Dubaj (emirát)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dubaj
Dubai دبي
Vlajka Dubaje
vlajka
Geografie

Poloha Dubaje

Hlavní město: Dubaj
Rozloha: 4 114 km²
Časové pásmo: +4
Poloha: 25°15′52″ s. š., 55°18′42″ v. d.
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 2 262 000
Hustota zalidnění: 408,18 ob. / km²
Jazyk: arabština (úřední)
Náboženství: islám
Státní útvar
[[Seznam představitelů Dubaje|Šejk]]: Mohammed bin Rashid Al Maktoum
Měna: dirham (DZD)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1: 784 ARE AE
MPZ: UAE
Telefonní předvolba: +971
Národní TLD: .ae

Dubaj (nebo také Dubai či Dubayy, arabsky دبي‎‎) lze do českého jazyka přeložit jako „místo srazu“ je jeden z emirátů ve Spojených arabských emirátech (SAE) v Perském zálivu. Je nejlidnatějším a druhým největším emirátem Spojených arabských emirátů, hned po emirátu Abú Dhabí

Emirát Dubaj leží na Arabském poloostrově v Perském zálivu a je svými 4 114 km² a 2,262 mil. obyvateli (sčítání z roku 2008) po Abú Dhabí druhý největší. Vládce Dubaje je šajch Mohammed bin Rašíd Al Maktoum, který je viceprezidentem a premiérem SAE (Hlavou státu je emír Abú Dhabí). Hlavním centrem emirátu je město Dubaj. Největší část emirátu zabírá poušť.

Dny volna připadaly v Dubaji a celých SAE doposud čtvrtek/pátek, ale od září 2006 jsou přeloženy na pátek a sobotu. Veškeré státní a veřejné instituce, vládní úřady, soukromé školy jsou vázány novými pravidly.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pravěké osídlení  bylo archeologicky doloženo již před 7000 lety (na místě dnešní místní části Dubai-Internet City). Ve starověku bylo území pod vládou Persie. Souvislé trvání osady při zálivu sahá do 3000 př.n.l., jeho hmotné nálezy jsou vystaveny v archeologické expozici muzea. V 8. století proniká na území Dubaje islám a vznikají samostatné emiráty.

Osada s domy z hliněných cihel a z palmového pletiva měla centrum v Bastakii, a je zčásti rekonstruována. První písemnou zmínku o Dubai přinesl  roku 1058 arabský zeměpisec andaluského původu Abu Abdullah al-Bakri. Od 13. století soupeří o toto území Persie, Portugalsko, Omán a Turecko.

Od středověku se obyvatelstvo živilo hlavně sběrem mořských perel, rybolovem a dálkovým obchodem. Jakožto prosperující osada na strategickém místě Perského zálivu se Dubai v závěru 18. století stala místem hospodářského a politického zájmu Britů, kteří ovládli celé území a v Dubaji roku 1787 založili vojenskou základnu - pevnost  se čtyřmi válcovými věžemi, která dnes slouží muzeu. Při ní vznikl později palác britského guvernéra, přebudovaný na dnešní sidlo vlády.

Roku 1841 zdecimovala obyvatelstvo epidemie pravých neštovic a přiměla je opustit Bur Dubai a založit osadu Deira, její jižní část Old Deira  je dodnes nejživější starobylou část města se třemi  původními tržnicemi: zlatých šperků (Gold soukh), koření (Epicy soukh), textilu a dalších výrobků.

Ozbrojená síla Británie v zálivu bojovala s velmi rozšířeným pirátstvím. Někdy bylo toto území nazýváno Pirátským pobřežím. Britové začlenili území roku 1892 do protektorátu Smluvní Omán. Po nalezení ropy v roce 1958 se Dubaj stala také zájmovým územím Francie. Proti cizímu kapitálu se emiráty roku 1968 spojily k jednáním o nezávislostim začaly spolupracovat a bohatly. Spojené arabské emiráty (SAE) vznikly roce 1971 po odchodu britských vojsk. Tvoří je federální stát se sedmi autonomníni emiráty.

Vládci Dubaje[editovat | editovat zdroj]

Vládci Dubaje jsou všichni z rodiny Maktum (příjmení mají tedy vždy „Al Maktum“, přičemž bin znamená „syn“, takže např. Muhammand bin Rašíd je „Mohamed, syn Rašída“):

 • Maktum bin Buti (1833–1852)
 • Said bin Buti (1852–1859)
 • Hašer bin Maktum (1859–1886)
 • Rašíd bin Maktum (1886–1894)
 • Maktum bin Hašer (1894–1906)
 • Buti bin Suhail (1906–1912)
 • Said bin Maktum (1912–1958)
 • Rašíd bin Said (1958–1990)
 • Maktum bin Rašíd (1990–2006), zemřel začátkem roku 2006 během svého pobytu v Austrálii; byl přechodně prezidentem SAE, a to 2. a 3. srpna 2004 (po smrti tehdejšího prezidenta Zayid bin Sultan Al Nahyan)
 • Muhammad bin Rašíd (od 2006)

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

V Dubaji je neobvyklé složení obyvatelstva, které je tvořeno hlavně přistěhovalci (zhruba 85 %). Občané SAE jsou tedy menšinou. Většina přistěhovalých pochází z jižní Asie a jihovýchodní Asie. Čtvrtina obyvatel má dle všeho svůj původ v sousedním Íránu. Pouhá asi čtvrtina obyvatel je ženského pohlaví.

Vláda SAE nenabízí jakýkoliv způsob získání občanství či trvalého pobytu pro přistěhovalce. I přesto však je cizincům povoleno kupovat a vlastnit určité nemovitosti bez využití místního partnera či sponzora.

Jazyk i náboženství[editovat | editovat zdroj]

Oficiálním jazykem emirátu i města je arabština avšak angličtina, urdština, perština, hindština a čínština jsou velmi rozšířené jazyky a i nápisy jsou zde většinou minimálně pětijazyčné.

Islám je nejrozšířenějším náboženstvím, přičemž většina obyvatel jsou Sunnité. V Dubaji však žijí také hinduisté, sikhové a křesťané. Aktivních katolíků žije ve městě Dubaj skoro 70 000. Dubaj je jediným emirátem SAE, ve kterém se nachází hinduistický chrám.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Město má dobře vybudovanou a hustou dopravní síť, moderní  silnice a dálnice.

Metro  tvoří moderní elektronicky řízenou páteř města. Provoz byl zahájen roku 2007,  má dvě trasy zelenou o 30 stanicích a červenou se 42 zastávkami; většina tratí vede po visutém mostě s výhledemna moderní městské čtvrti. Všechny vlaky jsou řízeny elektronicky, jezdí bez řidiče, ve špičkách po 5 minutách, jinak do 10 minut, končí ve 23,30 kromě významných svátků, kdy bývá provoz prodloužen. Má 7 cenově odstupněných pásem,  nejvýhodnější je jednodenní  jízdenka za 16 dirhamů, která platí na metro i na městské autobusy.  Stanice metra mají nepřehlédnutelnou střechu v podobě prohnutého oválného klobouku.

Taxislužba ve žlutých vozech je městská, spolehlivá a díky levné naftě dvakrát levnější než v České republice.

Dálkové autobusy dopravují obyvatelstvo do hlavních měst ostatních emirátů a do letovisek.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 • Exkluzivní ostrov ve tvaru palmy otvírá. Magazín.cz [online].  [cit. 2008-9-28]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]