Zelená perla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Zelená perla je anketa o nejhloupější výrok z oblasti životního prostředí, kterou od roku 1995 vyhlašuje ekologické sdružení Děti Země. „Cílem ankety je upozornit na autory výroků, kteří bagatelizují ochranu přírody a životního prostředí a činnost na jejich ochranu.“[1]

Návrhy výroku k ocenění může zaslat organizátorům kdokoli. Vítěze ceny vybírá stejně jako Ropáka roku více než stočlenná komise, která bodováním vybírá z nominovaných kandidátů. Členy komise jsou zástupci ekologických organizací, ekologové, politici, filozofové, sociologové, vysokoškolští pedagogové, publicisté, umělci, politici apod. Mezi členy jsou např. poslanec Evropského parlamentu za ČSSD a sociolog Jan Keller, filozof Erazim Kohák, písničkář Pepa Nos, a teatrolog Vladimír Just.[2]

Prvním držitelem ceny Zelená perla byl Václav Klaus, který jako předseda české vlády prohlásil v aule Univerzity Palackého v Olomouci 24. dubna 1995: „Ekologie není věda. S vědou nemá nic společného. Je to ideologie.“[3]. Václav Klaus je také historicky „nejúspěšnějším“ autorem oceněných výroků, cenu získal celkem třikrát v letech 1995, 2005 a 2007.

Oceněné výroky

Chronologický přehled oceněných výroků:[4]

  • 1995 – Václav Klaus, předseda české vlády a předseda ODS za výrok „Ekologie není věda. S vědou nemá nic společného. Je to ideologie.“
  • 1996 – Jefim Fištejn, šéfredaktor Lidových novin za výrok „…za deset let poctivec Patočka třeba i uzná, že síla ozonové vrstvy kolísá, dejme tomu, v časových cyklech, že kácení dešťových pralesů tu je vyváženo novou výsadbou jinde, že snížení celkové výměry zemědělské půdy je z hlediska globální výživy ukazatel stejně relevantně znepokojivý jako klesající počet žebřiňáků.“
  • 1997 – Petr Nečas, poslanec za ODS a předseda výboru pro obranu a bezpečnost PS PČR: „Je třeba redukovat zákon o ochraně přírody, protože brání v podnikání. Zatím žel tomu brání skupina fundamentalistů v parlamentu.“
  • 1998 – Libor Řehák, pracovník odboru státní správy lesů a myslivosti MZe ČR a bývalý prezident Asociace profesionálních myslivců: „Nekontrolované šíření rysa je v rozporu se základní Listinou lidských práv a svobod.“
  • 1999 – Lukáš Mikulecký, bývalý přednosta Okresního úřadu v Jindřichově Hradci: „Zachovalá příroda je pro Jindřichohradecko, které dnes patří již mezi pět nejchudších okresů v republice, vlastně prokletím.“
  • 2000 – Rudolf Zeman pracovník Kriminalistického úřadu Policejního prezídia ČR: „Radikální ekologové jsou problémem vzhledem k tomu, že hesla, která propagují, jsou většinou pravdivá a mají podporu veřejnosti, ale i policistů.“
  • 2001 – František Brožík, poslanec za ČSSD a místopředseda Poslanecké sněmovny PČR: „Vztek si chodím vybíjet do lesa, kde střílím bažanty, srnce a muflony. Naučili mě to kamarádi a je to pro mě ta nejlepší relaxace – fantasticky si při tom vyčistím hlavu.“
  • 2002 – Miroslav Binder, zemědělský podnikatel z Jemnic a nájemce pozemků u Rajchéřova: „Já mám jiný starosti, než se srát s nějakým záborníčkem křivým, nebo medovým, nebo co. A seru na ty jejich ptáky. Neznají hranici, kde je pták a kde je člověk.“
  • 2003 – Petr Martiňák, starosta Horních Tošanovic a koordinátor Iniciativy R48: „Myslím, že neexistuje jen přirozená migrace, ale i umělá. Těch pár medvědů či vlků by se tedy dalo podle mého názoru čas od času přepravit do jiných oblastí.“
  • 2004 – Václav Havlíček, vedoucí 2. bloku Jaderné elektrárny Temelín: „Ono takzvané vyhořelé palivo tedy můžeme bezpečně ukládat do země. Po třech stech tisících letech se jeho radioaktivita sníží na přípustnou úroveň a pak se s ním může nakládat jako s dnešním popílkem, komunálním odpadem a spoustou jiných produktů moderní civilizace.“
  • 2005 – Václav Klaus, prezident České republiky a čestný předseda ODS: „Občanská společnost je polemika se svobodnou společností! A je povinností každého demokrata ze všech svých sil, do konce svých věků proti ní bojovat!!!“
  • 2006 – Jaroslav Kubera, primátor Teplic a senátor Parlamentu ČR za ODS: „Navrhuji, abychom se peticemi příliš nezabývali, protože je stejně nevyřešíme, vzali je na vědomí a spíš nutili, aby nám je petičníci neposílali.“
  • 2007 – Václav Klaus, prezident České republiky a čestný předseda ODS: „Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci.“
  • 2008 – Jaroslav Mencl, poradce předsedy dopravní komise Plzeňského kraje: „My v současné době připravujeme vznik občanského sdružení pod názvem Stromy zabíjejí, protože lidí, kteří skončili svůj život na stromech, neustále přibývá.“
  • 2009 – Pavel Kouda (ČSSD), náměstek hejtmanky Ústeckého kraje: „Prostě jsem pro prolomení limitů, aby se ta kultura tady trošičku zvedla.“[5]
  • 2010 – Pavel Drobil, místopředseda ODS a bývalý ministr životního prostředí: „Unie by měla přehodnotit svůj vztah k jádru. Bez toho, že jadernou energii prohlásíme za čistý, obnovitelný zdroj, nemáme šanci splnit dvacetiprocentní cíl podílu těchto zdrojů na výrobě elektrické energie, který si Evropa vytyčila.“[6][7]
  • 2011 – Jan Stráský ředitel Národního parku Šumava: „Zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami“ [8]
  • 2012 – Ladislav Jakl, tajemník prezidenta Václava Klause: „A nevěřte cyklomaniakům, že kolo je pokrok, že kolo je čistota a zdraví. Čuchněte k jejich propocenému triku a budete mít jasno, kdo tu zamořuje vzduch. Pachem i hloupými argumenty. Cyklistiku není třeba podporovat, ale naopak zakázat.“[9]
  • 2013 – Andrej Babiš, ministr financí, předseda politického hnutí ANO a majitel firmy Agrofert: „My se jednou asi z té demokracie poděláme, všichni. Jak jinak totiž vysvětlit to, že se tu k dálnici vyjadřuje i jezevec, ekologický terorista a taky každý starosta chce mít výjezd.“[10]
  • 2014 – Miloš Zeman, prezident České republiky: „Jako prezident udělám vše pro to, aby zločiny ekologických nebo zelených fanatiků dále nepokračovaly.“[11]
  • 2015 – Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory: „Vždycky je to poměrně složité interpretovat podobné studie a výsledky, ale tato skutečně ukazuje, že Třebíčsko a celá jižní část Vysočiny by velmi významně ekonomicky a dlouhodobě utrpěla, pokud by se Dukovany měly odstavovat nebo nerozšiřovat. Jakkoli jsou ta současná čísla na vodě, což autoři přiznávají, tak jejich závěr je nezpochybnitelný.“[12]
  • 2016 – Roman Váňa (ČSSD), poslanec: „S auty je to náměstí hezčí, smysluplnější, živější, prázdné bez aut mi to přijde podle návrhů, co jsem viděl, ošklivější, nelidské.“[13]
  • 2017 – Ján Štuller, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku: „Cokoliv studujete, studenti a studentky, a cokoliv se učíte, co má souvislost s jadernou energetikou, je velice čestné, průzračné a potřebné, protože to patří k základním potřebám člověka vedle pitné vody, potravin a střechy nad hlavou.“[14]

