RFID

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
RFID čip s anténou

Radio Frequency Identification, identifikace na rádiové frekvenci (RFID) je další generace identifikátorů navržených (nejen) k identifikaci zboží, navazující na systém čárových kódů. Stejně jako čárové kódy slouží k bezkontaktní komunikaci na krátkou vzdálenost. Iniciátorem vývoje je stejně jako u čárových kódů firma Wal-Mart. Patent na technologii RFID získal vynálezce Charles Walton (není z rodiny majitelů Wall-Martu) v roce 1983.

Čipy jsou k dispozici v provedení pro čtení nebo pro čtení a zápis. Pro komunikaci využívají převážně nosnou frekvenci 125 kHz, 134 kHz a 13,56 MHz. V některých státech se dají používat i další frekvence jako 868 MHz (v Evropě) a 915 MHz (v Americe).

Technologii RFID využívá a vylepšuje novější systém NFC, rozšiřující jejich možnosti.

Typy RFID čipů[editovat | editovat zdroj]

Pasivní[editovat | editovat zdroj]

Vysílač (snímač, čtečka) periodicky vysílá do okolí elektromagnetické pulsy. Pokud se v blízkosti objeví pasivní RFID čip, využije přijímanou energii k nabití svého napájecího kondenzátoru a odešle odpověď. Pasivní čipy dokáží vysílat buď jedno číslo (elektronické číslo produktu EPC), určené při jejich výrobě, nebo disponují navíc ještě dodatečnou pamětí, do které lze zapisovat a číst další informace (například v případě elektronické peněženky). Využívají se například v těchto aplikacích:

  • K identifikaci předmětů (zboží) jako nástupce čárového kódu,
  • k řízení přístupu osob do uzavřených objektů,
  • k bezhotovostním platbám v podobě elektronické peněženky.

Aktivní[editovat | editovat zdroj]

Používá se méně často než pasivní systém RFID. Jsou totiž složitější a dražší, jelikož obsahují navíc i zdroj napájení a jsou schopny samy vysílat svou identifikaci – používají se proto pro aktivní lokalizaci. Aktivní RFID čipy kromě svého identifikačního čísla většinou mají prostor pro další informace, které (na podnět obdobný výzvě pro identifikaci) dokáží ukládat nebo odeslat spolu s identifikačním číslem. Obdobný je princip NFC, které je patrně perspektivně nahradí.

Identifikace RFID čipů[editovat | editovat zdroj]

RFID čipy obsahují 96bitové unikátní číslo takzvané EPC, které (z hlediska logistiky a obchodu) může být přiděleno každému jednotlivému konkrétnímu kusu zboží. EPC se přiděluje centrálně výrobcům v jednotlivých řadách. EPC o délce 96 bitů má nabídnout dostatečný číselný prostor 268 milionům výrobců produkujícím každý 16 milionů druhů výrobků (tříd) a v každé třídě je prostor pro 68 miliard sériových čísel. Protože zatím není ani teoretický výhled na upotřebení takového množství čísel EPC, mohou čipy používat EPC o délce 64 bitů, což sníží jejich cenu. Na druhou stranu je zde i výhled pro přechod na 128 bitů pro případ, že by číselné řady přestaly stačit.

Informace obsažené v paměti RFID čipu[editovat | editovat zdroj]

K odvozování informací na základě EPC přímo slouží služba zvaná Object Name Service - ONS. Ta přiřazuje ke každému EPC adresu s popisem zboží ve formátu XML, resp. jeho speciálním derivátu PML - Physical Markup Language. V tomto formátu se mohou uchovávat všechna potřebná data ke zboží, jako je jeho záruka, trvanlivost, způsoby použití a další údaje, jež může obchodník snadno importovat a používat.

