Shia LaBeouf

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Shia Labeouf
alt =
Rodné jméno Shia Saide LaBeouf
Narození 11. červen 1986
USA Los Angeles, Kalifornie
Aktivní roky 1996-současnost
Cena Emmy
Nejlepší herec v dětském seriálu
2003 - Báječní Stevensovi
Cena BAFTA
Vycházející hvězda
2008

Shia Saide LaBeouf (vyslovuj /ˈʃaɪə ləˈbʌf/, *11. června 1986 v Los Angeles v Kalifornii) je americký herec, držitel ocenění Daytime Emmy Award a BAFTA.

Jméno Shia znamená v hebrejštině ,,dar od boha" a příjmení LaBeouf ve francouzštině ,,vůl".

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Shia LaBeouf se narodil 11. června 1986 v Kalifornii jako jediné dítě do rodiny tanečnice a baletce Shayně a veteránovi z války ve Vietnamu, Craigovi LaBeoufovi, který se živil jako mim nebo klaun. Od malička byl veden k židovskému náboženství, protože jeho matka měla židovské kořeny. V 10 letech kouřil s otcem pravidelně marihuanu a rodiče se následně rozešli.

V 10 letech začal vystupovat v malých klubech při akcích zvaných ,,talking dirty", což bylo komediální vystupování ve stoje před obecenstvem. Následně sehnal agenta a vystupoval i v několika finančně úspěšných vystoupeních. V roce 2000 dostal nabídku na televizní seriál Báječní Stevensovi, který vysílala stanice Disney Channel, kde ztvárnil líného žáka sedmé třídy.

V roce 2003 si zahrál ve filmu Díry po boku Johna Voighta. V následujících letech byl obsazen v komerčně úspěšných filmech Já, robot a Constantine, kde si zahrál menší role.

K jeho nejznámějším filmům patří filmová trilogie Transformers a čtvrtý díl Indiana Jonese s názvem Indiana Jones a království křišťálové lebky.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]