Wizz Air

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wizz Air
Whizzair.a320-200.lz-wza.leavesground.arp.jpg
Airbus A-320 společnosti Wizz Air
IATA
W6
ICAO
WZZ
CALLSIGN
WIZZ AIR
Zahájení činnosti 2003
Sídlo Vecsés, Maďarsko
Hlavní základna Mezinárodní letiště Budapešť-Ferihegy(HQ)
Další základny - Belgrade Nikola Tesla Airport

- Henri Coandă International Airport

- Budapest Ferenc Liszt International Airport (HQ)

- Cluj Avram Iancu International Airport

- Craiova Airport

- Gdansk Lech Walesa Airport

- Katowice International Airport

- Kyiv International Airport (Zhuliany)

- Poznań–Ławica Henryk Wieniawski Airport

- Mezinárodní letiště Václava Havla Praha

- Riga International Airport

- Skopje Airport

- Sofia Airport

- Târgu Mureș International Airport

- Timișoara "Traian Vuia" International

- Vilnius Airport

- Warsaw Chopin Airport

- Wrocław–Copernicus Airport
Destinace 97
Velikost flotily 51 (+64 objednávek)
Web: http://www.wizzair.com

Wizz Air (Maďarsky: Wizz Air Hungary Légiközlekedési Kft.) je maďarská[1] nízkonákladová letecká společnost. Byla založena v roce 2003 a v současné době je významným evropským dopravcem s 16 základnami napříč střední a východní Evropou. V ČR létá z Prahy-Letiště Václava Havla Praha i na letiště Brno-Tuřany.

Služby a destinace[editovat | editovat zdroj]

Wizz Air, podobně jako další nízkonákladové letecké společnosti, využívá především menší, sekundární letiště. V polovině roku 2014 aerolinie létají do 35 zemí prostřednictvím více než 300 linek. Nabídka spojení zahrnuje nejen evropské destinace, ale i destinace na asijském kontinentu a populární dovolenkové destinace ve středomoří. V prosinci roku 2012 zahájil Wizz Air první mimoevropskou linku mezi letišti Budapešť-Ferihegy a izraelským Tel-Avivem Ben Gurion Airport, v roce 2013 následovalo spojení do Ázerbájdžánu na letiště Baku Heydar Aliyev International Airport, dále do Istanbulu na letiště Sabiha Gökçen a spojení do Dubaje na nově otevřené letiště Dubai World Central Airport, kde spolu se saúdskými aeroliniemi Nas Air Wizz Air zahájil pravidelný provoz. Společnost Wizz Air téhož roku zahájila pravidelný provoz na lince mezi Budapeští a Moskvou na letiště Vnukovo.

Wizz Air na palubě svých letadel nabízí občerstvení (Wizz Café servis) za poplatek a doplňkový prodej (Wizz Boutique) parfémů, kosmetických doplňků, šperků, hraček a na vybraných letech prodej jízdenek na přepravu mezi letištěm a městem. Na všech letech lze platit v EUR, na linkách z Prahy v CZK a na linkách směřujících do Velké Británie v GBP, dále je akceptována většina platebních karet MasterCard a Visa.

Finanční problémy Wizz Airu[editovat | editovat zdroj]

Management dlouhá léta prohlašoval, že Wizz Air je v zisku a využíval to jako jeden z prioritních argumentů proti jiným společnostem, které se dostaly do ztráty (např. SkyEurope Airlines)[2]. Koncem roku 2009 však unikly finanční výsledky společnosti, které dokazují to, že společnost o své finanční situaci lhala. Podobně jako již zkrachovalá SkyEurope Airlines, ani jednou od svého vzniku nebyla v zisku.[3] Někteří analytici proto nedávali Wizz Airu velké šance na úspěch, jiní dokonce předpokládali, že Wizz Air bude v blízké době další evropskou společností, která zkolabuje.[4]

Letecký park[editovat | editovat zdroj]

Společnost využívá 51 letadel typu Airbus A320-200 v konfiguraci se 180 sedadly, které jsou poháněny dvěma motory International Aero Engines IAE V2500-A5, zajišťující ekonomický provoz letadel. Průměrný věk letadlového parku je 3.9 let (k červnu 2014). Objednáno má dalších 64 letadel typu Airbus A320 a Airbus A321 na klíčové a nejvytíženější linky společnosti.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. wizzair.com
  2. http://aero.sme.sk/c/4916568/wizz-air-nahlodava-skyeurope-v-bratislave.html
  3. http://ekonomika.sme.sk/c/5126583/madarsky-wizz-air-skoncil-v-desatmilionovej-strate.html
  4. http://www.liveoddsandscores.com/news/press-releases/423733/paddy-power-airline-betting-takes-off-again