Tato stránka je zamčena pro neregistrované a nové uživatele

Minecraft

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Minecraft
Vývojáři Mojang
4J Studios (Playstation 3/Xbox 360)
Vydavatelé Mojang
Microsoft (Xbox 360) Sony (PlayStation3)
Distributor Mojang
Licence Proprietární
Design Markus "Notch" Persson
Jens "Jeb" Bergensten
Skladatel Daniel "C418" Rosenfeld
Engine java
Poslední verze PC Release: 1.8.4[1]
Pocket Edition 0.11.0 alpha [2]
Platformy Windows, Xbox 360, Linux, Mac OSX, iPhone, Android, Internet, Raspberry Pi, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Vita[3]
Datum vydání PC, Mac a Linux (java)
18. listopad 2011[4]
Android
7. říjen 2011[5]
iOS
17. říjen 2011[6]
Xbox 360 (Xbox Live)
9. květen 2012[7]
Xbox 360 (Xbox Live)
9. květen 2012[7]
PlayStation 3 (PlayStation 3 Network)
18. prosinec 2013[8]
Raspberry Pi
11. únor 2013[9]
Žánr Sandboxová hra, RPG a Adventura
Módy Singleplayer, Multiplayer
Média Stažení z internetu
V prohlížeči
Ovládání Klávesnice, myš, dotykový display (iOS a Android verze), ovladač Xboxu 360 (pouze verze pro Xbox 360), ovladač PlayStation3
bez omezení věku Everyone 10+ PEGI 7 USK 6
Webové stránky www.minecraft.net
Data mohou pocházet z datové položky.

Minecraft je nezávislá počítačová hra napsaná v Javě Markusem "Notchem" Perssonem, aktuálně vyvíjená firmou Mojang pod taktovkou Microsoftu. Je to tzv. sandboxová hra, ve které si hráč může dělat, co se mu zachce. V tomto případě je hráč vrhnut do krychlovitého 3D světa, kde si musí sám nasbírat materiál na stavbu obydlí a na výrobu nástrojů. Ve hře je aplikován efekt dne a noci. V noci a ve stínu se objevují příšery.

Hra se stala jednou z velmi rychle rozšířených her Java na světě. Podle odborníků hra Minecraft rozvíjí kreativitu.[10] Na oficiálních stránkách hry si po registraci lze zahrát neplacené demo.

Herní módy a stupně obtížnosti

 • Herní módy:
  • Survival (Přežití) – Základní mód. Hráč se snaží přežít v nehostinném světě – obstarává si jídlo, brání se proti nepřátelským stvořením, staví dům, farmaří. Po smrti je možné pokračovat ve hře.[11]
  • Hardcore (Nemilosrdná hra) – Stejné jako survival, ale hráč má jediný život (20 bodů života), po jeho smrti se celý svět smaže. V hardcoru hráč nemůže měnit obtížnost, je zde k dispozici pouze "hardcore", která je velmi podobná "hard".[12]
  • Creative (Tvořivá hra) – Kreativní mód. Hráč může létat, okamžitě ničit všechny bloky a má přístup k neomezeným zásobám surovin. Může také ničit podloží (angl. bedrock). V survival módu nezničitelný blok.[13]
  • Adventure (Dobrodružná hra) – Na rozdíl od předchozích módů se zde bloky nedají bořit, ani pokládat. Ovšem za předpokladu, že nemáte příslušný nástroj. Pokud ho máte, blok zničit můžete. Hráč může provádět interakce pouze se stvořeními, předměty a některými bloky (např. tlačítka).[14]
  • Spectator (Divák) – Podobné, jako adventury, ale není možná vůbec žádná interakce s prostředím. Může prolétávat bloky a může se dívat z pohledu hráčů a mobů. Hráč jen létá a pozoruje svět. (1.8)[15]
 • Stupně obtížnosti[16]
  • Peaceful (Mírumilovná) – Nejsou zde žádní nepřátelé kromě Enderdragona, hráči se doplňují životy automaticky a hlad je vypnut.
  • Easy (Lehká) – Hráč dostává menší zranění od nepřátel a výbuchů, při hladovění se život sníží na polovinu (5 srdcí).
  • Normal (Střední/Normální) – Normální obtížnost hry, při hladovění hráči zůstane jen půl srdce (1 bod života).
  • Hard (Těžká) — Hráč dostává větší zranění od nepřátel a výbuchů, zombie mohou ničit dveře a hráč může vyhladovět k smrti.

