Přeskočit na obsah

Hladomor: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m rv - vandal
Řádek 1: Řádek 1:
[[Soubor:GolodomorKharkiv.jpg|thumb|Strádající obyvatelstvo na Ukrajině během [[Holodomor]]u.]]
'''Hladomor''' představuje situaci, kdy na nějakém území panuje takový nedostatek [[jídlo|jídla]], že [[člověk|lidé]] masově umírají na [[podvýživa|podvýživu]]. K hladomoru může dojít například v důsledku přírodní katastrofy, která zničí úrodu (sucho, [[živelní pohroma]] nebo nějaké [[infekční onemocnění]] klíčových [[plodina|plodin]] – např. nedávné hladomory ze sucha v [[Sahel]]u nebo [[velký irský hladomor (19. století)|velký hladomor v Irsku]] v letech 1845-1849, který nastal poté, co [[plíseň|plísňové]] a [[virus|virové]] choroby zničily celou úrodu [[Lilek brambor|brambor]]). Další příčinou hladomoru může být úmyslné vyvolání – nejdrastičtějším případem je hladomor, který [[Stalin]]ova vláda uměle vyvolala ve 30. letech na [[Ukrajina|Ukrajině]], v [[Kazachstán]]u a dalších oblastech [[Sovětský svaz|SSSR]], během něhož zahynuly milióny lidí. Hladomor rovněž bývá průvodním jevem [[válka|válek]].

V letech 1771-1772 za panování [[Marie Terezie]] vypukl po kritické neúrodě hladomor v [[Čechy|Čechách]]. Zemřela desetina obyvatel Čech (250,000 lidí). V celé Rakouské monarchii zemřelo v těch letech hlady kolem miliónu lidí.

Hladomory z neúrody bývaly běžným jevem ve [[středověk]]u. Středověkou [[Spojené království|Británii]] zásahl hladomor společně s [[mor|morem]] celkem devadesátpětkrát, [[Francie]] byla ve středověku postižena hladomory sedmdesátpětkrát. V [[Čína|Číně]] bylo mezi lety 108 před Kristem a 1911 napočítáno celkem 1828 hladomorů tj. téměř jeden hladomor ročně. V letech 1876-1879 zemřelo během hladomoru v severní Číně 12 milionů lidí. Nejhorší hladomor postihl Čínu v letech 1958-1961, kdy následkem politiky [[Mao Ce-tung]]a zemřelo hlady nejméně 30 milionů lidí.

== Externí odkazy ==
* [http://www.ikoktejl.cz/magaziny/koktejl/MKtema/koktejl_664.html Hladomor - věrný průvodce lidstva]
* [http://zpravodajstvi.ecn.cz/?x=1727916 New York Times: Vyčerpaná půda zhoršuje v Africe hladomory]
* [http://econnect.ecn.cz/?apc=zzvx1-1727916&x=327284 V Nigeru hrozí více než třem milionům lidí smrt hladem]

== Související články ==
* [[Velký irský hladomor (19. století)]]
* [[Hladomor na Ukrajině]]
* [[Velký skok vpřed]]

{{pahýl}}

[[Kategorie:Hladomory]]
[[Kategorie:Katastrofy]]

[[ar:مجاعة]]
[[cy:Newyn]]
[[da:Hungersnød]]
[[de:Hungersnot]]
[[en:Famine]]
[[eo:Malsatego]]
[[es:Hambruna]]
[[fi:Nälänhätä]]
[[fr:Famine]]
[[he:רעב המוני]]
[[is:Hungursneyð]]
[[it:Carestia]]
[[ja:飢饉]]
[[lt:Badmetis]]
[[nah:Mayānalo]]
[[nl:Hongersnood]]
[[no:Hungersnød]]
[[pt:Fome (crise humanitária)]]
[[qu:Hatun yarqay]]
[[ro:Foamete]]
[[ru:Массовый голод]]
[[scn:Caristìa]]
[[sv:Hungersnöd]]
[[te:కరువు]]
[[tt:Açlıq]]
[[uk:Голод]]
[[ur:قحط]]
[[zh:饑荒]]

Verze z 21. 1. 2009, 08:38

Strádající obyvatelstvo na Ukrajině během Holodomoru.

Hladomor představuje situaci, kdy na nějakém území panuje takový nedostatek jídla, že lidé masově umírají na podvýživu. K hladomoru může dojít například v důsledku přírodní katastrofy, která zničí úrodu (sucho, živelní pohroma nebo nějaké infekční onemocnění klíčových plodin – např. nedávné hladomory ze sucha v Sahelu nebo velký hladomor v Irsku v letech 1845-1849, který nastal poté, co plísňové a virové choroby zničily celou úrodu brambor). Další příčinou hladomoru může být úmyslné vyvolání – nejdrastičtějším případem je hladomor, který Stalinova vláda uměle vyvolala ve 30. letech na Ukrajině, v Kazachstánu a dalších oblastech SSSR, během něhož zahynuly milióny lidí. Hladomor rovněž bývá průvodním jevem válek.

V letech 1771-1772 za panování Marie Terezie vypukl po kritické neúrodě hladomor v Čechách. Zemřela desetina obyvatel Čech (250,000 lidí). V celé Rakouské monarchii zemřelo v těch letech hlady kolem miliónu lidí.

Hladomory z neúrody bývaly běžným jevem ve středověku. Středověkou Británii zásahl hladomor společně s morem celkem devadesátpětkrát, Francie byla ve středověku postižena hladomory sedmdesátpětkrát. V Číně bylo mezi lety 108 před Kristem a 1911 napočítáno celkem 1828 hladomorů tj. téměř jeden hladomor ročně. V letech 1876-1879 zemřelo během hladomoru v severní Číně 12 milionů lidí. Nejhorší hladomor postihl Čínu v letech 1958-1961, kdy následkem politiky Mao Ce-tunga zemřelo hlady nejméně 30 milionů lidí.

Externí odkazy

Související články