Jacobus de Cessolis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ilustrace z anglického vydání Cessolisovy knihy z roku 1474

Jacobus de Cessolis, italsky Jacopo da Cessole, (asi 1250, Cessole – asi 1322, Janov)[1] byl italský dominikán, autor nejslavnější alegorické satiry na středověkou společnost založené na hře v šachy, latinského spisu Liber de moribus hominum et officiis nobilium sive super ludum scaccorum (kolem 12751300, Kniha lidských mravů a povinností šlechty neboli o hře v šachy).

V Cessolisově moralitě šachy symbolizují svět a stavovské rozdělení středověké společnosti. Ve spise je svět přirovnán k šachovnici a barvy reprezentují život a smrt, chválu a hanu. Každé šachové figurce je přisouzena příslušnost k určité společenské vrstvě (pěšec = sedlák, věž = baron, jezdec = rytíř, střelec = biskup nebo soudce, dáma = královna, král = král)[2] a šachy se tak pro autora stávají vzorem spořádaného života. Úvahy o šachu jsou pro Cessolise také příležitostí k sentencím o zvycích a morálce společnosti, o náboženství a politice. V textu se prolínají komentáře k pravidlům hry s citáty z Písma svatého a s citáty z děl církevních i světských spisovatelů i starověkých klasiků.

O oblibě tohoto díla ve 14. století svědčí jeho četné veršované úpravy (například Das Schachzabelbuch od německého mnicha Konráda von Ammenhausena z roku 1337) a překlady do mnoha národních jazyků, mimo jiné i do češtiny. Pod názvem Kniežky o šašiech a co hra šachová ukazuje a učí jej kolem roku 1390 sepsal český filozof a prozaik Tomáš Štítný ze Štítného.

Cessolisova kniha se stala na několik století nesporným bestsellerem. V roce 1473 vyšlo latinsky první tištěné vydání tohoto díla, krátce poté se objevují další četná vydání v jiných jazycích, například v angličtině pod názvem Game and Playe of the Chesse (Hra v šachy) roku 1474 (jako druhá anglicky tištěná kniha [3]) a roku 1483 (autorem i vydavatelem anglického překladu byl velký znalec šachové hry a zároveň i průkopník knihtisku v Anglii William Caxton) a roku 1493 v italštině s názvem Libro di Giuocho di Scacchi (Kniha o hře v šachy).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Monografie[editovat | editovat zdroj]

  • Oliver Plessow: Mittelalterliche Schachzabelbücher zwischen Spielsymbolik und Wertevermittlung – Der Schachtraktat des Jacobus de Cessolis im Kontext seiner spätmittelalterlichen Rezeption. Rhema-Verlag, Münster 2007, ISBN 978-3-930454-61-7

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.worldchesslinks.net/ezi02.html
  2. ADAMS, Jenny. Power Play: The Literature and Politics of Chess in the Late Middle Ages. [s.l.] : University of Pennsylvania Press, 2006. ISBN 0-8122-3944-X. (anglicky) 
  3. http://batgirl.atspace.com/Cessolis.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]