Kujbyševská přehrada

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Куйбышевское водохранилище
Kuybışev susaqlağıçı
Kujbyševská přehrada
Kuib-vodoh-oliv.jpg
Kujbyševská přehrada (Rusko)
Red pog.png
Rozměry
Typ přehradní nádrž
Rozloha 6450 km²
Délka 580 km
Šířka 30 km
Objem 12,9 km³
Max. hloubka 39 m
Ostatní
Přítok vody Volha, Civil, Malá Kokšaga, Svijaga, Ileť
Odtok vody Volha
Sídla Kazaň, Uljanovsk, Čeboksary, Toljatti, Sengilej, Dimitrovgrad, Čistopol, Zelenodolsk, Volžsk
Oblasti/Republiky Samarská, Uljanovská oblast, Tatarstán, Mari El, Čuvašsko
Státy RuskoRusko Rusko

Souřadnice:
Světadíl Evropa

Kujbyševská přehrada popř. Samarská přehrada (Куйбышевское водохранилище nebo rusky Самарское водохранилище , tatarsky Kuybışev susaqlağıçı) je přehradní nádrž na území Samarské oblasti, Uljanovské oblasti, Tatarstánu, Marijské republiky a Čuvašské republiky v Rusku. Má rozlohu 6450 km². Je 580 km dlouhá (korytem Volhy) a maximálně 30 km široká. Průměrná hloubka je 9 m a maximální 39 m. Má objem 12,9 km³.V červnu v roce 2011 se zde potopila loď Bulgarija.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Nádrž na řece Volze za přehradní hrází Volžské vodní elektrárny byla naplněna v letech 195557. Podle přírodních podmínek a vodnímu režimu se dělí na 5 částí (Priplotinnyj tj. U hráze, Centrální, Volžský, Kamský a Čeremšanský). Úroveň hladiny kolísá v rozsahu 6 m. Reguluje sezónní kolísání průtoku. Zdroj vody je převážně sněhový. Zamrzá v listopaduprosinci a rozmrzá v dubnu, někdy až na začátku května.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Využívá se pro energetiku, vodní dopravu, zavlažování (10 000 km²) a zásobování. Garantovaná hloubka na Volze i Kamě se zvětšila o 0,9 m. Je zde rozvinuté rybářství (cejni, candáti, štiky, kapři). Na břehu leží města Kazaň, Uljanovsk, Čeboksary, Toljatti, Sengilej, Dimitrovgrad, Čistopol, Zelenodolsk, Volžsk. Nacházejí se tu také rekreační objekty, sanatoria, turistické, lovecké a rybářské chaty. Provozují se zde vodní sporty.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]