Ivan Vyleta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ivan Vyleta
Narození31. srpna 1942
Úmrtí14. října 2003 (ve věku 61 let)
Povolánípolicista
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načístpřidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

JUDr. Ivan Vyleta (31. srpen 194214. říjen 2003) byl ředitel a prezident Policie ČR.

Život

V roce 1965 nastoupil jako řadový příslušník k Veřejné bezpečnosti na Místní oddělení VB Malá Strana. Při zaměstnání studoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, v té době pracoval na oddělení vyšetřování VB v Praze 1. Roku 1969 přechází na 1. oddělení tehdejšího odboru vyšetřování VB Praha město, který vyšetřuje nejzávažnější zločiny. V roce 1972 ukončil studia a podal přihlášku do KSČ, po jejím přijetí se stává kandidátem strany. Zhruba v té době emigroval jeho bratr do SRN. Když jeho přihláška po dvou letech kandidátství neuspěla, složil v roce 1974 rigorozum a v červenci 1975 od SNB odešel. [1]

Po odchodu pracoval od roku 1976 jako právník a od roku 1985 jako produkční v Krátkém filmu Praha, který vedl Kamil Pixa, zástupce velitele I. sektoru Hlavní správy StB.

V březnu 1991 se vrátil k policii a stal se náčelníkem tehdejší Správy vyšetřování VB České republiky. V létě se změnil název úřadu i funkcí a Ivan Vyleta se tak stal ředitelem Úřadu vyšetřování České republiky. Jeho práce na úřadu je hodnocena jako kvalifikovaná, možná i díky zkušenostem z pracovní stáže v Louisianě se během jeho působení zvedla úroveň vyšetřování.

V padesáti letech byl 1. září 1992 Ivan Vyleta jmenován policejním ředitelem, od ledna 1993 se název funkce změnil na policejního prezidenta. S jeho působením je spojen brutální zásah policie proti demonstrantům během Velké pardubické, vyčítána je mu také malá ochota komunikovat s podřízenými. Na vlastní žádost byl odvolán Janem Rumlem k 23. dubnu 1993.[2][3][4]

Reference