Přeskočit na obsah

Burdž Chalífa: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
TXiKiBoT (diskuse | příspěvky)
m robot přidal: fy:Burj Khalifa
Řádek 64: Řádek 64:
* [http://www.emporis.com/en/wm/bu/?id=182168 Burj Dubaj na Emporis.com]
* [http://www.emporis.com/en/wm/bu/?id=182168 Burj Dubaj na Emporis.com]
* [http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&id=2758&type=2 Článek na arciweb.cz]
* [http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&id=2758&type=2 Článek na arciweb.cz]
* [http://www.burj-khalifa.eu/ Novinky,aktuality, velké množství fotografií,zajímavosti,videa,]

[[Kategorie:Mrakodrapy ve Spojených arabských emirátech]]
[[Kategorie:Mrakodrapy ve Spojených arabských emirátech]]
[[Kategorie:Dubaj]]
[[Kategorie:Dubaj]]

Verze z 27. 1. 2010, 21:41

Letecký snímek staveniště - 11. března 2008
Burdž Chalífa ve srovnání s nejvyššími stavbami světa
Soubor:Burj Dubai fireworks.JPG
Slavnostní otevření 4. ledna 2010

Burdž Chalífa (popř. Burdž Kalifa,[1] arabsky برج خليفة – „Chalífova věž“),[2] je mrakodrap v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Dříve byl znám pod názvem Burdž Dubaj (arabsky برج دبي – „Dubajská věž“), ale krátce po otevření guvernér dubajského emirátu, šejch Muhammad, oznámil, že stavba bude pojmenována po prezidentovi země, šejchu Chalífovi ibn Saíd al-Nahaján.[1] Mrakodrap se stavěl od 21. září 2004 a po dokončení se stal nejvyšší stavbou světa. Slavnostní otevření proběhlo 4. ledna 2010. Konečná výška dosáhla 828 metrů o 162 patrech. Celková podlahová plocha má rozlohu 334 tisíc metrů čtverečních. V celém mrakodrapu se nachází 57 výtahů a 8 eskalátorů.

Hlavním architektem je chicagská firma Skidmore, Owings and Merrill, developerem je EMAAR Properties. Na stavbě se podílí i americká firma CBM Engineers Inc a stavební společnosti Samsung Constructions, BESIX a Arabtec. Část výtahů na stavbu dodala pardubická firma Pega Hoist.[3] Samotnou stavbu staví dělníci z Pákistánu, Indie, Bangladéše, Číny a Filipín.

Zajímavostí je, že během výstavby nebyla konečná výška mrakodrapu dlouho přesně známa, protože byla přísně tajena kvůli konkurenci. Podle předběžných odhadů se předpokládala (a uvádí to i stavební firma[4]) asi 808 metrů a 162 podlaží. Firma OTIS, která pro budovu dodá 54 výtahů, uvádí 800 metrů.[5] Projekty na oficiální stránce budovy naznačovaly až 195 podlaží. Podle některých zdrojů se spekulovalo, že výška mrakodrapu mohla být i více než 940 metrů, dokonce až 1 011 metrů[6] Budova bude součástí rozsáhlého projektu v hodnotě 20 miliard dolarů, zahrnujícího i několik dalších mrakodrapů, obrovské nákupní středisko a umělé jezero vše obklopující.

Rekordy

V únoru 2007 předstihl skelet budovy mrakodrap Sears Tower i World Trade Center jako budovu s největším počtem podlaží na světě. 7. dubna 2008 developerská firma Emaar oznámila, že Burdž Chalífa je s 160 kompletními podlažími a výškou 629 metru nejvyšší stavbou světa.

Tyto rekordy nejsou všeobecně uznávány. Antony Wood, ředitel významné mezinárodní organizace CTBUH (Council on Tall Buildings and Urban Habitat) zabývající se výškovými stavbami a konstrukcí 20. července 2007 prohlásil, že tak jako mnoho jiných, výškový rekord budovy neuznává, dokud není budova dokončena nebo zastřešena.[7]

Po dostavení drží Budž Chalífa kolem 15 prestižních rekordů (mj. nejvyšší nekotvená stavba, nejvyšší obytná stavba, nejvyšší mrakodrap), z nichž nejvýznamnější je nejvyšší kdy postavená stavba světa (včetně stožárů a jiných struktur), kdy překonal vysílač Konstantinov ve Varšavě s 646,38 m. Současně je budovou s největším počtem pater, nejmohutnější výtahovou instalací a současně nejrychlejšími výtahy na světě (18 m/s, tj. 65 km/h)[8] nejvyšší betonovou stavbu, či stavbou s: nejvýše položenou vyhlídkovou plošinou (ve 124. patře), mešitou (v 158. patře), instalací hliníkové nebo skleněné fasády (ve výšce 512 m), či bazénem (v 76. patře).[9][10][11] Kuriózním rekordem je nejdelší dosud učiněný BASE jump (skok z výšky s padákem – jeden z adrenalinových sportů) z nejvyššího bodu Burdž Chalífa.[12]