Dimenze

V základní hře jsou tři dimenze: Overworld, Nether a The End. Různé modifikace mohou přidat další dimenze, např. Moon, Aether, Twilight Forest či Ore. Jednotlivé dimenze jsou propojeny portály, přičemž struktura každého z nich (použité bloky, tvar, způsob aktivace…) je závislá na dimenzích, které propojuje.

Všechny lokace ve hře jsou náhodně generovány podle počátečního seedu.[17] Při přesunu na nové místo se svět automaticky dogeneruje.

Normální Svět

Overworld (okolní svět) je dimenze, ve které se ze začátku hráč objeví. Existuje od vydání prvního Minecraftu. Na výšku má 300 bloků. Od verze Beta 1.0 je spodní část mapy ohraničena skalním podložím (Kamenem), který lze zničit pouze v creative módu. Volně se zde pohybují zvířata a v noci se objevují monstra. Svět je složen převážně z hlíny, kamene, štěrku, písku, vody a rud.

Generují se zde struktury jako dungeony, chrámy v džungli, opuštěné doly, trhliny, jeskyně, jezírka, řeky, pevnosti a NPC vesničky. Obsahuje velké množství biomů, jejich variací a několik technických biomů, každý biom má svoji určitou teplotu, která klesá o 0,05 každých 30 výškových bloků; pokud je teplota nižší než 1,5 tak v biomu bude pršet, a pokud je nižší než 0,15 tak biom je sněžný/zamrzlý. Mezi biomy patří: lesy, pouště, džungle, bažiny, planiny, oceány a mnoho dalších.[18]

Nether

Nether (podsvětí) je dimenze podobná peklu. Do Netheru se lze dostat pomocí portálu, který se vyrábí z obsidiánů. Výšku i "nekonečnost" (Overworld není nekonečný, má 60000000x60000000 bloků. Je tedy rozlehlejší než Země.) má stejnou jako Overworld , ovšem souřadnice oproti Overworldu jsou 8krát menší – uražení 1 bloku v Netheru je jako vzdálenost 8 bloků v Overworldu.[19] Nether tvoří zejména netherrack a láva, a občas se vyskytne i soul sand, glowstone, či quartz ore. Bedrockem je ohraničen zdola i shora. Nachází se zde Ghasti, Blaze, Magma Cube, Skeleton, Wither Skeleton a nejpočetněji Zombie Pigman. V Netheru se také nalézají Nether pevnosti z Nether Bricku, ve kterých se spawnují wither skeletoni, blazové i normální skeletoni, které jinde v Netheru nepotkáte.

Nether byl přidán ve verzi Alpha 1.2.0 (Halloween Update) a podstatně vylepšen ve verzi 1.0.0 (Nether Update).[19]

The End

(zkracováno na End) je závěrečná dimenze (po dostání se z ní hra pokračuje), do které se hráč dostane po doplnění ender očí do v survivalu hráčem nestvořitelném portálu (od 1.3.1. lze postavit v creativu) ve strongholdu. Objevuje se tam boss – Ender dragon, který létá a vystrkuje hráče přes okraj povrchu, a velká spousta Endermanů. Celá dimenze je stvořena z Endstone a obsidiánu. Z End bloku je tvořen povrch, z obsidiánu věže na kterých jsou Ender Crystaly, kolem kterých drak když proletí, získá HP (životy); ty hráč musí zničit, načež explodují a můžou poškodit i draka, pokud z daného krystalu zrovna čerpá životy když jej hráč zničí. Po zabití draka z něj - kromě ohňostroje - začnou padat zkušenosti (XP) a pod drakem se vytvoří portál zpět do Overworldu, a dračí vejce. Dračí vejce se sebere tak, že se před něj dá normální píst, a ten se aktivuje. Po vstupu do portálu se zobrazí závěrečné titulky a hráč se objeví na svém spawnu (místo kde se objevíte např. po smrti), nebo v posteli, ve které se vyspal poslední noc. Za zabití draka hráč dostane achievement.

