Pierre Brice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pierre Brice
alt =
Rodné jméno Pierre Louis le Bris
Narození 6. února 1929 (86 let)
Francie Brest
Významné role náčelník Apačů Vinnetou

Baron Pierre Brice, vlastním jménem Pierre Louis le Bris (* 6. února 1929 v Brestu, Francie) je francouzský herec a zpěvák. Pochází ze staré francouzské šlechtické rodiny. Znám je především jako filmový představitel Vinnetoua ze série západoněmeckých dobrodružných filmů.

Zahrál si v řadě koprodukčních dobrodružných filmů, jež byly natočeny v 60. letech 20. století na motivy dobrodružných románů německého spisovatele Karla Maye.

Ve skutečnosti roli Vinetoua získal jen náhodou. Původně ji mělo získat pár dalších herců, nakonec jej však režisér Harald Reinl zahlédl na jednom festivalu, kdy byl ještě poněkud neznámý. Režisér Harald Reinl mu tuto roli nabídl a nechtěl již o předchozích adeptech ani slyšet. Nejprve sice on sám, který o Vinnetouovi nikdy neslyšel, nesouhlasil, jeho agent ho ale přesvědčil, a tak se zrodila jeho proslulost. Vždy na premiérách filmů, které byly v sedmdesátých letech minulého století hitem, jej vítaly davy fanoušků a fanynek a smrt jím ztvárňovaného filmového hrdiny způsobila u mnohých zklamání.

Jeho pokrevního bratra Old Shatterhanda tehdy na filmovém plátně ztvárnil americký herec Lex Barker. V dalších filmech hrál po jeho boku roli Vinnetouova přítele Old Surehanda tehdy známý holywoodský herec Stewart Granger, se kterým si ale údajně nerozuměl, zatímco s Barkerem ano a dokonce se s ním i spřátelil. Nutno dodat, že filmy s dvojicí Barker a Brice jsou ze všech mayovek nejznámější. Oba tito herci si pak zahráli hlavní role v jiném westernu s názvem Peklo Manitoby, ale proslulost z Vinnetoua již nepřekonala.

V roce 2015 se o Pieru Briceovi uvažovalo jako o možném představiteli Inču-čuny v plánovaných nových třech filmech televizní společnosti RTL.[1]

V českém znění jej daboval Stanislav Fišer.

V roce 2008 byl pozván jako host na Trutnov Open Air Music Festival, známý svými odkazy na indiánskou kulturu. Na festivalu se mu dostalo bouřlivého přivítání a byl prohlášen "náčelníkem spřáteleného kmene Apačů".[2] V roce 2013 se na hudební festival opět vrátil.

Filmy na téma Vinnetou[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Němci chtějí točit nového Vinnetoua. Metro. březen 2015, čís. 58, s. 21 (Metro Praha), 8 (Metro Plzeň). Dostupné online. (Alternativní odkaz) ISSN 1211-7811.  
  2. Vinnetou se v Trutnově bál vystoupit z auta. iDnes.cz [online]. , 23. srpna 2008 [cit. 2010-08-11]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]