Korzet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: zdravotnickou pomůcku ortopedický korzet.
Korzet

Korzet (šněrovačka) je součást ženského spodního prádla, která kombinuje funkci podprsenky a podvazkového pásu. Korzet má některé další funkce, jako je stahování hrudníku s cílem stáhnout tělo v pase a zvýraznit prsa. Tato funkce korzetu byla hojně využívána v 19. století, kdy byl v módě „vosí“ pas. V dnešní době existují i korzety, které se nosí jako svrchní prádlo, existují i korzetové plesové šaty. Dámy v rokokovém období si stahovaly tělo do korzetu, aby byly pro muže více atraktivní, ale toto stahování ženám vážně ničilo vnitřní orgány a musely se naučit minimálně nadechovat, protože plíce byly také zčásti stažené.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Korzety se nosily už v dobách neolitu. V této době nosily ženy okolo pasu obruče které jim zmenšovaly velikost v pase. Také se tyto ženy předháněly v tom, která nasadí obruč s menším průměrem. Ve 13.–14. století se začaly tyto korzety nosit pod všechny dámské šaty, jelikož ženy stály o to být velmi štíhlé. V 16. století byl korzet úplnou samozřejmostí, nosily ho všechny výše postavené ženy. V této době se pas stahoval až na 17,39 palce (44 cm). K tomu se začaly nosit velmi široké šaty až na zem. V 17. století se do korzetů začaly schovávat zbraně pro ochranu žen. Ve 20. století se už od korzetů odstupuje a tyto korzety se už používají jen jako módní doplněk.

Zdravotní potíže[editovat | editovat zdroj]

S korzety přišly také zdravotní potíže, jako je například mačkání orgánů. Ženy v tomto období si nemohly ani sednout, jelikož se to přes korzet nedalo. Kvůli zmenšeným plícím se musely také naučit málo nadechovat.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]