Typy map

Ve hře je dostupné celkem šest možností generování mapy:

 • Default – Klasicky generovaný svět se všemi biomy.
 • Superflat – Svět generovaný po patrech – v dané výšce terénu je vždy jen jediný typ bloků. Hráč může při generování světa zadat, v které výšce budou jaké bloky a které struktury (vesnice, pevnosti) se mají generovat; hra nabízí několik předpřipravených nastavení.
 • Large Biomes – Klasicky generovaný svět, ale biomy jsou 16× větší.
 • Amplified - Klasicky generovaný svět, ale výška terénu dosahuje až maximální hranice 256 bloků.
 • Customized - Hráčem namodifikovaný svět (1.8)
 • Debug Mode - Svět, kde jsou všechny typy bloků ve hře poskládány kostku od sebe v prázdném světě, lze vygenerovat pouze pokud pří výběru držítě shift (1.8)

Mobové

Mobové jsou živá stvoření, se kterými se hráč ve hře setká. Dělí se na několik typů podle chování a vlastností:

Pasivní
Nikdy hráče nenapadnou a někteří mu mohou být dokonce prospěšní.
Mezi pasivní stvoření patří například vesničan, prase, slepice, netopýr, kráva a ovce.
Neutrální
Na hráče nezaútočí, dokud nejsou vyprovokováni.
Mezi ně patří Vlk a Zombie Pigman. Při útoku na jednoho člena skupiny se brání všichni v okolí a útočí společně.

Enderman. K vyprovokování Endermana stačí pouhý pohled do očí.

Agresivní
Agresivní stvoření ihned útočí na hráče, pokud ho zaregistrují (16 bloků). Většina z nich potřebuje určitou úroveň světla, aby se zrodili (přichází za tmy).
Mezi agresivní entity patří například: Creeper, Skeleton, Zombie, Ghast, Blaze, Witch a Wither skeleton. Speciálním případem je Spider, který se za světla stává neutrálním.
Spideři (Pavouci) se dělí na Cave (jeskynní) a normální. Normální se nevejde do díry 1x1 bloku, Cave pavouk ano. Cave pavouk vám dá, na rozdíl od normálního pavouka, jed, který vás dočasně zabíjí. Před pavouky se ochráníte převisem. Pavouci neumí lézt po průhledných blocích (sklo).
Zkrocení
Některá zvířata může hráč zkrotit.
 • Kočka (po zkrocení ocelota rybou) – plaší creepery
 • Pes (po zkrocení vlka kostí) – brání hráče a plaší kostlivce
 • Kráva, ovce, slepice, prase (nelze úplně ochočit, budou ale následovat hráče, pokud má v ruce pšenici [ovce, kráva], mrkev [prase,zajíc], semínka [slepice]) - vhodné k chovu: kráva = kůže+steak+mléko, ovce = vlna+maso, prase = maso, slepice = vejce+peří+maso,zajíc = maso+kůže+krmivo.
 • Kůň - určen k jízdě, podržením mezerníku je možné skákat (dropuje kůži)Může na sobě mít koňské brnění.
 • Osel - velmi podobný koni, je možné do něj ukládat věci (má na sobě ,,brašničku), jezdí pomaleji
 • Mula - kříženec osla a koně, nelze ho nalézt volně v přírodě.
Užiteční
Jsou vytvořeni hráčem.
 • Iron Golem (může se též objevit ve větší NPC vesnici, zabíjí agresivní a některé neutrální moby, po napadení vás může zabít) a Snow Golem (sněhulák). Dalo by se říct že mezi ně patří i všechna pasivní zvířata a vlk.
Bossové
Bossové mají složitější útočné vzory a pohyby. Mají také velké množství zdraví, a větší útok než běžná monstra.
 • Ender Dragon – nachází se v Endu, má 1000 životů,po zabití se již znovu neobjeví a objeví se portál zpět do normálního světa
 • Wither – lze ho vyrobit z 4 soul sandů do tvaru písmenka T a 3 wither skeletoních hlav (lebek); má o 500 méně života než enderdragon a napadá všechny tvory kteří jsou živí. Po zabití z něj padne Nether Star, kterou lze využít pro výrobu Beaconu (=maják).
 • Guardian Boss – Velká ryba kterou lze najít ve vodním paláci (Od verze 1.8)

Vývoj a budoucí verze

Snapshoty

Ještě před vydáním další verze hry vývojáři pravidelně uvolňují tzv. snapshoty (náhled-snímky). Snapshoty se řadí podle data jejich vydání.[p 1] Později, pár dní před vydáním patche jsou uvolněny tzv. pre-release verze určené pro tvůrce modifikací.[p 2]Nejnovější snapshot se jmenuje 15w14a.

