Pentagon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
O geometrii pojednává článek Pětiúhelník.
O ruském klonu 8bitového počítače Sinclair ZX Spectrum pojednává článek Pentagon (počítač).
Pentagon
Pentagon před 11. zářím 2001. V pozadí za řekou Potomac hlavní město Washington, D.C.
Pentagon před 11. zářím 2001. V pozadí za řekou Potomac hlavní město Washington, D.C.
Základní informace
SlohStripped Classicism
ArchitektGeorge Bergstrom
Výstavba11. září 1941
Cena83 000 000 $
Materiálybeton a Indiana limestone
StavitelJohn McShain
Pojmenováno popětiúhelník
Poloha
Adresa1400 Defense Pentagon, Arlington County, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Souřadnice
Map
Další informace
Kód památky89000932
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Srovnání velikostí:
• Pentagon, 431 m (světle modrá)
• LZ 129 Hindenburg, 245 m (zelená)
• japonský křižník Jamato, 263 m (tmavě modrá)
USS Enterprise, 342 m (žlutá)
• RMS Queen Mary 2, 345 m (růžová)
Empire State Building, 443 m (šedá)
• Knock Nevis supertanker, 458 m (červená)

Pentagon je sídlo Ministerstva obrany Spojených států amerických nacházející se v okrese Arlington ve státě Virginie. Jako symbol americké armády je termín Pentagon metonymicky vztahován k Ministerstvu obrany Spojených států spíše než k samotné budově. Budova navržena architektem Georgem Bergstromem a dozorován generálem Lesliem Grovesem. Stavba byla zahájena 11. září 1941[1] a dokončena 15. ledna 1943.

Pentagon je velká kancelářská budova s rozlohou 600 000 m², z nichž je 240 000 využíváno jako kanceláře. V budově pracuje na 28 000 vojenských a civilních zaměstnanců a nejméně 3000 lidí kteří nejsou zaměstnanci ministerstva obrany. Budova má 2 podzemní a 5 nadzemních podlaží a pět prstencových koridorů v každém patře, s celkovou délkou 28 km. Komplex Pentagonu zahrnuje také centrální náměstí neoficiálně nazývané „Ground zero“. Tato přezdívka vznikla během Studené války a vychází z přesvědčení, že v případě nukleární války by Sovětský svaz na toto místo zaměřil přinejmenším jednu jadernou hlavici.

11. září 2001 do budovy narazil unesený Boeing 757 Let American Airlines 77, který usmrtil 189 lidí (5 únosců, 59 lidí v letadle a 125 v budově).

Popis stavby

Podle svého názvu (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed celé struktury se nachází zahrada s několika stromy. Zastavěná plocha objektu zabírá 11,6 hektarů, další 2 hektary je výměra zahrady.

Prostory Pentagonu jsou jednoznačně určeny kódem, ze kterého se dá snadno vyčíst, kde se přesně nachází. Např. 3D426 znamená 3. patro strany D, 4. chodba, místnost č. 26.

Poloha

V blízkosti Pentagonu vede silnice dálničního typu, několik stovek metrů od něj je letiště a směrem k Potomacu též malé přístaviště. Poblíž se nachází známý Arlingtonský hřbitov.

Historie

  • Myšlenka postavit jedno centrum, z něhož by byly koordinovány válečné operace ozbrojených sil Spojených států, vzešla za úřadu Franklina D. Roosevelta, kterého znepokojovala expanze Hitlera v Evropě. Před dokončením Pentagonu bylo 17 míst, odkud americká armáda plánovala další postup. Stavba budovy vyšla na zhruba 83 milionů tehdejších dolarů.[1]
  • Přibližně po sedmi letech, v roce 1950, úspory vzešlé ze soustředění velení americké armády do jednoho místa, převýšily náklady za stavbu (jinými slovy, touto úsporou si na sebe Pentagon vydělal).
  • Po bombovému útoku v Oklahoma City v roce 1995 prošel Pentagon významnější renovací, některé strany byly ztvrzeny ocelí, do vnějších oken byla nasazena skla schopná odolat vysokým změnám tlaku, např. z výbuchu, ve vnitřních částech byly nainstalovány dveře, které se automaticky měly otevřít v případě požáru.[1]
  • Mezi lety 1999/2000 prováděli pracovníci a někteří internisté Pentagonu cvičení nacvičující reakci na krizové situace. Jeho scénář byl ten, že do budovy mělo narazit komerční dopravní letadlo.
  • 11. září 2001 (přesně 60 let od zahájení stavby) se Pentagon stal cílem teroristického útoku. Do jeho jižní stěny narazil unesený Boeing 757 letu 77, který by nebýt odvahy pasažérů vzbouřit se proti únoscům způsobil ještě větší škody.
  • V květnu 2018 podstupuje Pentagon doposud největší audit ve své historii. Toho se účastní 2400 auditorů a jen samotný audit bude stát řádově stovky milionů dolarů, náprava problémů se odhaduje na řádově podobnou sumu.[2] Ministerstvo obrany se dlouhodobě potýká s tím, že má několik systémů účetnictví, které neumí automaticky přesouvat aktiva mezi sebou do následujících účetních období.[3][4] Hodnota těchto nealokovaných aktiv se pohybuje až v trilionech (1012) dolarů ročně.[5]

Odkazy

Reference

Související odkazy

Externí odkazy