Sport[editovat | editovat zdroj]

RFID UHF anténa IronTime

RFID čipy různých frekvencí se používají jako čipová časomíra pro změření účastníků sportovních závodů, především masových, kde není možné měřit jednotlivce přesně stopkami. Závodníci mají čip umístěn obvykle na textilním pásku nad kotníkem, na startovním čísle nebo na přilbě. Čip se načte při průběhu cílovou linií, kde je umístěna anténa. Frekvence RFID HF (13 MHz) vyžadují dlouhé kovové smyčky položené v cílové linii, vyšší frekvence UHF (860 MHz) potom malé antény na straně v cíli. Dosah antény UHF je přibližně 6 metrů. Spolehlivost čtení a dosah čtečky čipů může negativně ovlivnit lidské tělo, neboť voda v něm pohlcuje rádiový signál.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Čipová totalita[editovat | editovat zdroj]

Čipová totalita je označení toho druhu ovládání společnosti, který umožňuje mocenským subjektům evidovat a podrobně sledovat například pohyb osob, peněz či zboží a potenciálně jim tak dává velkou moc. Tento termín v Česku propagoval Ivo A. Benda, zakladatel kultu Vesmírní lidé. Název je odvozen z představy společnosti, kdy každý člověk (například pod kůží nebo na osobním průkaze) a mnoho věcí má svůj čip, ale vztahuje se i na podobné sledování jinými elektronickými technologiemi.

Podle kultu Vesmírní lidé se období čipové totality rychle blíží v souvislosti se zaváděním těchto technologií (například RFID čipů). Proti čipové totalitě iniciovali petici [1] a na svých stránkách uveřejňují články převzaté z médií, které se týkají rozšiřování čipových technologií, čímž chtějí upozornit na důležitost tohoto problému [2]. Podle nich se USA a jejích spojenci snaží zavést čipy do těl svým občanům už dlouho, v roce 2008 jako údajný důvod uváděly hrozící pandemii chřipky, [3] přičemž byly vyvinuty čipy schopny detekovat viry této choroby v těle nositele.[4].

Evangelikální Rádio 7, součást křesťanského rozhlasového projektu Trans World Radio, odvysílalo příspěvek, jehož autor odmítl názory, které odsuzují čipování lidí na základě biblického úryvku ze Zjevení svatého Jana (Číslo šelmy).[5][6]

Základní námitka uvádí historickou zkušenost, že totalitní systémy a režimy si při zotročení lidí snadno poradily i bez čipování. Stejně tak i obrana před totalitou je dána uspořádáním společnosti a aktivitou obyvatel, ne technikou. Ale této základní námitce lze samozřejmě také snadno oponovat. Totalitní režim může mít potom kontrolu a selekci obyvatel pomocí podobné čipové technologie mnohem jednodušší. Totalita s pomocí takové technologie může být dokonce mnohem dokonalejší a efektivnější, než ji ve svém slavném románu 1984 vylíčil George Orwell. Díky podobné technologii by v totalitní společnosti nemohla existovat jakákoli opozice nebo disent. Totalita by se tak stala prakticky nevratnou, jakýkoli nesouhlas nebo odpor k danému zřízení by tak mohl být potlačen již v jeho zárodku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.vesmirni-lide.cz/petice_cipy.htm
  2. http://www.andele-svetla.cz/zmeny.htm
  3. http://www.andele-svetla.cz/obr_noviny/nov_cl1000.htm
  4. http://www.reuters.com/article/scienceNews/idUSSIN21726520080324
  5. Čipová totalita, Rádio 7, 3. 1. 2007, anonymní článek
  6. Zjevení svatého Jana, kap. 13, verše 16–18: A (ta šelma) nutí všechny, malé i veliké, bohaté i chudé, svobodné i otroky, aby měli na pravé ruce nebo na čele cejch, aby nemohl kupovat ani prodávat, kdo není označen jménem té šelmy nebo číslicí jejího jména. To je třeba pochopit: kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy. To číslo označuje člověka, a je to číslo šest set šedesát šest.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]