Podprsenka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Podprsenka, pohled zepředu
Podprsenka (napůl sepnutá), pohled zezadu

Podprsenka je součást dámského oděvu (spodního prádla nebo plavek) sloužící k zahalení, podpoře, zvýraznění nebo modelaci tvaru a velikosti prsů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Předchůdcem podprsenky byla šněrovačka. První patenty na podprsenku byly uděleny již koncem 19. století – např. v roce 1889 jej získala Francouzka Herminie Cadolle a v roce 1893 Američanka s českým jménem Marie Tucek pod názvem „Breast supporter“. Za skutečnou vynálezkyni moderní podrsenky však někdy bývá považována další Američanka – Marie Phelps Jacobová, která ji vyrobila v roce 1913 a v následujícím roce - 3. listopadu 1914 si ji nechala patentovat.[1][2]

Velikosti podprsenek[editovat | editovat zdroj]

Pro určení správné velikosti podprsenky je nutné vzít krejčovský metr. Prsa se měří většinou bez podprsenky, pouze v případě větších nebo povislých prsou lze měřit v měkké (neboli nevyztužené) podprsence. K určení velikosti potřebujeme znát následující dva údaje:

  • obvod pod prsy - měří se při výdechu, metr přiložíme opravdu natěsno (pod metr by neměl jít zasunout prst),
  • obvod přes prsa - měří se přes nejobjemnější část prsou, metr by měl býti spíše na volno, než na těsno.
    • Pokud má žena větší poprsí může se přes prsa měřit mírně předkloněná nebo v měkké podprsence.

Obvod pod prsy[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k pružnosti materiálu, ze kterého se podprsenky vyrábí, doporučuje se z obvodu naměřeného pod prsy odečíst 5 až 10 cm k určení obvodu podprsenky, která bude plnit svoji podpůrnou funkci. Pokud si žena naměří pod prsy např. 83 cm, měla by nosit podprsenku s obvodem 75. Podprsenka s obvodem 75 se díky své pružnosti natáhne a nebude ženu tlačit. Pokud by si tato žena koupila na sebe obvod 85, koupila by si zbytečně velký obvod, který se díky své pružnosti navíc natáhne o další centimetry a tudíž ji podprsenka neposkytne tu správnou podporu pro prsa. Pokud by si koupila obvod 80, časem by podprsenka nejspíše také povolila na více než 83 cm. Jak správně určit velikost obvodu, lze vyčíst z následující tabulky.

Obvod pod prsy (v cm) 65 až 70 71 až 75 76 až 80 81 až 85 86 až 90 91 až 95 96 a více
Obvod podprsenky (EU)
60
65
70
75
80
85
90
Obvod podprsenky v britském číslování
28
30
32
34
36
38
40

V tabulce jsou uvedeny i údaje obvodů v britském číslování, jsou zde uvedeny, protože se s tímto číslováním se můžeme setkat i v Česku, např. u značky Marks and Spencer.

Obvod přes prsa[editovat | editovat zdroj]

Nyní po určení velikosti obvodu lze přejít k určení velikosti košíčku. Od obvodu přes prsa odečteme obvod podprsenky(!). Např. žena si naměří 83 pod prsy a přes prsa 97, z výše uvedené tabulky zjistí, že by měla nosit obvod 75, tudíž počítá 97 - 75 = 22 cm.

Rozdíl (v cm) 10 až 12,5 13 až 15,5 16 až 18,5 19 až 21,5 22 až 24,5 25 až 27,5 28 až 30,5 31 až 33,5 34 až 36,5 37 až 39,5
Velikost košíčku
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J

Díky tomuto postupu by žena z příkladu nosila velikost 75E. Avšak při příchodu do prodejny by žena neměla odnášet podprsenku bez vyzkoušení. Tabulky určují velikost, s kterou by žena měla začít zkoušení. Jelikož rozdíl 22 je hraniční hodnotou, je možné, že ji lépe bude sedět 75D. Případně ji může být obvod stále volný a bylo by lepší zvolit menší obvod. V tom případě by volila obvod 70. Znovu by provedla výpočet: 97 - 70 = 27 cm. Je zřejmé, že na obvodu 70 by musela volit větší košíček - konkrétně F (košíček u podprsenky 75E a 70F je přibližně stejně velký).

Opět se můžeme setkat s britským číslováním košíčků. Britové označují košíčky následovně: A - B - C - D - DD - E - F - FF - G - GG - H - HH - J - JJ - K - KK - L. Britské košíčky neodpovídají přesně evropskému značení. Košíček F v britském značení není stejný jako košíček F v evropském číslování. Taktéž není pravda že košíčky se zdvojenými písmeny jsou mezičísla, ale jsou to plnohodnotné košíčky!

Péče o podprsenku[editovat | editovat zdroj]

Podprsenky je nejlépe prát ručně ve vlažné vodě a v jemném pracím prostředku. Pokud budete podprsenku prát v pračce, zvolte program na jemné prádlo a nikdy nepřidávejte aviváž. Podprsenku nikdy neždímejte, pouze jemně vymačkejte vodu z košíčků a dejte prádlo uschnout na vhodné místo.

Podprsenka by se nikdy neměla sušit na radiatoru, na přímém slunci nebo v sušičce. Tímto způsobem ztrácí podprsenka na kvalitě a může se zcela zničit.


Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Podprsenka slaví 100 let na www.novinky.cz/zena
  2. US patent na google patents

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]