2018-06-19]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kreps Miloš, Dějiny blanenských železáren, 1978
  • Kreps Miloš, Dějiny strojíren ČKD Blansko, 1983

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]