Klávesa Shift

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Klávesa Shift

Klávesa Shift (česky přeřaďovač[1][2]) je klávesa na počítačové klávesnici. Nacházela se však již na klávesnici psacího stroje. Tato klávesa je používaná velmi často, neboť přepíná jednotlivé klávesy do druhé úrovně. To znamená, že při současném stisku klávesy Shift a klávesy, která generuje písmeno, se namísto malého písmene napíše příslušné písmeno velké. Obdobně se používá Shift při zápisu různých jiných znaků.

Na starých ručních („mechanických“) psacích strojích způsobil stisk přeřaďovače snížení typového koše (u velmi starých zvednutí válce). Typová páka se tak při úderu dostala do jiného postavení proti barvicí pásce a úderem otiskla velké písmeno nebo jiný speciální znak. U starších elektromechanických psacích strojů a prvních tiskáren mikropočítačů se typové kolo obrátilo o 180 stupňů.

Výraz „současný stisk“ znamená, že je potřeba klávesu Shift stisknout před tisknutím klávesy s příslušným znakem a držet ji stisknutou po celou dobu následného stisku klávesy s tímto znakem.

Klávesa Shift se používá na počítači v různých kombinacích i pro řízení operačního systému (např. klávesová zkratka ve Windows Ctrl+Shift+Tab vás přepne na předchozí aplikaci a ve všech textových editorech můžete pomocí kombinace Shift+kurzorová šipka nebo v kombinacích Shift+Home, Shift+End, Shift+Page Down a Shift+Page Up jednoduše označit text.

Pro použití psaní deseti prsty nebo hmatové metody je přeřaďovač umístěn na obou stranách klávesnice. Použije se vždy opačný, než kterou rukou je ovládána klávesa tisknutá společně se Shiftem.

Pro případ psaní více velkých písmen je také na klávesnici klávesa Caps Lock. Tu nemusíte držet, stačí ji pouze stisknout před a po psaní těchto písmen.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KRČMÁŘ, Petr. Historie QWERTY. root.cz [online]. 2006-01-24 [cit. 2012-11-5]. Dostupné online.  
  2. Slovníky WinGED 2010 [online]. [cit. 2012-11-05]. Dostupné online.