Nápojový automat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nápojový automat na balené chlazené nápoje
Automat na prodej stáčeného vína z sudů KEG, Ostrava
Automat na prodej nadstandardní pitné vody, Praha
U automatů je možné ověřovat i věk.[1]


Nápojový automat je druh prodejního automatu, který slouží k výrobě a prodeji a nebo pouze k prodeji nápojů. Podle druhu nápoje jsou zpravidla vybaveny chlazením nebo zařízením pro ohřev vody (nápojů). Samoobslužné automaty mohou sloužit i k bezplatnému výdeji (například je-li prodej dotován, poskytován jako doplněk k jiné službě nebo zboží).

Podle způsobu prodeje lze rozlišit:

  • průtokové automaty: nápoj ze stroje vytéká do nádoby (kelímku, lahve apod.) ze zásobníků uvnitř stroje, popřípadě může být napojen na vodovodní síť. Buď je v zásobnících připraven hotový nápoj, nebo zvlášť voda a příslušné tekuté či instantní sypké koncentráty a ingredience, z nichž stroj nápoj umíchá: buď ještě před výtokem ze stroje, nebo až v cílové nádobě. Některé automaty prodávají teplé nápoje (zejména různé druhy kávy, horkou čokoládu, vzácněji i čaj), některé automaty studené nápoje (např. limonádu nebo sodovou vodu) či obojí, někdy týž automat prodává i například polévku. Speciální variantou je automat na pitnou vodu, poskytující obvykle pramenitou vodu vyšší kvality. Kolem roku 2009 se začaly v Česku a některých dalších zemích rozšiřovat mlékomaty, automaty na neupravené mléko. Některé automaty vydávají nápoje standardně i s nádobou (zpravidla plastovým kelímkem), jiné automaty pouze do přinesených nádob, popřípadě mohou být obě možnosti kombinovány. Na obdobném principu funguje i například prodejní automat točené zmrzliny. Nyní se nově objevují i automaty na víno (vínomaty). Tyto automaty prodávají čepované sudové víno. Využívá se zde především toho, že sudem je běžný potravinářský KEG, ve kterém je víno distribuováno většinou výrobců.
  • prodej nápoje v uzavřené nádobě: automaty prodávající nápoje v uzavřené plechovce, lahvi nebo tetrapakové krabici fungují podobně jako automaty na prodej jiných kusových výrobků. Obvykle nabízejí několik druhů nápojů, zpravidla chlazených, u některých typů automatů může být prodej nápojů kombinován s prodejem jiného zboží.

Z důvodů regulace prodeje alkoholických nápojů jsou obvykle v automatech prodávány jen nealkoholické nápoje.

V roce 2007 se v České republice objevil i projekt společnosti produkující Pilsner Urquell, kdy je možné z automatu zakoupit i pivo. Tyto automaty jsou vybaveny čtečkou občanského průkazu, jejímž prostřednictvím automat ověřuje věk osoby, jejíž průkaz je k nákupu použit.[2][1][3] Podobný princip lze využít u automatů distribuujících cigarety či kontrolujících u kin vstup na filmy s věkově omezeným přístupem nebo přístup do sekcí obchodu, kde se prodává mravnostně nevhodné zboží.[4][5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Alkomat: Systém automatického ověřování věkové hranice [online]. Alkomat.cz, [cit. 2011-05-08]. Dostupné online.  
  2. Novinky.cz. První automat na pivo v ČR bude ověřovat věk zákazníků. Novinky.cz [online]. 2007-03-15 [cit. 2011-05-05]. Dostupné online.  
  3. Vinomat: Automat na víno, čepované sudové [online]. vinomaty.cz, [cit. 2012-09-05]. Dostupné online.  
  4. JVM Computers: Další možné využití systému ověřování věku [online]. Praha: JVM Computers, [cit. 2011-05-05]. Dostupné online.  
  5. Vlastnosti automatu na víno, čepované sudové [online]. vinomaty.cz, [cit. 2012-09-05]. Dostupné online.