Limonit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Limonit
Vzorek limonitu
Vzorek limonitu
Obecné
Kategorie Směs minerálů
Chemický vzorec Fe2O3·xH2O
Identifikace
Barva hnědý až černý
Vzhled krystalu nemá krystaly
Soustava amorfní
Tvrdost 4-5,5 (záleží na obsahu vody)
Lesk matný
Štěpnost neštěpný
Index lomu neprůhledný
Vryp hnědožlutý
Hustota 2,7-4,3 (záleží na obsahu vody) g/cm³
Rozpustnost  ??

Limonit (hnědel) je vodnatý oxid železitý (směs oxidů a hydroxidů železa). Má okrovou až rezavě hnědou barvu, vryp stejný, lesk matný až smolný. Vytváří zemité, ledvinovité nebo krápníkovité agregáty. Obsahuje 35-40% železa. Vzniká zvětráváním železných rud. Je označován za bahenní rudu, jelikož vzniká vylučováním z železitých roztoků působením mikroorganismů. Nachází se třeba v Příbrami nebo ve Švédsku.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Limonit není samostatný minerální druh, ale jedná se o jemnozrnnou směs více minerálů, převážně oxidů a hydroxidů železa, konkrétně hlavně goethitu a lepidokrokitu.

Morfologie[editovat | editovat zdroj]

Obvykle zemitý, často s ledvinitým, či krápníčkovitým povrchem. Příležitostně ho můžeme nalézt s kovově lesklými povlaky, tzv. "náběhové barvy". Krystaly netvoří, jelikož je amorfní.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Fyzikální vlastnosti: Tvrdost:4-5,5 (závisí na obsahu vody), hustota: 2,7 - 4,3 (závisí na obsahu vody), je neštěpný.
  • Optické vlastnosti: Barva: Hnědá až černá, lesk: kovový, matný, průhlednost: opaktní, vryp: hnědožlutý
  • Chemické vlastnosti: Fe: 48-63%, obsahuje proměnlivé množství vody, způsobuje rezavé zbarvení hornin obsahujících železo (zvětrávání minerálů železa)

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

V přírodě je velmi běžný v nejrůznějších geologických prostředích. Vzniká v povrchových podmínkách přeměnou sulfidů, nejčastěji pyritu, ale i dalších minerálů. Vzniká sedimentárně jako tzv. bahenní ruda srážením hydroxidů železa ve vodním prostředí. Vzniká i zvětráváním křemičitanů s obsahem železa, hlavně Fe-pyroxenů, ve vyvřelinách nebo ve skarnech, nebo také přeměnou sideritu a ankeritu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]