Václav Sýkora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Přehled medailí
Československá hokejová liga
zlato 1974/1975 TJ SONP Kladno
zlato 1975/1976 TJ SONP Kladno
zlato 1976/1977 TJ SONP Kladno
zlato 1977/1978 TJ SONP Kladno
zlato 1979/1980 TJ SONP Kladno
Evropský hokejový pohár
zlato 1976/1977 SONP Kladno
Trenérská kariéra
Extraliga ledního hokeje
bronz 1996/1997 HC Sparta Praha
zlato 2001/2002 HC Sparta Praha
zlato 2009/2010 HC Eaton Pardubice
Kontinentální hokejová liga
stříbro 2013/2014 HC Lev Praha

Mgr. Václav Sýkora (* 24. října 1952 Kladno) byl hokejový útočník, odchovanec kladenského hokeje. Jde o absolventa FTVS UK a nyní působí jako hokejový trenér.

Naposledy působil v KHL v týmu Čerepovce.

Hráčská kariéra[editovat | editovat zdroj]

Převážnou část své bohaté hráčské kariéry prožil v Kladně, kde, s výjimkou vojenské základní služby v Dukle Trenčín, působil až do ročníku 1985/1986. Za A-mužstvo Kladna sehrál v 16 sezonách 845 utkání a vstřelil 412 branek (v nejvyšší soutěži pak 446 utkání/127 branek). Mistr ligy v letech 1975-1978, 1980. Začátkem 80. let byl dokonce kapitánem kladenského mužstva. V roce 1986 přestoupil do Cortiny d´Ampezzo (Itálie). Byl účastníkem ME juniorů, v reprezentaci sehrál 8 utkání a vstřelil 3 branky.

Trenérská kariéra[editovat | editovat zdroj]

Trenérskou kariéru započal v roce 1989, kdy po Eduardu Novákovi a Bedřichu Brunclíkovi převzal Kladno. Po skončení sezony se s vedením dohodl na pokračování, asistentem mu byl František Kaberle st.. Kladno společně vedli v sezonách 1989/1990 (4.místo) a 1990/1991 (12.místo).Poté pod jeho trenérskou taktovkou nastupovala řada finských mužstev. S prvním mužstvem Lukko Raumy dokráčel ke třetímu místo nejvyšší finské soutěže.

Na jaře 1996 se vrátil do České republiky a vedl se Slavomírem Lenerem pražskou Spartu. Od podzimu 1998 pak Chemopetrol Litvínov. Zde vydržel do konce sezony 2000/2001. Na pozici asistenta mu nejprve vypomáhal Vladimír Jeřábek, od dalšího ročníku však rovněž kladenský Otakar Vejvoda (starší)

Prvního velkého trenérského úspěchu v extralize dosáhl v sezoně 2001-2002. Tehdy se podruhé ve své kariéře postavil na střídačku pražské Sparty, která pod jeho vedením dokráčela k mistrovskému titulu. V následující sezoně se mužstvu nedařilo, proto byl Václav Sýkora odvolán. Vydal se na své druhé zahraniční angažmá, opět do Finska, kde vedl Ilves Tampere.

V roce 2005 se vrací zpět, aby v sezonách 2005/2006 a 2006/2007 znovu vedl Litvínov, tentokrát s kladenským Petrem Fialou. Ke konci ročníku 2006/2007 byla dvojice nahrazena Jaroslavem Hüblem st. a Petrem Rosolem.

V sezoně 2007/2008 vedl extraligové Znojmo.

V sezoně 2008/2009 ho angažovaly Pardubice, se kterými se, po předchozí neúspěšné sezoně, probojoval do play off. V následujícím ročníku, tedy 2009/2010, je pak dovedl k mistrovskému titulu. Byl to jeho druhý extraligový titul v trenérské kariéře.

Po mistrovské sezoně se s klubem dohodl na ukončení spolupráce, protože obdržel velmi zajímavou zahraniční nabídku. O jeho služby měl zájem ruský Petrohrad, který hraje KHL. Václav Sýkora se tak v sezoně 2010/2011 stal asistentem Ivo Zanatty, se kterým kdysi působil ve Finsku. Ten byl však v říjnu 2010 odvolán a Václav Sýkora se stal dočasným hlavním trenérem Petrohradu. Původně měl tým trénovat do reprezentační pauzy, ale když pod jeho vedením poskočil ze sedmého na třetí místo, tak si Sýkora vysloužil důvěru u vedení klubu, které ho ve funkci hlavního trenéra potvrdilo do konce sezony.
Mužstvo pod jeho vedením podávalo velmi vyrovnané výkony, v play off však přišel velký zkrat. Tým sice zvládl čtvrtfinálovou sérii 4:0 na zápasy a dokonce se v semifinále ujal vedení 3:1 na zápasy. Tento náskok však ztratil a nakonec prohrál s papírově slabším soupeřem, týmem Atlantem Mytišči, rozhodující sedmý duel a pro Petrohrad tak skončila sezona. Sýkora byl posléze 22. března 2011 odvolán i s asistentem Janem Votrubou.