Popis a design

Developerem celého projektu je firma Emaar Properties. Budovu projektovala známá firma Skidmore, Owings and Merrill, která spolupracovala i na projektech Sears Tower v Chicagu, Freedom Tower v New Yorku, Ťin Mao v Šanghaji a mnoha dalších výškových budov. Architekti se inspirovali návrhy Franka Lloyda Wrighta i islámskou architekturou. Členitý tvar budovy má připomínat rozvinutý květ květiny Hymenocallis, která se v Dubaji vyskytuje. Strukturálním inženýrem stavby byl William F. Baker.

Základová deska má plochu 7000 m², pod ní se nachází 850 pilířů, širokých až 1,5 m a hlubokých až 50 m, celkově bylo na základy spotřebováno 45 000 m³ betonu. Většina kostry budovy je z betonu, vrchní čtvrtina je ocelová. Vnější obklady mají být z vyztuženého skla, speciálně vybraného do extrémních podmínek (vysoké teploty, písečné bouře, silný vítr ve vrchní části budovy). Na návrhu interiéru spolupracoval módní návrhář Giorgio Armani.

Využití

Využití budovy má být smíšené. 37 pater má zabírat Armani Hotel (první svého druhu), v 63 patrech má být 700 luxusních bytů, zbytek budovy mají zabrat kanceláře a technologické prostory. Vyhlídková plošina pro návštěvníky má být na 124 patře, vrchol budovy bude sloužit telekomunikacím. Na 78. patře má být venkovní plavecký bazén.

Kritika od dělníků

Věž byla stavěna především dělníky z Jižní Asie.[13] Ti si stěžují na nízké mzdy a špatné pracovní podmínky. Podle tisku si zkušený tesař vydělá 7,60 $ (asi 125 ) za den, nekvalifikovaný dělník pak 4,00 $ (asi 66 Kč) za den. Časté jsou také případy pozdní výplaty mezd, někteří zaměstnavatelé také zadržují pasy svých zaměstnanců až do skončení zaměstnání.[14] Odbory jsou ve Spojených arabských emirátech zatím zakázané. 21. března 2006 vypukly na stavbě nepokoje, když nepřijely autobusy odvážející dělníky na ubikace. Nespokojení dělníci ničili auta, vybavení kanceláří i stavby. Podle úředníků dubajského ministra způsobili škody za 1 milion $ (asi 20 milionů Kč). Další den většina dělníků odmítla nastoupit do práce, ke stávce se připojili i dělníci pracující na rozšíření Dubajského letiště. Po vyjednávání se další den dělníci vrátili do práce.[15]

Galerie

Panorama Dubaje s Burdž Chalífa

Odkazy

Reference

  1. a b Podívejte se na velkolepé otevření nejvyšší budovy světa
  2. Nejvyšší budova světa - orchidej sahá až do nebes [online]. Ct24.cz, 2010-01-04 [cit. 2010-01-04]. Dostupné online. 
  3. Nejvyšší mrakodrap světa v Dubaji vyrůstá pomocí českých výtahů, Stavební fórum
  4. http://www.doka.com/doka/en_global/references/constructionmethods/climbingsystems/selfclimbing/pages/03274/index.php www.doka.com The Formwork Experts
  5. http://www.otis.com/corp/c1-projects.html Projektová dokumentace firmy OTIS
  6. http://www.dubaimegaprojects.com/ www.dubaimegaprojects.com
  7. http://www.skyscrapernews.com/news.php?ref=1018
  8. Burj Dubai will have world's highest elevator installation
  9. http://www.putzmeister.de/cps/rde/xchg/SID-3C6E00FC-8269E805/pm_online/hs.xsl/5933_ENU_HTML.htm
  10. http://www.tallest-building-in-the-world.com/2008/08/19/under-construction/some-interesting-facts-on-the-burj-dubai-the-tallest-building-in-the-world-under-construction.htm
  11. http://www.ndtv.com/news/world/dubais_skyscraper_has_worlds_highest_mosque.php
  12. http://news.bbc.co.uk/2/hi/8448411.stm
  13. WHITAKER, Brian. Riot by migrant workers halts construction of Dubai skyscraper. www.guardian.co.uk. The Guardian, 23 March 2006. Dostupné online [cit. 25 March 2006]. 
  14. Riot by migrant workers halts construction of Dubai skyscraper, The Guardian
  15. Laborers riot over low Dubai wages, MSNBC

Související články

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Galerie Burdž Chalífa na Wikimedia Commons

Šablona:Geo dms