Mateřídouška obecná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Mateřídouška obecná

Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum L.)
Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum L.)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: rostliny krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné rostliny (Rosopsida )
Řád: hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)
Rod: mateřídouška (Thymus)
Binomické jméno
Thymus serpyllum
Linné

Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum L.) je rostlina z čeledi hluchavkovitých. Jeden její poddruh rostoucí ve středomoří je znám pod názvem tymián.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Mateřídouška je drobná bylina s plazivou, u země dřevnatějící lodyhou vysokou max 30 cm. Po rozemnutí je pro ni typická jemná vůně. Listy jsou tvarově rozličné většinou však mají vejčitý tvar. Květy jsou drobné a fialové a uspořádané do hlavatého květenství. Kvete v květnusrpnu. Bývá zaměňována za tymián.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se po celé Evropě až do nadmořských výšek alpínského pásma. Roste převážně na suchých travnatých stráních, písčinách, teplých vápencových podkladech, stepích, ale i loukách, mezích a některé i ve světlých lesích. Protože je v květu dlouho, patří k medonosným rostlinám a protože roste hlavně na vzdušných a slunných stanovištích, žije velmi často společně s mravenci.[1]

mateřídouška(Thymus serpyllum L.)

Použití[editovat | editovat zdroj]

Mateřídouškový čaj je účinný pří onemocněních horních cest dýchacích (kašel, chřipka, zánět průdušek), při poruchách zažívání spojených s plynatostí a kolikami (zvýšuje vylučování žaludečních šťáv). Rovněž navozuje klid, příjemný spánek, pomáhá při bolestech hlavy, závratích a nervových slabostech.

Ve francouzské, italské a německé kuchyni se používá jako koření obdobně jako tymián.[1] Svůj význam má také ve výrobě likérů.

Účinné látky[editovat | editovat zdroj]

Mateřídouška, jak je pro hluchavkovité typické, obsahuje množství silic (thymol, cymol, karvakrol, linalol, terpineol), kyselinu ursolovou, flavonoidy, flavony, karvanol, třísloviny a hořčiny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b KYBAL, Jan; KAPLICKÁ, Jiřina. Naše a cizí koření. Praha : Státní zemědělské nakladatelství, 1988. Kapitola Mateřídouška obecná, s. 204.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]