Cestovní pas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Na tento článek je přesměrováno heslo passport. Možná hledáte: pasport – soupis majetku.

Cestovní pas (nebo krátce jen pas) je cestovní dokument, který pro konkrétního člověka vydává vláda státu, jehož je občanem. Je základním dokumentem, který je potřeba pro vstup a projíždění jinými státy.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Cestovní pasy obvykle obsahují fotografii držitele, podpis, datum narození, státní občanství a někdy další znaky identifikující člověka, proto je lze používat jako průkaz totožnosti. Mnoho zemí do pasů začíná zahrnovat i tištěnou strojově čitelnou oblast dokladů usnadňující zpracování.

Biometrický pas, který již užívá většina států na světě, obsahuje také RFID čip (varianta bez čipu se v ČR vydává s dobou platnosti jen 6 měsíců). Pas kromě běžných údajů obsahuje také údaje biometrické, které usnadňují identifikaci předkladatele dokladu jako oprávněného držitele.

Pokud je ke vstupu potřeba vízum, bývá vlepeno do cestovního pasu. V jednodušších případech je vízum udělováno přímo při překračování hranic formou otisku razítka.

Pasy byly označeny za velmi slabý článek ve světovém cestovním bezpečnostním systému,[1] protože je snadné je napodobit nebo pozměnit. Málo zemí kontroluje, zda předkládaný pas není na seznamu ztracených nebo zmizelých.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Svět zaplavily falešné pasy. Metro Praha. Březen 2014, čís. 47, s. 7. Dostupné online. ISSN 1211-7811. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]