Od května 2011 se stal trenérem týmu Piráti Chomutov, kterému měl pomoci během dvou let k postupu do nejvyšší soutěže. Jeho mise však převapivě skončila v průběhu semifinálové série play off sezony 2011/12, kdy mužstvo v 5. utkání proti Olomouci nevyužilo domácí prostředí k postupu. Přesto, že stav série byl 3:2 na zápasy, jeho angažmá u týmu skončilo. Je nutné doplnit, že pod vedením nového kouče Jiřího Doležala se týmu nakonec podařilo to, co měl Václav Sýkora před sezonou jako cíl - postoupit do nejvyšší soutěže. Vzhledem k tomu, že mužstvo podstatnou část sezony připravoval právě Sýkora, je jeho zásluha na postupu nesporná.

3. října 2012 byl jmenován hlavním trenérem pražské Sparty místo odvolaného Richarda Žemličky a potřetí se tak vrátil na střídačku holešovického klubu. Tam navázal na spolupráci s Janem Votrubou, s kterým dříve spolupracoval v Pardubicích, Chomutově či Petrohradě. Spartu přebíral po velice špatném stratu do soutěže na posledním místě tabulky.

Ve Spartě však nevydržel příliš dlouho, neboť 6. listopadu 2012 přistoupil na dohodu mezi Spartou a HC LEV Praha a přesunul se do role hlavního kouče k pražskému lvu, kde nahradil odvolaného Josefa Jandače. Právě Jandač pak nastoupil na jeho místo do Sparty. Po nějaké době se tak vrátil opět do KHL, ve které dříve vedl Petrohrad. Mužstvo se mu podařilo nastartovat a nakonec dotáhnout k cíli, který mělo před sezónou - sice k postupu do play off. Účast ve vyřazovacích bojích si mužstvo zajistilo v předposledním zápase sezony. Je nutné zmínit, že v tuto dobu prožíval velkou bolest, neboť jen několik dnů před posledními zápasy, které rozhodovaly o tom, zda tým bude nebo nebude v play off, mu zemřela manželka. V play off se Sýkorův tým utkal s favorizovaným CSKA Moskva, kterému v poměrně vyrovnaných zápasech (2:3 po prodl., 2:3 pro prodl., 1:3 a 1:2) podlehl 0:4 na zápasy. Přesto byla nakonec premiérová sezona Lva v KHL považována za úspěšnou, i Sýkorovo působení bylo hodnoceno kladně - tým převzal na 10. místě, dovedl ho k celkově sedmému. I to byl zřejmě důvod, který znamenal, že Sýkorovi byla smlouva prodloužena i pro sezonu 2013/2014.

Před sezonou 2013/2014 se rozhodl navázat na spolupráci se starými trenérskými kolegy - ze Sparty se ke Lvu přesunul Jan Votruba, se kterým dříve působil na střídačce Pardubic, Chomutova, Sparty či v Petrohradě, druhým asistentem byl zvolen Ivo Zanata, s kterým Sýkora působil ve Finsku a v Petrohradě. Lev Praha sice vstoupil do soutěže poměrně solidně, vedení klubu se však 8. 10. 2013 rozhodlo poupravit složení realizačního týmu odvoláním asistenta Jana Votruby. Změna však nebyla z důvodů špatných výsledků, ale proto, že se Václav Sýkora, který ještě jedno utkání vedl společně s asistentem Ivvo Zannatem, rozhodl s rodinných důvodů opustit funkci hlavního trenéra. Vedení klubu si však chtělo uznávaného kouče udržet, proto se stal asistentem a pravou rukou nového kouče, Fina Kari Jalonena.

Tým pod jejich vedení podával skvělé výkony, spolupráce zkušených trenérů, kteří se znali z Finska, kde Sýkora kdysi působil, se ukázala jako velice dobrá a nesla výsledky. Tým postoupil do play off, v něm podával skvělé výkony a nakonec dospěl až do finále KHL, kde se utkal s Magnitogorskem. Série nakonec dospěla do 7. utkání, které Lev bohužel prohrál a na Gagarinův pohár tak bohužel pražské mužstvo nedosáhlo. Přesto se sezona, kterou ve Lvu Sýkora započal jako hlavní trenér, dá pro tým hodnotit jako velice úspěšná. Sýkorovu práci si pochvaloval jak k reprezentaci odcházející Kari Jalonen, tak vedení pražského lva, které služeb Václava Sýkory chtělo využít i v dalším ročníku. Do toho však pražský lev kvůli finančním problémům nenastoupil a trenér Sýkora si musel hledat nové angažmá.[1]

Zkušený trenér nezůstal bez práce dlouho. V listopadu 2014 byl osloven týmem Čerepovce, kde se ujal role poradce - znovu, již potřetí, tak působí v Kontinentální hokejové lize. V týmu pracoval do konce ročníku. Po jeho skončení projevily o zkušeného kouče zájem další kluby. Sýkora však dostal od svého někdejšího kolegy Kariho Jalonena nabídku, aby se stal jakýmsi pomocníkem finské hokejové reprezentace pro MS 2015 v Praze. Ačkoli se nejedná o trenérskou, ale spíše organizační roli, trenér Sýkora ji s radostí přijal.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.hokej.cz/cz/lev-v-khl/dlouha-nejistota-lva-miri-k-trpkemu-verdiktu-prazsky-klub-patrne-novou-sezonu-v-ruske-khl-nezacne/?1=rw
Trenér HC Lev Praha
Předchůdce:
Josef Jandač
2012-13
Václav Sýkora
Nástupce:
Kari Jalonen