Nezlomitelná mezera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Nezlomitelná mezera nebo také tvrdá mezera je speciální typografický znak. Jde o jeden z netisknutelných, tzv. bílých znaků.

Účel[editovat | editovat zdroj]

Nezlomitelná mezera je taková mezera mezi slovy textu, kterou textový procesor na konci řádku nenahradí odřádkováním, ale jinak se chová jako běžná mezera. V této nezlomitelné mezeře má zakázáno řádek zlomit. Na nový řádek přenese i předešlé slovo, protože z pohledu editoru je celé sousloví vlastně jediné slovo, k zalomení řádku tedy dojde na jeho začátku. Rovněž při zarovnání odstavce do bloku, kdy standardní mezery se zvětší, roztáhnou tak, aby zalomená část textu rovnoměrně zaplnila řádek, si nezlomitelná mezera zachová normální šířku.

Se vzácnou situací, kdy je nezlomitelný znakový řetězec delší, než může být řádek, se každý editovací program vypořádává po svém, základní jsou dvě možnosti:

  • zalomí řádek podle délky řádku (přes jeho „nezlomitelnost“) nebo
  • řetězec nezlomí a část řetězce zůstane mimo viditelnou (tisknutelnou) oblast.

Typografických případů použití nezlomitelné mezery tam, kde se nehodí řádkový zlom, je řada:

V některých z výše uvedených případů je ovšem místo této standardně široké mezery vhodnější mezera úzká, která je také znakem, je nezlomitelná.

Vložení do textu[editovat | editovat zdroj]

Nezlomitelnou mezeru lze do textu vložit často několika způsoby, např. kombinací kláves:

V operačním systému
V textovém editoru nebo sázecím programu
  • Word, WordPad a konkurenční svobodný WriterCtrl+Shift+mezerník. V dřívějších verzích ale pomocí Ctrl+mezerník. V některých případech vkládají textové editory nezlomitelné mezery automaticky a bez uvědomování uživatele.
  • TeXvlnovka ~.
  • Finale SongWriter ap. – menu Vložit → Speciální symbol.
Znakové entity

K zápisu speciálních znaků ve značkovacích jazycích slouží znakové entity. Nezlomitelnou mezeru lze jako entitu zapsat několika způsoby:

Všechny tyto zápisy dávají do výsledku interpretace stejný výsledek, jediný bílý znak; zápisy pomocí Unicode hodnoty znaku fungují v libovolném XML dokumentu, pojmenovaná entita jen přímo v (X)HTML.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]