Minecraft 1.8

Mojang vypustil verzi Minecraftu 1.8, novinky:

 1. Slime Blocky - vyrábí se z 9 slimeballů, fungují jako "trampolíny" (když na ně hráč/entita dopadne, tak budou na bloku skákat dokud se nezastaví), mohou "přilepit" a posunovat bloky (pomocí pistonů).
 2. Granite, Andesite, Diorite - nové typy kamene, generují se ve velkých kusech podobně jako Gravel, a mohou být craftovány do tzv. Polished (vyhlazeného) Granite, Andesite, Diorite
 3. Nové typy sandstonu - pískovce, červený sandstone, generující se v mesa biomech. Může být vycraftěn z červeného písku.
 4. Dveře - stakují se po 64, vyrobí se 3 místo 1. Přibyly nové dveře vzhledem k druhu dřeva ze kterého byly vyrobeny.
 5. World Border - animovaná hranice mapy, která nedovoluje absolutně nic projít skrz, kromě toho, když jste ve "spectator" módu. Dá se upravit s těmito následujícími commandy:
  • /worldborder center X Y Z - nastaví centrum hranice
  • /worldborder set (velikost) [čas] - nastaví velikost hranice, může být i načasována, když se rozšiřuje tak zezelená, když se smršťuje tak zčervená
  • /worldborder damage (buffer|ammount) (hodnota) - možnost buffer nastaví, za jaký počet bloků za hranicí dostane hráč/mob poškození; možnost damage nastaví míru poškození
 6. Spectator mode - hráč nemá žádnou interakci se světem, ani s páčkami, tlačítkami, dveřmi, atd. Může se dívat přes oči jiného moba či hráče, pokud na něj klikne levým tlačítkem.
 7. Endermite - nový agresivní mob, podobá se trochu Silverfishovi, ale je menší, a má fialové tělo. Spawnuje se občas, když se hráč teleportuje ender perlou..
 8. Guardians - noví vodní mobové. Vypadají podobně jako squid (chobotnice), mají modrou barvu, jedno oko a ocas s ploutví. Jsou vůči hráči a squidům agresivní. Hlídají totiž novou strukturu ve hře - podvodní palác. V něm se nachází i nové bloky jako Prismarine a Sea Lantern. Jeden palác vždy hlídají tři velcí guardiani, tzv. "Elder Guardian". Na rozdíl od normálních guardianů je světle šedý, bere vám víc života a přidělá vám negativní efekty. Všichni guardianové "vysílají" při útoku paprsky na oběť. http://minecraft.gamepedia.com/Guardian
 9. Rabbit - králíci, po zabití z nich padá králičí maso, králičí noha, můžou být ochočeni mrkví, zlatou mrkví a pampeliškou. Existují i 2 tajné varianty králíků, první je velmi vzácný agresivní králík s rudýma očima, a druhý je králík pojmenovaný name tagem "Toast". Druhý se však přirozeně nespawnuje.

Systémové požadavky

[20] Minimání požadavky Doporučené požadavky
Procesor Intel Pentium D nebo AMD Athlon 64 (K8) 2.6 GHz Intel Core i3 nebo AMD Athlon II (K10) 2.8 GHz
Grafická karta Intel GMA 950 / AMD ekvivalent, od 1.7 s podporou OpenGL 2.1 GeForce 6xxx / ATI Radeon 9xxx a více s podporou OpenGL 3.3
RAM 2 GB[p 3] 4 GB
Pevný disk 200 MB 1 GB
Ostatní Java Runtime Environment (JRE) 6 a novější, internetové připojení pro online hraní


Historie verzí 1.6-1.8

verze datum vydání
1.8.4 17.dubna 2015
1.8.3 20.února 2015
1.8.2 19.února 2015
1.8.1 24.listopadu 2014
1.8 2.září 2014
1.7.10 26.června 2014
1.7.9 14.dubna 2014
1.7.8 11.dubna 2014
1.7.7 9.dubna 2014
1.7.6 9.dubna 2014
1.7.5 26.února 2014
1.7.4 10.prosince 2013
1.7.2 25.října 2013
1.6.4 19.září 2013
1.6.2 8.července 2013
1.6.1 1.července 2013

Návody

Jelikož je Minecraft velmi komplexní hrou, hráči se v mnoha případech spoléhají na návody. Ty jsou důležité zejména z důvodu, že mnoho herních prvků Minecraftu není na první pohled zřejmých. Je celá řada oblastí, ve kterých se bez návodů běžný hráč zcela ztratí. Jde především o crafting, farmaření, redstonové obvody a vstup do různých dimenzí. K dalším návodům patří commandy a command blocky, jež se využívají v různých adventure mapách nebo na serverech. Od verze 1.7 a 1.8 jdou s command blocky dělat mnoho různých věcí, ale jejich použití vyžaduje složité tutoriály a hodně učení. Toto ale k přežití nepotřebujete, jde jenom o přídavek.

