Lukáš Konečný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Lukáš Konečný (* 19. července 1978, Brno) je přední český rohovník, který dosáhl významných úspěchů v amatérském i profesionálním ringu.

Amatérská kariéra[editovat | editovat zdroj]

Svůj první zápas absolvoval ve 14 letech. Jako junior se stal čtyřnásobným českým mistrem, v kategorii seniorů zvítězil dokonce pětkrát.[1] V roce 1995 obsadil na juniorském mistrovství Evropy druhé místo.

Účastnil se řady mezinárodních turnajů, z nichž si cení zejména druhé místo na turnaji Córdoba Cardin na Kubě či vítězství na Grand Prix v Ústí nad Labem. V letech 1997 a 1999 vybojoval na mistrovství světa v těžké konkurenci dvě bronzové medaile. Posléze reprezentoval na olympijských hrách 2000 v Sydney, kde patřil rovněž k adeptům na medaili, bohužel podlehl hned v prvním utkání Mohamedu Allaloumu z Alžírska.

Profesionální kariéra[editovat | editovat zdroj]

K profesionálům přestoupil v roce 2001, když podepsal smlouvu s německou stájí Sport Events Steinforth (SES). Své první utkání vyhrál již po 17 vteřinách. V roce 2010 vybojoval titul evropského šampiona organizace EBU v lehké střední váze, který následně v prosinci 2010 v Praze obhájil. V letech 2006 a 2011 vybojoval dvakrát titul interkontinentálního mistra organizace WBO. V roce 2006 se stal také interkontinentálním mistrem IBF, když porazil Ante Bilice. Jedním z jeho nejdůležitějších utkání byl v roce 2008 souboj o titul mistra světa WBO v lehké střední váze proti neporaženému Ukrajinci Serhijovi Dzinzirukovi. Podlehl mu na body v těsném souboji, když verdikt mohl být i opačný, což nepřímo po utkání přiznal i Ukrajinec.[1] Společně s Rudolfem Krajem jsou jedinými českými boxery, kteří bojovali o světový titul. Dne 5. dubna 2012 se stal mistrem světa organizace WBO v lehké střední váze, když v Brně porazil svého soupeře Salima Larbiho knock-outem v 7. kole. V říjnu stejného roku prohrál v Kyjevě se Zaurbekem Bajsangurovem a o titul přišel.

Na přelomu roku 2012 a 2013 se rozhodl přestoupit do vyšší váhové kategorie a usilovat o úspěchy ve střední váze. 23. března 2013 nastoupil v Magdeburgu proti Karimu Achourovi z Francie k zápasu o titul mistra Evropy WBO. V zápase musel být několikrát podroben kontrole lékaře, po druhém zranění v polovině 12. kola ringový rozhodčí zápas ukončil a nechal bodové rozhodčí určit výsledek. Ten byl 3:0 pro Konečného, který tím získal evropský titul.[2]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Brně, ale většinu života prožil v Ústí nad Labem. Vystudoval gymnázium. V roce 2000 se oženil, s manželkou vychovávají tři dcery.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.profiboxing.cz/team/
  2. Konečný porazil Achoura na body a stal se mistrem Evropy WBO. Týden.cz [online]. 2013-03-23. Dostupné online.  (česky)