Odkazy

Reference

  1. POTŮČEK>, potucekj@post.cz <Jan. Anketa Ropák & Zelená perla - Děti Země.cz. www.detizeme.cz [online]. [cit. 2018-04-27]. Dostupné online. 
  2. Děti Země: Výsledky anket "Ropák 2012" a "Zelená perla 2012" [1]
  3. POTŮČEK>, potucekj@post.cz <Jan. Anketa Ropák & Zelená perla - Děti Země.cz. www.detizeme.cz [online]. [cit. 2018-04-27]. Dostupné online. 
  4. POTŮČEK>, potucekj@post.cz <Jan. Anketa Ropák & Zelená perla - Děti Země.cz. www.detizeme.cz [online]. [cit. 2018-04-27]. Dostupné online. 
  5. |. www.ceskenoviny.cz [online]. [cit. 2018-04-27]. Dostupné online. 
  6. TELEVIZE, Česká. Ropáka i Zelenou perlu dostal exministr Drobil. ČT24. Dostupné online [cit. 2018-04-27]. 
  7. Exministr Drobil se stal Ropákem i kvůli „obnovitelné“ jaderné energii. iDNES.cz [online]. 2011-04-29 [cit. 2018-04-27]. Dostupné online. 
  8. Ropákem roku je ředitel Šumavy Stráský, i kvůli diskreditaci poslání parku. iDNES.cz [online]. 2012-04-27 [cit. 2018-04-27]. Dostupné online. 
  9. |. www.ceskenoviny.cz [online]. [cit. 2018-04-27]. Dostupné online. 
  10. Ropákem roku je prezident Zeman, Zelenou perlu získal Babiš | Aktuálně.cz. Aktuálně.cz. 2014-04-25. Dostupné online [cit. 2018-04-27]. 
  11. Ropákem roku je ministr průmyslu Mládek, antiekologickým výrokem bodoval i Zeman. Novinky.cz. Dostupné online [cit. 2018-04-27]. 
  12. TELEVIZE, Česká. Ropákem se stal opět ministr Mládek. Za prolomení limitů těžby uhlí. ČT24. Dostupné online [cit. 2018-04-27]. 
  13. TELEVIZE, Česká. S auty je náměstí hezčí. Zelenou perlu pronesl poslanec Váňa. ČT24. Dostupné online [cit. 2018-04-27]. 
  14. HROMKOVÁ, Dominika (dh); LANKAŠOVÁ, Markéta (mls). Ropákem roku se stal poslanec Foldyna za změnu zákona o ochraně přírody. iDNES.cz [online]. 2018-04-27 [cit. 2018-04-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy