Klávesa Shift

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Levá klávesa Shift

Klávesa Shift (česky přeřaďovač[1][2]) nebo přesmykač je klávesa na počítačové klávesnici. Nacházela se však již na klávesnici psacího stroje. Tato klávesa je používaná velmi často, neboť přepíná jednotlivé klávesy do druhé úrovně. To znamená, že při současném stisku klávesy Shift a klávesy, která generuje písmeno, se namísto malého písmene napíše příslušné písmeno velké. Obdobně se používá Shift při zápisu různých jiných znaků, volí se tím druhý z dvojice znaků. Zejména se to týká poslední řady E základní části klávesnice, kde se přesmykem změní malá písmena s diakritikou na číslice.

Na starých ručních („mechanických“) psacích strojích způsobil stisk přeřaďovače snížení typového koše (u velmi starých zvednutí válce). Typová páka se tak při úderu dostala do jiného postavení proti barvicí pásce a úderem otiskla velké písmeno nebo jiný speciální znak. U starších elektromechanických psacích strojů a prvních tiskáren mikropočítačů se typové kolo obrátilo o 180 stupňů.

Výraz „současný stisk“ znamená, že je potřeba pomocnou klávesu Shift stisknout před tisknutím znakové klávesy s příslušným znakem a podržet ji stisknutou po dobu následného stisku této znakové klávesy.

Klávesa Shift se používá na počítači v různých kombinacích i pro řízení operačního systému (např. klávesová zkratka ve Windows Ctrl+Shift+Tab vás přepne na předchozí aplikaci a ve všech textových editorech můžete pomocí kombinace Shift+kurzorová šipka nebo v kombinacích Shift+Home, Shift+End, Shift+Page Down a Shift+Page Up jednoduše označit text.

Pro použití psaní deseti prsty nebo hmatové metody je přeřaďovač umístěn na obou stranách klávesnice. Použije se vždy na opačné straně, než kde je znaková klávesa.

Trvalý přesmykač[editovat | editovat zdroj]

Pro případ psaní více velkých písmen je také na klávesnici klávesa trvalého přesmykače Caps Lock, která se nedrží, pouze se stiskne před a po psaní těchto velkých písmen. Tento trvalý přesmyk obrátí velikost písmen i na zadní (horní) řadě pro písmena s diakritikou. Číslice jsou nezměněně k dispozici při přidržení obyčejného přesmykače.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KRČMÁŘ, Petr. Historie QWERTY. root.cz [online]. 2006-01-24 [cit. 2012-11-5]. Dostupné online.  
  2. Slovníky WinGED 2010 [online]. [cit. 2012-11-05]. Dostupné online.