Katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Cremona)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Cremonská katedrála.

Katedrála v Cremoně (italsky) Duomo di Cremona je sídlem cremonského biskupa a hlavním římsko-katolickým kostelem města. Je zasvěcena Nanebevzetí panny Marie. Její zvonicí je známá Torrazzo, symbol města a nejvyšší historická věž v Itálii. Je k ní připojena další významná historická památka - cremonské baptisterium.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně byla postavena v románském slohu, poté byla restaurována a doplněna gotickými, renesančními a barokními architektonickými prvky. Výstavba začala roku 1107, ale práce byly zastaveny po zemětřesení roku 1117. Práce pokračovaly po roce 1129, a stavba byla pravděpodobně dokončena v letech 1160-1170. Hlavní oltář, zasvěcený městskému patronovy sv. Archelauovi a sv. Irneriovi, byl vysvěcen roku 1196.

Současná fasáda byla pravděpodobně postavena ve 13. až 14. století. V té samé době byl přistaven transept: severní roku 1288 a jižní roku 1348.

Exteriér[editovat | editovat zdroj]

Hlavní fasáda společně s baptistériem je jedinečnou ukázkou románského evropského umění. Uprostřed je portiko se vstupním prostorem, ke kterému byla roku 1491 přidána renesanční lodžie se třemi výklenky. Ta je překlenuta velkým rozetovým oknem lemovaným dvěma řadami malých loggette.

Horní lodžie

Portál je pravděpodobně z počátku 12. století. Na jedné straně jsou sochy čtyř proroků. Narthex byl vytvořen Campionem v následujícím století: začlenil starší cimbuří na kterém jsou zobrazeny práce během celého roku (z konce 12. století inspirované baptisteriem v Parmě); čtyři sochy na horní lodžii, zobrazující Madonu s dítětem a dva biskupy, jsou Toskánská škola (1310). Sloupy narthexu stojí na dvou lvech z veronského mramoru. Na fasádě jsou také dva náhrobky: jeden je Bonina da Campione.

Fasáda severního transeptu (konec 13. století) má také narthex a sloupi se lvi. Fasáda jižního transeptu je datována kolem 1342, a je tvořena cihlovou zdí, typickou pro lombardskou gotickou architekturu.

The Ukřižování od Il Pordenone

Tři apsidy jsou překlenuty lodžiemi s malými sloupky, zdobenými lidskými tvářemi.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Interiér obsahuje významná umělecká díla. Nejstarší jsou fresky Příběhy Abrahama, Izáka, Jakoba a Josefa na klenbách transeptu (přelom 14. a 15. století). Hlavní loď je zdobena freskami od Boccaccia Boccaccina, Giovani Francesca Bemba, Altobella Meloneho a Girolama Romanina. V kryptě je uchovávána urna sv. Marcellina a Petra vytvořená Benedettem Brioscem (1506-1513). Chór je dřevěný, vykládaný platinou (1482-1490); a dobový oltářní kříž, v severním transeptu, je ze stříbra a zlata od Ambrogia Pozziho a Agostina Sacchiho (1478). Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Katedrála Nanebevzetí Panny Marie ve Wikimedia Commons V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cremona Cathedral na anglické Wikipedii.