Bílý znak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Bílý znak je v informatice takový znak, který představuje prázdné místo, neboli mezeru, ať už svislou,[zdroj?] nebo vodorovnou. Typickým zástupcem bílých znaků jsou znaky zadávané na klávesnici mezerníkem a tabulátorem, ovšem existuje jich mnohem více. V některých kontextech je za bílý znak také považován znak či znaky zadávané klávesou Enter.

Použití ve zdrojovém kódu[editovat | editovat zdroj]

V rámci zdrojového kódu ve většině programovacích jazyků jsou přebytečné bílé znaky překladačem ignorovány (vícenásobné považovány za jediný), což umožňuje programátorovi využít je k zpřehlednění a zarovnání kódu podle svých vlastních představ. Ovšem není to pravidlem, naopak v některých programovacích jazycích, například v Haskellu nebo Pythonu, má zarovnání bílými znaky své místo v syntaxi jazyka a ovlivňuje smysl programu. A programovací jazyk Whitespace je umělým příkladem jazyka, kde jsou naopak běžné bílé znaky nositeli informace a ostatní znaky jsou ignorovány.

Nejběžnější je ovšem přístup, kdy jsou bílé znaky uměřeně používány k oddělení nesouvisejících částí kódu a tím k zvýšení přehlednosti. Existují dokonce domluvené styly zápisu programu. Takto mohou být bílé znaky používány i v některých značkovacích jazycích, například v HTML. Zde má uměřenost v používání bílých znaků význam také v tom, že by neměly neúměrně prodlužovat velikost souboru a tedy nezhoršovat rychlost jeho přenosu. Naštěstí s bílými znaky servery umí pracovat: Nevýznamové mezery se pro server z dat odstraňují jejich předzpracováním, pro člověka se pro čitelnost zase doplňují a uspořádávají procesem tidyzace, z anglického slova "tidy" - úklid.

Dalším možným použitím bílých znaků je jejich záměrně nezvyklé použití k nenápadnému „podepsání“ zdrojového kódu za účelem ochrany autorských práv.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Whitespace character na anglické Wikipedii.