Pocket Edition

Úspěch Minecraftu vyústil i ve vytvoření verze pro mobilní telefony a tablety. Ta je v mnoha věcech omezená, přesto se jí prodalo více než 10 milionů kusů. Tuto metu překonal Minecraft: Pocket Edition v květnu 2013. Zjednodušeno je generování map i crafting, zcela chybí pokročilé funkce spojené s kolejnicemi a Ruditem (neboli Redstonem)[p 4], ale přítomen je naopak cross-platform multiplayer mezi zařízeními s iOS a Androidem.

Herní modifikace a resource (texture) packy

Do Minecraftu se dají přidat různé modifikace. Jsou hlavně pro ty, které už klasický Minecraft přestal bavit a mohou si tam přidat od různých maličkostí, jako jsou obarvené postele, až po možnost komplexního těžícího, farmářského a třídícího systému (Twilight Forest, Galakticraft, Thaumcraft..) Tyto modifikace ovšem zvyšují hardwarové nároky. Jednotlivé modifikace se často sdružují do tzv. modpacků (Čarovný minecraft, Hexitt, Tekkit aj.).

Dále se do Minecraftu dají přidat texture packy, které mění texturu bloků a věcí, takže hráč si může Minecraft přetvořit k obrazu svému. Tyto texture packy byly od verze 1.6 přejmenovány na Resource packy, ve kterých se nyní dají změnit i zvuk, písma a jazyky.

Lego

Minecraft se jako jediná hra na světě dostala i do světoznámé stavebnice Lego. Aktuálně je možné si zakoupit 7 takovýchto setů stavebnice s touto tématikou

Odkazy

Poznámky

 1. 13w41a – "13" je rok (2013), "w" jako week, "41" jako 41. týden v roce, "a" jako snapshot a v týdnu. Pokud za týden vyjde několik snapshotů, tak se píší podle abecedy: např. 13w42a, 13w42b, 13w43a atd..
 2. Obsahuje vše co snapshoty a drobné úpravy, poté uvolněno jako klasický patch
 3. Není-li nastaveno jinak, minecraft může použít maximálně 1GB RAM
 4. Ve verzi 0.8.0 přibydou koleje a neustále zapnuté poháněcí koleje (powered raily) a drop redstonové rudy (pouze pro crafting); ve verzi 0.9.0 by měl přibýt i "pokladatelný" redstone [zdoj]

Reference

 1. BERGENSTEN, Jens. Minecraft – The Update that Changed the World [online]. Mojang, 2013-12-10, [cit. 2013-12-10]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. Minecraft - Pocket Edition [online]. play.google.com, [cit. 2013-07-09]. Kapitola Novinky. Dostupné online.  
 3. https://mojang.com/2013/08/minecraft-is-coming-to-ps3-ps4-and-ps-vita/
 4. Minecraft [online]. gamespot.com, [cit. 2013-07-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. Minecraft -- Pocket Edition [online]. ign.com, [cit. 2013-07-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Minecraft: Pocket Edition [online]. gamespot.com, [cit. 2013-07-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. a b Minecraft for Xbox 360 release date announced, amongst others [online]. wired.co.uk, 2012-04-22, [cit. 2013-07-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. Minecraft for PlayStation 3 release date announced, amongst others [online]. www.gamespot.com, 2013-12-17, [cit. 2013-12-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. Minecraft: Pi Edition is available [online]. Mojang, 2013-02-11, [cit. 2013-07-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. BŘEZINOVÁ, Markéta. Je hraní her ztráta času? U Minecraftu to prý neplatí. iDNES.cz [online]. 25. června 2014 19:40. Dostupné online.  
 11. http://minecraft.gamepedia.com/Survival [online]. .  
 12. http://minecraft.gamepedia.com/Hardcore [online]. .  
 13. http://minecraft.gamepedia.com/Creative [online]. .  
 14. http://minecraft.gamepedia.com/Adventure [online]. .  
 15. http://minecraft.gamepedia.com/Spectator [online]. .  
 16. http://minecraft.gamepedia.com/Difficulty [online]. .  
 17. Seed (level generation) [online]. minecraftwiki.net, rev. 2013-07-05, [cit. 2013-07-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 18. Biome [online]. minecraftwiki.net, rev. 2013-07-05, [cit. 2013-07-07]. Dostupné online. (Čeština) 
 19. a b The Nether [online]. minecraftwiki.net, rev. 2013-07-05, [cit. 2013-07-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 20. Minecraft system requirements [online]. mojang.com, rev. 2013-07-06, [cit. 2013-07-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy